Jak dotąd, politechnika nie poinformowała zainteresowanych jej ofertą, kiedy te wirtualne zapisy się zakończą - ale władze uczelni zapowiedziały, że dostosują kalendarz naboru do terminu matur (od 8 czerwca) i do ogłoszenia ich wyników (11 sierpnia).
Nabór 2020 na Politechnikę Łódzką
Oferta PŁ dla maturzystów to kierunki pierwszego stopnia: 3900 miejsc na studiach stacjonarnych (czyli na 39 kierunkach bezpłatnych) oraz 515 na niestacjonarnych (czyli na 10 kierunkach płatnych).
Najwięcej bezpłatnych miejsc - 210 - czeka na informatyce stosowanej oraz na informatyce: 180. Te kierunki należą do najbardziej obleganych w uczelni.
Miejsc w tegorocznym naborze politechniki jest mniej niż w rekrutacji 2019. Wtedy uczelnia przygotowała ich 4525 na studiach stacjonarnych pierwszego stopnia oraz 890 na niestacjonarnych. W lipcu PŁ przyjęła na nie wtedy odpowiednio 3620 i 569 osób. Ale po ogłoszeniu wyników głównej fazy naboru politechnika prowadziła jeszcze jego „dogrywkę” na mniej popularne studia.
Nowe kierunki PŁ to przede wszystkim oferta w języku angielskim - jak przekonują przedstawiciele politechniki - opracowana z partnerami z czołowych uczelni europejskich oraz amerykańskich, a także z firmami o zasięgu światowym. To np. studia Modelling and Data Science (czyli nauka o danych i modelowaniu komputerowym). Nowością prowadzoną w języku polskim jest kolejna informatyka - w ochronie środowiska.
Jak w poprzednich latach, PŁ stwarza możliwość wyboru w ramach jednej opłaty rekrutacyjnej do ośmiu kierunków studiów i ustawienia ich w kolejności, począwszy od tego najbardziej wymarzonego. Kandydat trafia na ten, na który wystarcza mu punktów z matury.
Rekrutacja 2020 na Uniwersytet Łódzki
Z powodu epidemii koronawirusa start naboru opóźnił Uniwersytet Łódzki (miał się zacząć 6 maja), ale za to UŁ podał już wszystkie kluczowe daty. Kandydaci na studia stacjonarne mogą zapisywać się na wybrane kierunki od 1 czerwca do 3 września. Dostaną oni termin na zamieszczanie, w systemie elektronicznej rekrutacji, wyników z matur – które decydują o sukcesie w naborze – do 7 września.
Trzy dni później uczelnia ogłosi listy zakwalifikowanych. W dniach 11-15 września będą mogli oni donosić dokumenty potwierdzające podjęcie studiów. Ci, którzy tego nie zrobią, zwolnią część miejsc dla pierwotnie niezakwalifikowanych i 24 września UŁ ogłosi ostateczne listy przyjętych.
Jednak uniwersytet nie wyklucza "dogrywki" dla absolwentów ogólniaków i techników, którzy obleją maturę w pierwszym terminie, za to spróbują poprawić ją 8 września, a wynik poznają dopiero 30 września.
Przed rokiem najbardziej obleganym kierunkiem UŁ była psychologia. Nowość to możliwość zdobycia tytułu licencjata z automatyzacji procesów biznesowych. Po takich studiach absolwenta czeka np. przyszłość tzw. pasterza robotów.
Nabór 2020 na Uniwersytet Medyczny w Łodzi
Uniwersytet Medyczny w Łodzi rozpoczął swoje, także wirtualne, zapisy już 24 kwietnia. Uczelnia nie podała jeszcze kandydatom terminu zakończenia tej elektronicznej rejestracji (wiadomo tylko, że 30 czerwca to ostatni dzień zgłoszeń na kierunek lekarski w ramach limitu ministra obrony).
Wspomnienia Polaków związane z powrotem do szkoły - sonda
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na X!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?