Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Polacy są zadowoleni z pracy, bo o nową trudniej

Alicja Zboińska
Nie zmieniamy pracy często, ale też nie boimy się zmian
Nie zmieniamy pracy często, ale też nie boimy się zmian Waldemar Wylegalski
Jesteśmy coraz bardziej zadowoleni z wykonywanej pracy i staramy się być jak najbardziej dyspozycyjni - wynika z raportu Monitora Rynku Pracy, który prowadzi Instytut Badawczy Randstad. Nie zmieniamy pracy tak często, jak w ubiegłym roku, ale też nie boimy się poszukać nowego zajęcia. Na taki krok nie decydują się ci, którym praca wyjątkowo odpowiada.

Stałą kadrą szczyci się m.in. włoski producent sprzętu AGD Indesit, który ma fabryki w Łodzi i Radomsku. Zatrudnia w nich 3 500 osób.

- Rotacja jest dużo niższa od tej w latach ubiegłych - mówi Zygmunt Łopalewski, rzecznik firmy. - Wynika to m.in. z warunków pracy, a także praw rynku. Bardzo mało jest osób, które decydują się odejść z pracy nie mając nowego zajęcia, a jeszcze kilka lat temu tak się działo.

Już 68 proc. badanych deklaruje, że jest zadowolonych, a 18 proc., że nawet bardzo zadowolonych z zajęcia. Mniej entuzjazmu wykazują natomiast badani w wieku 45-54 lata.

- W najbliższym czasie możemy liczyć dodatkowo na poprawę sytuacji poprzez wzrost liczby prac sezonowych - mówi Agnieszka Bulik, członek zarządu Randstad. - To dodatkowo poprawi nastroje panujące wśród pracowników.

Monikę Zakrzewską, eksperta Polskiej Konfederacji Pracodawców Prywatnych "Lewiatan", cieszy, że przestajemy bać się zmian.

- Wskazuje to na chęć rozwijania się, poszukujemy miejsc, które ten rozwój umożliwią - zaznacza Monika Zakrzewska. - Można powiedzieć, że Polacy zmieniają swoją mentalność zawodową i przewartościowują dotychczasowe poglądy.

Wskaźnik naszego zadowolenia z pracy nie odbiega znacząco od innych Europejczyków. Najszczęśliwsi są Norwegowie - deklaruje tak 81 procent badanych. Drugie miejsce zajmują Duńczycy - 79 procent wskazań, trzecie Szwajcarzy - 78 proc. Swoją pracę ceni 76 proc. Niemców.

W badaniu pytano także o podział między życiem zawodowym a prywatnym. Okazało się, że 38 proc. ankietowanych musi być dostępnych dla szefów majlowo lub telefonicznie. Ponad połowa w czasie wolnym od pracy otrzymuje informacje jej dotyczące. A 55 proc. przyznało, że w czasie wolnym i tak zajmuje się pracą. Zdarza nam się także załatwiać sprawy prywatne w czasie pracy. Zdaniem Krzysztofa Cibora z Fundacji Inicjatyw Społeczno-Ekonomicznych, nasze życie prywatne nie kręci się wokół pracy, ale nie można też powiedzieć, że po opuszczeniu zakładu pracy możemy zapomnieć o sprawach zawodowych.

Zapisz się do newslettera

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki