Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pracodawcy niechętnie zatrudniają osoby po 50. roku życia

Alicja Zboińska
Osoby, które skończyły 50 lat, można spotkać w marketach, gdzie pracują w charakterze kasjerów
Osoby, które skończyły 50 lat, można spotkać w marketach, gdzie pracują w charakterze kasjerów Marzena Bugala
Osoby, które mają ponad 50 lat, szukają pracy w różnych branżach. Część jest gotowa przyjąć posadę znacznie poniżej swoich kwalifikacji.

54-letnia pani Krystyna z Łodzi ma wykształcenie średnie i wieloletnie doświadczenie w pracy w charakterze administratora nieruchomościami. Od blisko dwóch lat, gdy zostało zlikwidowane jej stanowisko, kobieta nie może znaleźć pracy. Początkowo szukała zatrudnienia w firmach i instytucjach związanych z rynkiem nieruchomości, od kilku miesięcy szuka też w innych miejscach. Jak dotąd bezskutecznie.

- W kilku miejscach moje CV zrobiło dobre wrażenie, ale zasugerowano mi zarazem, że przeszkodą jest mój wiek - mówi pani Krystyna. - W jednym miejscu powiedziano mi to wprost. To strasznie upokarzające, w końcu nie staram się o pracę modelki, więc mój wiek nie powinien być przeszkodą. Nie jestem też staruszką.

Osób, które mają podobny problem jak pani Krystyna, jest dużo więcej. Z danych Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Łodzi wynika, że w całym województwie zarejestrowanych jest ponad 40 tys. osób, które skończyły 50 lat. Tymczasem wszystkich bezrobotnych w regionie mamy ponad 147 tys. W samej Łodzi blisko 43 tys. osób nie mogą lub nie chcą znaleźć pracy, natomiast blisko 15 tys. z nich skończyło już 50 lat.

Podobnie jest w innych regionach Łódzkiego. W powiecie bełchatowskim na 7177 bezrobotnych 1716 ma 50 lat i więcej. W powiecie piotrkowskim te dane kształtują się następująco: 9790 osób bez pracy, z czego 2107 po 50. roku życia.

W trudnej sytuacji są osoby, którym do osiągnięcia wieku emerytalnego brakuje kilku lat. Często decydują się na pracę, która nie wymaga od nich szczególnych kwalifikacji. Część pracodawców oficjalnie deklaruje, że wiek pracowników nie ma dla nich znaczenia, ale nieoficjalnie tłumaczy, że starsi pracownicy są mniej wydajni, trudniej uczą się nowych rzeczy.

Starsi pracownicy często trafiają do marketów. W hipermarketach Tesco osoby, które skończyły 50 lat, stanowią 15 proc. wszystkich zatrudnionych.

- Do pracy w Tesco aplikuje wiele osób w wieku przedemerytalnym lub takich, które nawet pomimo osiągnięcia wieku emerytalnego chcą pozostać czynne zawodowo - mówi Michał Sikora, rzecznik sieci. - To dla nas cenna grupa kandydatów - z racji doświadczenia, sumienności i zaangażowania. A w starzejącym się społeczeństwie, w przyszłości klienci będą nierzadko woleli być obsługiwani przez osoby starsze, przez swoich równolatków, którzy lepiej zrozumieją ich potrzeby.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki