MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Popularne imiona dla chłopców. Poznaj znaczenie tych, które znalazły się w pierwszej trójce najchętniej wybieranych przez Polaków

Katarzyna Dębek
Katarzyna Dębek
Kiedyś wierzono, że nadanie odpowiedniego imienia dziecku zapewni mu szczęście w życiu, powodzenie i zdrowie. Warto poznać jego znaczenie, zanim wybierzesz się do Urzędu Stanu Cywilnego.
Kiedyś wierzono, że nadanie odpowiedniego imienia dziecku zapewni mu szczęście w życiu, powodzenie i zdrowie. Warto poznać jego znaczenie, zanim wybierzesz się do Urzędu Stanu Cywilnego. Freepik
Popularne imiona dla dzieci publikowane są co roku przez Ministerstwo Cyfryzacji. Dzięki temu rodzice, którzy oczekują potomstwa, mogą sobie pomóc w podjęciu tak trudnej decyzji. Oprócz tego warto zasugerować się ich znaczeniem, ponieważ imiona mogą kryć w sobie wiele ciekawych sekretów.

Spis treści

Jeżeli już niedługo na świat przyjdzie twoje dziecko i jest nim chłopiec, to zobacz symbolikę 3 najpopularniejszych imion nadanych w Polsce w 2023 roku.

Najpopularniejsze imiona dla chłopców w 2023 roku

Jakie imię dla chłopca było popularne w pierwszym półroczu 2023? Dla wielu osób może być ono zaskoczeniem, bo w zeszłym roku nie znalazło się ono w pierwszej trójce. Mowa o Nikodemie. Od stycznia do czerwca nadano go 3317 dzieciom. Na kolejnych miejscach znaleźli się Antoni (2930 urodzeń) i Jan (2848). Od czwartej pozycji wygląda to następująco:

  • Aleksander – 2824,
  • Franciszek – 2525,
  • Leon – 2430,
  • Jakub – 2366,
  • Mikołaj – 2056,
  • Ignacy – 1994,
  • Stanisław – 1975.

Znaczenie imion męskich. Poznaj symbolikę i pochodzenie 3 popularnych imion nadanych w 2023 roku

Nikodem jest najpopularniejszym imieniem dla chłopca nadawanym w Polsce w pierwszym półroczu 2023 roku. Ma pochodzenie greckie i składa się z dwóch słów – niko (zwycięstwo) i demos (lud, naród). Oznacza ten, który zwycięża dla ludu. Nikodem imieniny obchodzi 1 czerwca, 3 sierpnia, 15 września.

Osoby o tym imieniu wyróżniają się wysokimi ambicjami, energią i pewnością siebie. Są szlachetne i mają bogatą osobowość. W pracy raczej się nie wychylają i robią to co do nich należy. Wszelkie decyzje podejmuje po zgłębieniu tematu. Panowie o imieniu Nikodem są podrywaczami. Preferowane dla nich zawody to lekarz i pedagog.

Antoni to imię bardzo popularne nie tylko w tym roku. Polscy rodzice nadają je już od wieków. Pierwsza rejestracja pochodzi bowiem z XIII wieku. Oznacza wspaniały, doskonały, wybitny. Imię to ma łacińskie korzenie i wywodzi się od rzymskiego rodu Antoniuszy. Antoni obchodzi imieniny: 13 czerwca, 11 lipca, 24 października i 28 grudnia.
Osoby o tym imieniu są honorowe, a ich życie zdominowane jest zasadami. Jest słowny, dlatego nie składa obietnic, których nie jest pewien, że spełni.

Antoni sprawdza się w zawodach, w których wymaga się wytrwałości, konsekwencji, rozwagi i odpowiedzialności. Może to być praca jako naukowiec, prawnik lub menedżer.

Na trzecim miejscu popularnych imion dla chłopców uplasował się Jan. Pochodzi z hebrajskiego i jest połączeniem słów Jehu (Jahwe) i channah (łaska), co oznacza cieszący się boską łaską. Jana można spotkać we wszystkich krajach chrześcijańskich, a w polskich dokumentach pierwsze zmianki o nadaniu takiego imienia dziecku datowane jest na XII wiek. W kalendarzu jest wiele dni, w jakich Jan obchodzi imieniny, ale najpopularniejszą datą jest 24 czerwca.

Jaki jest Jan? To osoba, którą można polubić przy bliższym poznaniu. Z zewnątrz może się wydawać chłodny i oziębły, ale tak naprawdę jest dobrym człowiekiem. Dlatego jest to świetny materiał na przyjaciela, ale także i męża. Jest wsparciem dla żony i całej rodziny. Preferowane zawody dla osób o imieniu Jan to lekarz, naukowiec i informatyk.

Pielęgnacja i zdrowie dziecka

Materiały promocyjne partnera
od 12 lat
Wideo

Rozmowa z Karoliną Kanią - II wicemiss Śląska

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki