Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Politechnika Łódzka podała wyniki głównego etapu rekrutacji. Jest dodatkowy nabór na PŁ i Uniwersytet Łódzki

Maciej Kałach
Maciej Kałach
Darmowe studia na UŁ i PŁ wciąż dostępne
Darmowe studia na UŁ i PŁ wciąż dostępne Grzegorz Gałasiński
Największe z łódzkich szkół wyższych ogłosiły dodatkowy nabór na bezpłatne kierunki swoich studiów. Zdający poprawkę matury w sierpniu zyskali jeszcze większą motywację do wakacyjnej nauki - jeśli otrzymają świadectwo dojrzałości, zdążą złożyć dokumenty przed nowym rokiem akademickim. Zatem gdzie jeszcze maturzysta może się zapisać, żeby uniknąć płacenia czesnego?

Uniwersytet Łódzki zakończył przyjmowanie zgłoszeń na studia bezpłatne pierwszego stopnia oraz na kierunkach jednolitych magisterskich w dniu 9 lipca. W piątek (27 lipca) mija termin potwierdzania woli nauki dla zakwalifikowanych na te studia, zatem można się spodziewać, że UŁ będzie powiększał w kolejnych dniach listę kierunków wciąż dostępnych dla osób z maturą.

Pierwsze kierunki w „dogrywce” naboru UŁ są już znane. Aż do 16 września można zapisywać się na 3 rodzajów studiów licencjackich prowadzonych przez Wydział Nauk Geograficznych (geografia, geografia i geomonitoring). Tak określony termin oznacza, że dokumenty na WNG UŁ zdążą złożyć maturzyści, którzy zdobędą świadectwo dojrzałości podczas sierpniowych poprawek - data ich rozdania to 11 września.

Nabór wciąż prowadzi Wydział Studiów Międzynarodowych i Politologicznych (międzynarodowe studia kulturowe oraz kierunek prowadzony w języku angielskim), a także Wydział Fizyki i Informatyki Stosowanej (fizyka). Obie te jednostki nie określiły termin końca „dogrywki” - prowadzą ją „do wypełnienia limitu przyjęć”.

Przypomnijmy, że w głównym naborze UŁ zebrał 20 tys. zgłoszeń na bezpłatne studia. Miejsc było ogółem ok. 8 tys. Należy pamiętać, że kandydat mógł wysłać więcej niż jedno zgłoszenie (płacąc za każde oddzielnie), aby potem zdecydować, które studia wybrać – w wypadku zakwalifikowania się np. na dwa kierunki. Najbardziej obleganymi z nich okazały się psychologia (10 zgłoszeń na miejsce) oraz filologia angielska i zarządzanie (po 8).

W czwartek (26 lipca) listy przyjętych w głównym etapie rekrutacji na studia pierwszego stopnia ogłosiła Politechnika Łódzka.

- W tym roku w systemie rekrutacyjnym było trochę więcej zgłoszeń na studia pierwszego stopnia niż w roku ubiegłym, ponad 19 tysięcy - wylicza Ewa Chojnacka, rzecznik PŁ. Także na tej uczelni liczba zgłoszeń jest większa od liczby kandydatów, ponieważ jedna osoba mogła wybrać do 8 kierunków (ale w ramach jednej opłaty). Kierunki kandydat układał od najbardziej do najmniej wymarzonego, a punkty z matury decydowały, na który z nich się dostał.

- Uczelnia przygotowała 4525 na studiach stacjonarnych pierwszego stopnia oraz 890 miejsc na studiach niestacjonarnych - informuje Ewa Chojnacka. - Aby zapewnić odpowiednią jakość kształcenia, uczelnia postanowiła podnieść wymagania stawiane kandydatom. Na studia stacjonarne pierwszego stopnia PŁ przyjęła 3620 osób i 569 osób na studia niestacjonarne. Oznacza to, że na niektóre kierunki pozostały jeszcze wolne miejsca, choć jest ich nieco mniej niż w ubiegłorocznej rekrutacji.

Największym zainteresowaniem spośród kierunków PŁ cieszyła się informatyka – na studia w języku angielskim było 15 zgłoszeń na miejsce.

W drugim etapie rekrutacji PŁ oferuje 657 miejsc na studiach stacjonarnych i 289 miejsc na studiach niestacjonarnych. Zapisy trwają do 12 września. Zostały miejsca m.in. na bezpłatnej inżynierii środowiska, na biomateriałach inspirowanych naturą (w jęz. angielskim) czy na biotechnologii.

Zobacz też: Czy źle dobrany biustonosz wpływa na zdrowie kobiety?
Idealny stanika opracowali specjaliści z Politechniki Łódzkiej, Centrum Zdrowia Matki Polki w Łodzi oraz właściciel firmy bieliźniarskiej i pracownica firmy.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki