Praca dla studentów w Łodzi. Sprawdź ile możesz zarobić

  Praca dla studentów w Łodzi. Sprawdź ile możesz zarobić

  Ewelina Madejska

  Dziennik Łódzki

  Aktualizacja:

  Dziennik Łódzki

  Wiele osób, wybierając się na studia, decyduje się tym samym na samodzielność i niezależność finansową. Wszystko prowadzi do tego, żeby podczas studiów znaleźć pracę, zarobić na czynsz, czesne i wszelkie inne wydatki. Jednak, żeby dostać pracę, trzeba wiedzieć gdzie jej szukać.
  Wiele restauracji w Łodzi potrzebuje studentów do pracy za barem i w charakterze kelnerów

  Wiele restauracji w Łodzi potrzebuje studentów do pracy za barem i w charakterze kelnerów ©123 RF

  - Wcześniej, jeszcze na studiach licencjackich, pracowałam jako kelnerka na pół etatu w zajeździe niedaleko Łodzi. Dostawałam 8 zł za godzinę plus napiwki. Natomiast kiedy odbywały się tam jakieś przyjęcia, stawka była odpowiednio wyższa - mówi Monika, studentka marketingu i zarządzania Uniwersytetu Łódzkiego.

  Wiele knajp potrzebuje właśnie studentów do pracy za barem i w charakterze kelnerów. Również sklepy w galeriach handlowych bardzo chętnie zatrudniają studentów. - Obecnie pracuję w sklepie obuwniczym na trzy czwarte etatu i lubię tę pracę - dodaje Monika. - Kiedy szukałam jakiegoś zatrudnienia, to w wielu sklepach z różnych branż wisiały ogłoszenia, że przyjmą studentów na pół lub trzy czwarte etatu. Spokojnie można taką pracę pogodzić z nauką. Mnie się przynajmniej udaje.

  Sposobem na dorobienie pieniędzy są również korepetycje. Wśród ogłoszeń najczęściej pojawiają się propozycje korepetycji z języka polskiego, matematyki, fizyki, chemii oraz języków obcych. - Za godzinę korepetycji można zarobić od 20 do około 50 zł w zależności od tego, czego nauczamy. Ja daję korepetycje z chemii, za które pobieram opłatę 40 zł za godzinę. Zazwyczaj zgłaszają się do mnie maturzyści, którzy zdecydowali się zdawać chemię jako przedmiot rozszerzony lub studenci, którzy akurat z tą dziedziną nauki nie mogą sobie poradzić - przekonuje Mateusz, student chemii Politechniki Łódzkiej.

  Niezawodnym sposobem na podreperowanie swoich finansów jest roznoszenie ulotek. Minus: zarobimy tam od 4 do 5 zł za godzinę, istotna zaleta: jest to praca dorywcza, którą dostaniemy od ręki.

  Dużą popularnością wśród studentów od wielu lat cieszy się Akademicka Spółdzielnia Pracy „Puchatek", która w Łodzi działa już ponad pół wieku. - Zgłaszają się do nas studenci dzienni i zaoczni ze wszystkich łódzkich uczelni - mówi Marek Świątek, kierownik „Puchatka". - Większość ofert, którymi dysponujemy, to proste prace: sprzątanie, pakowanie, praca na taśmie produkcyjnej. Jednak zgłaszają się też do nas firmy, które potrzebują informatyków albo ludzi znających się na finansach i rachunkowości.

  Ile można zarobić na pracy z „Puchatka"? - Zarobki są różne - zaznacza Marek Świątek. - Wiadomo, że firmy chciałby płacić jak najmniej, my jednak negocjujemy takie stawki, by studentom opłacało się pracować. Można u nas zarobić od 7 zł na godzinę.

  Jednak ci, którzy stawiają na rozwój kompetencji zawodowych zgodnych z ich wykształceniem, szukają często płatnego stażu i praktyk, kontaktując się z Akademickimi Biurami Karier lub szukając na własną rękę. - Studiuję dziennikarstwo, więc bardzo chciałem spróbować sił w tym zawodzie. Znalazłem płatny staż w jednej z łódzkich gazet. Taki staż to dla mnie szansa na zaistnienie w branży - tłumaczy Karol, student Uniwersytetu Łódzkiego.

  W Biurze Karier UŁ, ciężko o pracę dla geografa, filozofa czy historyka. - Najchętniej poszukiwani są pracownicy do działów IT, finansowych i ekonomicznych. Osoby ze ścisłym wykształceniem mają większy wybór wśród ofert stażu i praktyk, ale oferty dla humanistów też się zdarzają - mówi Justyna Stańczyk z BKUŁ.

  W Biurze Karier Politechniki Łódzkiej też najbardziej poszukiwani są informatycy i programiści. - Wzrosło zapotrzebowanie na studentów z branży budowniczej. Poszukiwani są też elektrotechnicy, inżynierowie - mówi Aleksandra Patora z BKPŁ.

  Czytaj treści premium w Dzienniku Łódzkim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Mój reporter

  Zadaj pytanie swojemu reporterowi!

  Chcesz wiedzieć co wydarzyło się przed chwilą na Twojej ulicy?
  Zastanawiasz się gdzie zjesz w Łodzi najsmaczniejsze lody?
  Szukasz miejsc parkingowych w centrum?
  Chcesz wiedzieć ile zarabia prezydent?
  A może masz inne pytanie związane z naszym miastem?
  Zadaj je, a nasz reporter poszuka odpowiedzi!

  Dane kontaktowe

  Dziękujemy za przesłanie pytania, prosimy o cierpliwość. Opublikujemy je na stronie Mojego_reportera kiedy redakcja rozpocznie prace nad odpowiedzią.

  Oświadczenia:

  Użytkownik, który podał w powyższym formularzu dane osobowe klikając przycisk "WYŚLIJ" potwierdza, że: (czytaj dalej)
  • został poinformowany, że podanie danych osobowych jest dobrowolne, jednak konieczne do publikacji przekazanych materiałów
  • został poinformowany, że jego dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie przy ul. Domaniewskiej 45, dla celów korzystania i publikacji przekazanych materiałów w internecie i prasie drukowanej, oznaczenia ich imieniem i nazwiskiem / nazwą autora oraz kontaktu z Użytkownikiem i korzystania przez Operatora z udzielonej mu na podstawie Regulaminu przez Użytkownika licencji
  • został poinformowany, że Polska Press Sp. z o.o. jest administratorem danych osobowych. Właściciel danych ma prawo wglądu do swoich danych oraz ich poprawiania siedzibie spółki. Nadto ma prawo w każdym czasie wyrazić sprzeciw oraz cofnąć zgodę na przetwarzanie przez Spółkę danych w zakresie przewidzianym przez przepisy. Oświadczenia woli o w/w treści powinny by ze względów bezpieczeństwa wyrażone na piśmie.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo