Pokręcona autostrada

  Pokręcona autostrada

  Marcin Bereszczyński

  Dziennik Łódzki

  Aktualizacja:

  Dziennik Łódzki

  Idea budowy autostrady A1 z północy na południe Polski sięga lat 60. ubiegłego wieku. Miała być częścią transeuropejskiej trasy, łączącej Skandynawię z Bałkanami. Minęło pół wieku i nadal nie ma tej drogi. Są tylko jej odcinki, budowane zresztą w wielkich bólach.
  Marcin Bereszczyński

  Marcin Bereszczyński ©Grzegorz Gałasiński/archiwum Dziennika Łódzkiego

  Gdy przyjrzeć się historii tej autostrady, można dojść do wniosku, że ciąży na niej klątwa. A może to tylko nasze polskie bałaganiarstwo lub pomroczność jasna drogowych urzędników? Bo jak wytłumaczyć bankructwa wykonawców i złe planowanie kolejności budowanych odcinków? Walący się most w Mszanie dopełnia tylko obrazu autostradowej nędzy. Być może, gdyby nie Euro 2012, nadal mielibyśmy tylko krótki fragment trasy od Tuszyna przez Piotrków do Częstochowy.

  O tym, że odcinek Stryków - Tuszyn jest strategiczny dla Łodzi, bo powinien wyprowadzić tranzyt z miasta, wiedzą wszyscy. Zastanawiające, że najpierw powstały inne fragmenty tej autostrady, zaś ten kluczowy zostawiono na koniec.
  Trwa tam budowa, ale... Trzy miesiące po rozpoczęciu inwestycji uciekł z budowy podwykonawca od mostów i wiaduktów. Mijają tygodnie, a nadal nie wiadomo, kto podejmie się tego zadania. A to oznacza ryzyko opóźnienia budowy, co ma kosztować wykonawcę 375 tys. zł dziennie. Być może widmo niedotrzymania terminu spowoduje, że wykonawca porzuci budowę, aby tych kwot nie płacić?

  Marcin Bereszczyński

  Czytaj treści premium w Dzienniku Łódzkim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo