Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Połączenie kolejowe z Łodzi do Chin [ZDJĘCIA]

Marcin Bereszczyński
Ruszyło połączenie kolejowe z Łodzi do Chin
Ruszyło połączenie kolejowe z Łodzi do Chin Grzegorz Gałasiński
Co piątek ma przyjeżdżać do Łodzi pociąg wypełniony przeróżnymi towarami z chińskiego Chengdu. We wtorek oficjalnie zainaugurowano regularne połączenia między Azją i Europą. To ważne wydarzenie dla przedsiębiorców, bo transport kolejowy jest znacznie tańszy od lotniczego i o wiele szybszy od morskiego. Odległość prawie 10 tys. kilometrów z Chengdu do Łodzi pociągi mają pokonywać w 12-14 dni. Statki płyną od 30 do 40 dni.

Pociągi z Chin dojadą do stacji Łódź Olechów przez Kazachstan, Rosję i Białoruś. Każdy transport to przynajmniej 41 kontenerów. W Łodzi są przeładowywane na tiry i rozwożone po całej Europie. Chińczycy wybrali Łódź m.in. dlatego, że jest w centrum Europy i towary są w stanie dotrzeć do Francji, Skandynawii, Moskwy lub na Bałkany w ciągu dwóch dni.

Podobnie jest w Chengdu. Tam odbywa się załadunek, ale towary transportowane docierają na stację załadunkową z innych miast Chin, a nawet z Japonii i Korei.

- Łódź stała się suchym portem otwartym na Europę - powiedział Marek Cieślak, wiceprezydent Łodzi. - Zostaliśmy dostrzeżeni ze względu na logistykę, czyli obecność skrzyżowania autostrad, portu lotniczego i dynamiczny rozwój kolei. Było wiadomo, że jedno z polskich miast stanie się punktem docelowym transportu towarów z Chin. Dobrze, że jest to Łódź. Niektórzy mogą zastanawiać się, czy zależy nam na sprowadzaniu towarów z Azji. Jeśli my tego nie zrobimy, to zrobią to inni - dodał.

Z Chin do Łodzi dojechały już trzy pociągi towarowe. Pierwszy wyruszył 18 grudnia zeszłego roku i dotarł na Olechów po 15 dniach. Kolejne pociągi przyjechały do Łodzi 12 i 18 maja. W najbliższy piątek powinien nadjechać kolejny. Najwięcej zamówień transportowych składa na razie DHL, który realizuje dostawy dla mnóstwa firm. Klienci zamawiający usługi transportowe mogą na bieżąco śledzić w internecie, gdzie znajduje się pociąg z ich towarem.

Pociągi pełne towarów jeżdżą na razie w jedną stronę - z Chin do Łodzi. Z powrotem jadą prawie puste. Do końca roku powinno to się zmienić m.in. dzięki wykorzystaniu połączeń kolejowych do eksportu towarów do Kazachstanu.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Połączenie kolejowe z Łodzi do Chin [ZDJĘCIA] - Dziennik Łódzki

Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki