Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pożyczka na święta? Jak wziąć bezpiecznie pożyczkę na Boże Narodzenie? Co sprawdzić? Na co zwrócić uwagę w umowie o pożyczkę?

Patrycja Wacławska
Patrycja Wacławska
Zaciągając bezpieczną pożyczkę, warto kierować się kilkoma podstawowymi zasadami. Przedstawiamy je na kolejnych slajdach.
Zaciągając bezpieczną pożyczkę, warto kierować się kilkoma podstawowymi zasadami. Przedstawiamy je na kolejnych slajdach. 123RF
Jak sprezentować wnukom pod choinkę wymarzone zabawki, sprawić choć drobną upominkową przyjemność współmałżonkowi i dzieciom oraz godnie zastawić wigilijny stół, skoro w portfelu tylko skromna renta lub emerytura? Odpowiedź brzmi: pożyczka. Ostudźmy jednak swoje pożyczkowe zapędy – zadłużenie się traktujmy jako absolutną ostateczność! Pamiętajmy, że każdą pożyczkę trzeba spłacić.

Zaciągając bezpieczną pożyczkę, warto kierować się kilkoma podstawowymi zasadami. Przedstawiamy je na kolejnych slajdach.

Po pierwsze: trzeba sprawdzić wiarygodność firmy. Listę podmiotów objętych nadzorem finansowym można znaleźć na stronie internetowej Komisji Nadzoru Finansowego: www.knf.gov.pl.

Po drugie: należy policzyć całkowity koszt pożyczki. Należy uważać pod czym się podpisujemy, bowiem koszt pożyczki może się okazać znacznie wyższy niż nam się wydaje. Sprawdzajmy więc, jaka jest całkowita kwota do zapłaty. Od firmy udzielającej pożyczki domagajmy się informacji, z jakimi dodatkowymi kosztami musimy się liczyć. Nieuczciwe firmy często właśnie w ten sposób rekompensują sobie poniesione koszty i wyciągają dodatkowe pieniądze od nieświadomych klientów. Dlatego należy pytać i żądać precyzyjnych odpowiedzi. Jednym z najczęściej stosowanych kosztów dodatkowych jest opłata przygotowawcza (często niezwracana).

Kolejne często stosowane koszty dodatkowe pożyczek to opłaty: za ubezpieczenie pożyczki (nie jest ono obowiązkowe), za wysłanie wezwania do zapłaty raty, za monit telefoniczny, za wizytę windykatorów w związku z brakiem spłaty rat.

Po trzecie: dokładnie czytajmy umowę. Szczególnie zwróćmy uwagę m.in. na następujące elementy: czy oprocentowanie pożyczki nie jest znacznie wyższe niż w przypadku innych ofert na rynku; czy firma wymaga wniesienia wysokiego zabezpieczenia pożyczki zanim pożyczka zostanie udzielona – brak terminowego spłacania pożyczki może się wiązać z utratą zabezpieczenia, którego wartość najczęściej znacznie przewyższa kwotę zadłużenia albo które może mieć dla nas wartość sentymentalną; czy pojawiają się dodatkowe opłaty zapisane w umowie, np. za rozpatrzenie wniosku, za wydanie decyzji, prowizje, opłaty za wizyty przedstawiciela pożyczkodawcy w domu, ubezpieczenia – jeśli tak, to policzmy je, bowiem suma tych opłat może znacznie podwyższać koszt pożyczki.

Jeżeli nie rozumiesz jakiegoś zapisu w umowie, poproś o wyjaśnienie. Warto pytać o szczegóły. W wypadku wątpliwości należy poprosić o wzorce dokumentów i skonsultować je z prawnikiem lub inną kompetentną osobą.

Po czwarte: nie należy podpisywać umów, jeśli nie rozumiemy ich treści. Nie należy korzystać z usług finansowych, których się nie rozumie. Jeśli oferujący usługi nie chce wyjaśnić ich zasad, lepiej zrezygnować z takiej propozycji.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki