MKTG SR - pasek na kartach artykułów

"Potrzebujemy rąk do pracy". Maląg o rekordowo niskim poziomie bezrobocia

Małgorzata Puzyr
PAP
Bezrobocie w Polsce jest na rekordowo niskim poziomie
Bezrobocie w Polsce jest na rekordowo niskim poziomie Radosław Dimitrow
- Mamy 170 tys. osób bezrobotnych mniej niż w roku ubiegłym i 100 tys. mniej niż przed pandemią - podkreśliła w rozmowie z PAP minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg. - Stopa bezrobocia w Polsce jest na rekordowo niskim poziomie. Potrzebujemy rąk do pracy, a niedobory na rynku uzupełniają obywatele Ukrainy - dodała.

Z szacunkowych danych Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej wynika, że stopa bezrobocia rejestrowanego w końcu czerwca wyniosła 4,9 proc. i w porównaniu z poprzednim miesiącem spadła o 0,2 pkt. proc. Według MRiPS, w końcu czerwca 2022 r. w urzędach pracy zarejestrowanych było 819,7 tys. bezrobotnych, o 30,5 tys. mniej niż w maju.

Szefowa MRiPS podkreśliła, że stopa bezrobocia jest teraz na rekordowym poziomie – najniższym od 32 lat. – Mamy 170 tys. osób bezrobotnych mniej niż w roku ubiegłym i 100 tys. mniej niż przed pandemią – wskazała.

Zdaniem minister spadające bezrobocie pokazuje, że gospodarka dynamicznie się rozwija. – Rządowe programy inwestycji strategicznych, które są dedykowane przede wszystkim samorządom, powodują, że wiele działań w gospodarce się napędza, ale do tego potrzebne są ręce do pracy – zaznaczyła Maląg.

Zwróciła uwagę, że na niski poziom bezrobocia wpływają też m.in. trwające w sezonie letnim prace sezonowe. – W miesiącach jesiennych można spodziewać się lekkiego wzrostu bezrobocia, ale sytuacja jest stabilna – oceniła minister.

Ukraińcy na polskim rynku pracy

Wskazała, że polski rynek pracy jest dziś uzupełniany przez obywateli Ukrainy, którzy przybyli do Polski po 24 lutego. – Tych osób jest około 300 tys. Patrząc na liczbę nadanych numerów PESEL – ponad 1,2 mln, z czego połowa to dzieci, to wskaźnik zatrudnienia obywateli Ukrainy jest dobry i cały czas rośnie – przekazała Maląg.

Podkreśliła, że Ukraińcy uzupełniają niedobory na rynku pracy.

– Potrzebujemy rąk do pracy i chcielibyśmy, żeby obywatele Ukrainy podejmowali decyzje o pozostaniu w naszym kraju. Dlatego wprowadzamy rozwiązania systemowe związane m.in. z opieką nad dziećmi, możliwością tworzenia instytucji dziennego opiekuna czy też zakładanie działalności gospodarczej, aby jak najwięcej osób z Ukrainy podjęło pracę. Ta praca daje im poczucie stabilizacji i godności – powiedziała szefowa MRiPS.

źródło: pap

lena

Źródło:

Polska Agencja Prasowa
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Tragedia w Połtawie. 41 ofiar po rosyjskim ataku

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki