W skrócie
Skąd się wziął popcorn i jak trafił do kin?
Kukurydza została odkryta wraz z przypłynięciem Krzysztofa Kolumba do Ameryki Południowej. Właśnie wtedy zobaczono, że rdzenna ludność Meksyku zajada się złotymi, prażonymi kolbami.
W XIX wieku prażone ziarna kukurydzy zyskały popularność w Stanach Zjednoczonych, gdzie były sprzedawane niemal na każdym rogu. Były niezwykle tanie. Często też uprażony popcorn, nawleczony na nitkę, służył jako ozdoba choinkowa w mniej zamożnych domach.
W galerii możesz zobaczyć sposób podania popcornu
Popularność słonej przekąski wzrosła w czasie II wojny światowej, gdy ograniczono sprzedaż słodyczy. Ciekawostką jest, że w tamtym czasie pojawiła się pierwsza maszyna do popcornu zainstalowana w kinach. Tak zapoczątkowano zwyczaj zajadania popcornu podczas seansu filmowego. Z czasem sprzedaż prażonej kukurydzy przewyższyła zysk osiągany z biletów.
Muzeum Popcornu w USA
W mieście Marion w Ohio w Stanach Zjednoczonych w ramach Heritage Hall, które zbiera dziedzictwo regionu, w 1982 roku powołano Wyandot Popcorn Museum, jedną z dwóch placówek związanych z prażeniem kukurydzy. Na miejscu można przyjrzeć się najstarszym maszynom do popcornu. Tematyka muzeum ma cyrkowy charakter. Dzięki temu podkreślono zwyczaj jedzenia popcornu w amerykańskich wesołych miasteczkach i w atrakcyjny sposób wyeksponowano ziarna kukurydzy. W regionie organizowany jest także Festiwal Popcornu w mieście Marion. We wrześniu 2021 roku obchodzono jego 40-lecie. Termin przypada zawsze w pierwszy weekend po amerykańskim Święcie Pracy. Wśród zapachu prażonej kukurydzy odbywają się między innymi koncerty rockowe i parady.
Kukurydza na popcorn
Warzywo, które wykorzystuje się do prażenia, to kukurydza krzemienna. Używa się jej też do przygotowania mąki kukurydzianej. Ten rodzaj kukurydzy występuje w różnych kolorach. Najbardziej oryginalne z nich są fioletowe lub różowe. Warto pamiętać, że kukurydza cukrowa używana do sałatek nie nadaje się do prażenia. Ziarno kukurydzy krzemiennej ma dwie warstwy. Bielmo jest ochraniane przez żółtą pokrywkę, która pod wpływem wysokiej temperatury i ciśnienia pęka. Warto wiedzieć, że w języku angielskim ziarna, które nie zostały uprażone mimo wysokiej temperatury, nazywa się wdowami, starymi pannami, rzadziej starymi kawalerami.
Czytaj także: To jeden z najlepszych snacków. Możesz jeść go nawet przy odchudzaniu, ale pod pewnym warunkiem
Jak zrobić popcorn w garnku?
Ziarna kukurydzy uprażone w domu przy pomocy garnka będą najzdrowszą możliwą przekąską. Niestety, w paczkach przeznaczonych do kuchenki mikrofalowej często w składzie pojawiają się tłuszcze trans, sól i sztuczne aromaty. Do uprażenia popcornu potrzeba wysokiego garnka o grubym dnie. Do rozgrzanego garnka na małym ogniu wsypujemy około czterech łyżek ziaren. Równomiernie rozkładamy je na dnie. Następnie kładziemy pokrywkę i nasłuchujemy charakterystycznych odgłosów pykającego ziarna. Gdy dźwięk ustanie, wtedy można przesypać popcorn go do szklanej miski, posypać solą i do smaku polać rozpuszczonym masłem.
Zobacz także: Kremowa polenta do obiadu. Przepis na przysmak z mąki kukurydzanej. Włosi dodają do niej ważny składnik
Źródło:
1. Wyandot Popcorn Museum
2. Marion popcorn Festival
Zobacz inne tematy kulinarne ze Strony Kuchni:
Odmierzaj składniki precyzyjnie
Ciasto popapraniec
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?