Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Politechnika Łódzka - rekrutacja 2014. Więcej miejsc na bezpłatnych studiach

Maciej Kałach
Limit na budownictwie skoczył ze 180 bezpłatnych miejsc aż do 260
Limit na budownictwie skoczył ze 180 bezpłatnych miejsc aż do 260 Grzegorz Gałasiński
Politechnika Łódzka ogłosiła, że w najbliższej rekrutacji zamierza przyjąć 6.395 osób na studia pierwszego stopnia. To o 130 miejsc mniej niż przed rokiem, jednak kandydaci nie powinni się zamartwiać. Politechnika Łódzka (PŁ) zwiększa liczbę miejsc na studiach bezpłatnych - w naborze na obecny rok akademicki było ich 4.715, teraz zaplanowano 4.840.

Ogólny spadek liczby miejsc wynika z ograniczania oferty niestacjonarnej. Przez niż demograficzny kandydatów jest mniej, dlatego nie zamierzają płacić za studia - szybciej wyszukają ten sam kierunek na konkurencyjnej uczelni, gdzie nie będą musieli przejmować się czesnym. Na Politechnice Łódzkiej prawie zniknęło studiowanie wieczorowe - zostaje tylko 45 miejsc na architekturze.

Kto płaci, studiuje przede wszystkim w weekendy - ale zamiast 1.810 miejsc na studiach zaocznych, jest ich do wyboru równo o trzysta mniej - 1.510.

Trzy wydziały na minusie, Sieradz już bez swojej filii

Wyznaczenie limitów wcale nie oznacza, że właśnie tylu studentów usłyszy w październiku hymn "Gaudeamus igitur". Przed rokiem politechnika przyjęła na bezpłatne studia o 150 pierwszoroczniaków mniej niż planowała. Planów nie zrealizowały trzy z dziewięciu wydziałów PŁ (biorąc pod uwagę także studia w języku obcym, które prowadzi Centrum Kształcenia Międzynarodowego, ale nabór na nie prowadzą wydziały).

Rok temu problemy z naborem miały wydziały: Chemiczny, Technologii Materiałowych i Wzornictwa Tekstyliów (po 100 wolnych miejsc) oraz - w dużo mniejszym stopniu - Fizyki Technicznej, Informatyki i Matematyki Stosowanej.

Oprócz wydziałów, PŁ prowadzi kształcenie także przez niezależny od nich instytut (Papiernictwa i Poligrafii) i trzy kolegia (Gospodarki Przestrzennej, Logistyki oraz Towaroznawstwa). W tym roku z naboru zniknęła oferta - także niezależnego - Centrum Zarządzania i Inżynierii Produkcji, czyli filii Politechniki Łódzkiej w Sieradzu. Wśród "niezależnych" problemów z rekrutacją nie mają logistycy i specjaliści od gospodarki przestrzennej.

Więcej architektów i budowlańców

Świetna wiadomość dla kandydatów na bardzo popularne kierunki Wydziału Budownictwa, Architektury i Inżynierii Środowiska - będzie więcej miejsc. W przypadku architektury limit zwiększa się z 60 do 80, a w przypadku budownictwa ze 180 - aż do 260.
Z kolei Wydział Biotechnologii i Nauk o Żywności promuje jedyną w ogłoszonym naborze premierę PŁ - kierunek biotechnologia środowiska (85 miejsc).

- Absolwent będzie mógł ubiegać się o pracę w przedsiębiorstwach i instytucjach, związanych z gospodarką komunalną oraz w zakładach przemysłowych - mówi Ewa Chojnacka, rzecznik PŁ.

Kandydaci mogą składać dokumenty od 2 czerwca do 11 lipca. Wyniki rekrutacji, czyli listy osób przyjętych, zostaną podane 22 lipca. Zapewne nie odbędzie się bez dogrywek naboru na wolne miejsca. Kandydat w ramach jednej opłaty może wybrać aż osiem kierunków, układając je w zależności od preferencji z wymarzonym na początku. Na podstawie punktów z matury system naboru przydzieli kandydata na dostępny kierunek.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki