Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Powiat tomaszowski. Smaki Regionu Łódzkiego. Oryginalne kluski, czyli kłosy zboża na szparagowej łodydze z bluszczykiem kurdybankiem

Patrycja Wacławska
Patrycja Wacławska
Wideo
od 16 lat
Niezwykle kreatywne i przedsiębiorcze – takie są panie z Koła Gospodyń Wiejskich Jasienianki w Nowym Jasieniu w powiecie tomaszowskim. Ich specjalność to kłosy zboża na szparagowej łodydze z bluszczykiem kurdybankiem…

Kluski na szparagowej łodydze przyrządzone przez panie z Nowego Jasienia zachwycą każdego swoją oryginalnością. Jak je przygotować? Przepis podaje nam Barbara Ostałowska z Koła Gospodyń Wiejskich Jasienianki.

– Kluski ziemniaczane to potrawa, która często gościła na stołach wiejskich w naszym regionie. Można było wykorzystać ziemniaki z poprzedniego obiadu, a więc nic się nie marnowało – mówi pani Barbara Ostałowska. – Ziemniaki były łatwo dostępne, gdyż uprawiane były w każdym gospodarstwie. Kluski ziemniaczane były też tanie w wykonaniu, co też nie było bez znaczenia. Niegdyś jedną z najpopularniejszych przypraw stosowanych w kuchni naszego regionu był bluszczyk kurdybanek, dlatego też wracamy do tego zapomnianego zioła i przyprawiamy nim naszą potrawę. Było to łatwo dostępne zioło, gdyż zawsze rosło tuż przy gospodarstwach wiejskich. Wzmacniał smak wielu potraw, idealnie komponował się z potrawami z ziemniaków – dodaje. – Nasza odsłona tych klusek to nowoczesna ich wersja, mają kształt kłosków zboża, a szparagi zapiekane z plastrem boczku tworzą ich łodygi. Forma podania dania nawiązuje do uprawianych na naszych polach zbóż oraz do tematyki dożynkowej.

Kłosy zboża na szparagowej łodydze z bluszczykiem kurdybankiem
Składniki na kluski:

  • 0,5 kg ziemniaków ugotowanych,
  • 200 g mąki ziemniaczanej,
  • 2 jajka,
  • sól,
  • 1 łyżeczka kurkumy mielonej.

Farsz do klusek:

  • 100 g wędzonego boczku,
  • 1 mała cebula,
  • 50 g sera ricotta,
  • 50 g ziemniaków ugotowanych,
  • sól,
  • pieprz do smaku,
  • 2 ząbki czosnku świeżego,
  • bluszczyk kurdybanek.

Szparagowe łodygi:

  • szparagi,
  • cienkie plastry boczku surowego,
  • oliwa z oliwek.

Wykonanie ciasta na kluski ziemniaczane:
Ugotowane ziemniaki przeciskamy przez praskę. 1/4 część ziemniaków ujmujemy i na to miejsce wsypujemy mąkę przesianą ziemniaczaną. Dodajemy 2 jajka, kurkumę mieloną, sól.

Wykonanie farszu do klusek ziemniaczanych:
Boczek kroimy w drobną kosteczkę, podsmażamy, dodajemy pokrojoną cebulkę w kosteczkę i również podsmażamy. Ziemniaczki ugotowane i ser ricotta rozgniatamy widelcem w stosunku 1:1 (ser z ziemniakami). Do ziemniaczków i sera dodajemy przesmażony boczek z cebulką. Doprawiamy solą, pieprzem, czosnkiem, kurdybankiem.

Z ciasta ziemniaczanego formujemy małe placuszki, wkładamy farsz do środka. Formujemy kluseczki na kształt kłosków zbożowych. Uformowane kluski gotujemy. Po wystudzeniu nacinamy dłutkiem kluski, aby uzyskać kształt ziarenek na kluskach. Kluski podsmażamy delikatnie na masełku przed podaniem.

Szparagi świeże oczyszczamy. Smarujemy oliwą z oliwek, zawijamy w plaster boczku. Zapiekamy w piekarniku około 10 minut. Upieczone szparagi podajemy z kluskami ziemniaczanymi w kształcie kłosków tak, aby szparagi tworzyły łodygi kłosków. Danie dekorujemy bluszczykiem kurdybankiem.

Panie z Koła Gospodyń Wiejskich Jasienianki same przygotowują też produkty lokalne: sok z czarnego bzu, herbaty zielone, kompot z suszu z imbirem.

Smaki powiatu tomaszowskiego poleca Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi Robert Telus. Firmy i organizacje lokalne mogą liczyć na wsparcie Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi w promowaniu swoich produktów oraz potraw.

Partnerem Kampanii Promującej Smaki Regionu Łódzkiego jest Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki