Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Porsche wśród mikroskopów - pierwszy taki system w Polsce pojawił się na Wydziale Biologii Uniwersytetu Łódzkiego

Liliana Bogusiak-Jóźwiak
Liliana Bogusiak-Jóźwiak
Zarodek widziany w nowym mikroskopie.
Zarodek widziany w nowym mikroskopie. fot. materiały Uniwersytetu Łódzkiego
Uniwersytet Łódzki wprowadził do użytku pierwszy w Polsce i piąty na świecie system Leica MICA FideField, tym samym stał się pionierem w dziedzinie zaawansowanych technik mikroskopowych. Ten przełomowy sprzęt, został zainstalowany na Wydziale Biologii i Ochrony Środowiska UŁ. Zakup otwiera nowe możliwości badawcze zarówno dla zespołów naukowych Wydziału, jak i innych instytucji naukowych.

Mikroskopia konfokalna to nowoczesna odmiana mikroskopii fluorescencyjnej, w której źródłem światła jest laser. Dzięki tej technologii możliwe jest uzyskanie przekrojów o doskonałej rozdzielczości i kontraście, co pozwala na rekonstrukcję struktur 3D. Badane próbki znakowane są za pomocą barwników fluorescencyjnych, wzbudzanych podczas analizy i następnie emitujących sygnał odbierany przez odpowiedni detektor. Urządzenie automatycznie dostosowuje ostrość obrazu, a obsługa odbywa się poprzez intuicyjne oprogramowanie. To znacznie usprawnia uzyskanie wyników.

[b]- Oferta naszej Pracowni została wzbogacona o supernowoczesny system typu Microhub, który pozwala na uzyskanie bardzo czystych i dokładnych obrazów – mówi dr Sylwia Michlewska, Kierownik Pracowni Obrazowania Mikroskopowego i Specjalistycznych Technik Biologicznych WBiOŚ UŁ. – Jest on wyposażony w moduły Thunder i Lighting o bardzo wysokiej rozdzielczości, z możliwością obrazowania czterech barwników jednocześnie. Urządzenie to pozwala na obserwowanie obiektów większych niż pole widzenia pojedynczego obiektywu w rozdzielczości konfokalnej, co umożliwia szczegółową wizualizację badanych próbek w osiach XYZ i ich rekonstrukcję do obrazów 3D. Nowy sprzęt pozwala też na robienie filmów, co jest nie bez znaczenia podczas interpretacji wyników badań i ich prezentowania na konferencjach, a także w czasopismach naukowych.

Nowy sprzęt będzie wykorzystywany do automatycznego skanowanie preparatów, co jest niezbędne np. do oceny produktów leczniczych. Na Wydziale Biologii trwają badania nad modelem naśladującym ludzką skórę, implantami kości.

System Leica MICA FideField charakteryzuje się wszechstronnością zastosowań. Pozwala nie tylko na wizualizację komórek, ale także na szybkie obrazowanie całych tkanek pozyskiwanych od zwierząt laboratoryjnych.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Debata prezydencka o Gdyni. Aleksandra Kosiorek versus Tadeusz Szemiot

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Porsche wśród mikroskopów - pierwszy taki system w Polsce pojawił się na Wydziale Biologii Uniwersytetu Łódzkiego - Express Ilustrowany

Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki