Pośmiertne życie legendarnego Teatru 77

  Pośmiertne życie legendarnego Teatru 77

  Łukasz Kaczyński

  Dziennik Łódzki

  Aktualizacja:

  Dziennik Łódzki

  Ireneusz Czop jeszcze jako student zagrał w "Teatrze 77"

  Ireneusz Czop jeszcze jako student zagrał w "Teatrze 77" ©archiwum Dziennika Łódzkiego

  Odbędzie się kolejne spotkanie w ramach cyklu "Skoro go nie ma..." poświęconego pamięci jednego z najciekawszych zjawisk teatralnych.
  Ireneusz Czop jeszcze jako student zagrał w "Teatrze 77"

  Ireneusz Czop jeszcze jako student zagrał w "Teatrze 77" ©archiwum Dziennika Łódzkiego

  Mowa o Teatrze 77, założonym w 1969 roku w Łodzi i działającym przez lat 24 głównie w klubie studencki przy ul. Piotrkowskiej 77. Grupa ta była prekursorem nowatorskich działań artystycznych i aktywizujących widzów. Uznana została za jedną z najważniejszych w nurcie alternatywnym w Polsce, co owocowało prezentacjami w Europie - także na największym festiwalu teatralnym Fringe w Edynburgu. 31 lipca 1993 r., decyzją władz miasta, po półrocznym postępowaniu likwidacyjnym, Teatr 77 wykreślono z rejestru placówek kultury.

  Od 2012 r. Stowarzyszenie Teatralne Teatr 77 i Fundacja "Art-Eriae" próbują przywrócić pamięć o legendarnej scenie, korzystając z faktu, iż żyje jeszcze wielu jej aktorów, reżyserów, scenografów i plastyków. A są to tak różne postaci jak aktor łódzkiego Teatru im. Jaracza Piotr Krukowski i Ryszard Kotys, któremu popularność dał serial "Świat wg Kiepskich", a który w Teatrze 77 pojawił się jako... reżyser.

  W sobotę 5 września w jednej z karczm pod Łęczycą spotka się szerokie grono twórców i sympatyków Teatru 77. W programie przewidziano m.in. wernisaż prac Bożeny Kuzio, zwerbowanej z Teatru "Pinokio", zajmującej się malarstwem na płótnie i tkaniną unikatową; pokazy archiwalnych nagrań spektakli "Clowni" w reż. Andrzeja Strzeleckiego (1983) i "Labirynt świata i raj serca" w reż. Petera Scherhaufera (1986); wspomnienia i anegdoty, pamiątkowe fotografie. W spotkaniu miał wziąć także Ireneusz Czop, aktor "Jaracza" i jeden z bardziej dziś wziętych aktorów filmowych ("Jestem twój", "Komisarz Alex", "Pokłosie"), ale mogą temu przeszkodzić obowiązki zawodowe. Czop jeszcze jako student zagrał w "77" m.in. jedną z głównych ról w "Obsługiwałem angielskiego króla" wg powieści B. Hrabala.

  Wstęp na wydarzenie nie jest wolny. Obowiązują imienne zaproszenia.

  Czytaj treści premium w Dzienniku Łódzkim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo