Premiera pociągu Impuls2 wyprodukowanego przez Newag dla...

  Premiera pociągu Impuls2 wyprodukowanego przez Newag dla Łódzkiej Kolei Aglomeracyjnej [ZDJĘCIA]

  Zdjęcie autora materiału
  Marcin Bereszczynski

  Aktualizacja:

  Dziennik Łódzki

  Na dworcu Łódź Fabryczna odbyła się prezentacja pociągu Impuls2, wyprodukowanego przez Newag dla Łódzkiej Kolei Aglomeracyjnej. Łodzianie mogli przez
  1/73
  przejdź do galerii

  Na dworcu Łódź Fabryczna odbyła się prezentacja pociągu Impuls2, wyprodukowanego przez Newag dla Łódzkiej Kolei Aglomeracyjnej. Łodzianie mogli przez dwie godziny zwiedzać pociąg lub pójść na koncert Grzegorza Hyżego, który wystąpił z okazji prezentacji nowego pociągu.

  ©Krzysztof Szymczak

  Łódzka Kolej Aglomeracyjna zaprezentowała wczoraj nowy pociąg Impuls2, który został wyprodukowany w fabryce Newag w Nowym Sączu. ŁKA zamówiła 14 trójczłonowych pociągów Impuls2 za 267 mln zł. Po premierze pociągu odbył się koncert Grzegorza Hyżego.
  W blasku świateł i przy dźwiękach muzyki filmowej wjechał na peron 2 dworca Łódź Fabryczna nowy pociąg ŁKA Impuls2. To pierwszy wyprodukowany pociąg drugiej generacji. Jest dłuższy, jeszcze bardziej niezawodny i komfortowy od pociągów jeżdżących obecnie w barwach ŁKA. Łodzianie, którzy licznie przybyli na premierę nowego pociągu, mieli możliwość wejścia do wnętrza i sprawdzenia, w jakich warunkach będą wkrótce podróżować.

  Czytaj też: ŁKA unieważniła wybór zwycięzcy przetargu na pociągi! Wybrano ofertę droższą o 36 mln

  Drugi pociąg wyprodukowany dla ŁKA pojechał do Berlina, gdzie będzie prezentowany na targach kolejowych, jako przykład polskiego przemysłu kolejowego. Newag chce zachęcić europejskich przewoźników do zakupu takich pociągów, jakie zamówiła ŁKA.

  Kolejne dwa pociągi mają być dostarczone do końca października. Od grudnia cztery składy wzmocnią połączenia na obecnych liniach. ŁKA zwiększy wtedy liczbę połączeń o 20 proc. W marcu przyszłego roku będzie zmiana rozkładu jazdy i wtedy rozpoczną się połączenia ŁKA z Łodzi do do Radomska, Piotrkowa Trybunalskiego, Tomaszowa Mazowieckiego i po elektryfikacji linii do Opoczna. Utworzone ma być nowa linia nowego połączenia Skierniewice - Łowicz - Kutno. Kolejnych 10 pociągów ma być dostarczonych do połowy przyszłego roku. Trafią na nowe linie.

  Impuls2 ma 160 miejsc, w tym 6 uchylnych. Pociągi są dostosowane do prędkości 160 km/h. Jest klimatyzacja i ogrzewanie, które regulują czujniki. Impulsy będą posiadały bezpłatne wifi, gniazdka elektryczne z ładowarkami usb, biletomaty, monitory i miejsca na rowery. W pociągach jest strefa dziecięca ze stołem do gry planszowej i kostką do gry.

  Obecnie ŁKA ma w swojej flocie 20 pociągów wyprodukowanych przez firmę Stadler. Nowy tabor pozwoli przewozić jeszcze więcej pasażerów. W tym roku ŁKA planuje przewieźć 5 mln pasażerów. Dla porównania w ubiegłym roku spółka przewiozła 3,5 mln pasażerów.

  - ŁKA zajęła pierwsze miejsce w kraju pod względem przyrostu pasażerów - pochwalił się Janusz Malinowski, prezes ŁKA. - Szukamy panaceum na smog, korki, wypadki i czas podróży. Ten problem rozwiążą nowe pociągi. Miasta, gdzie dobrze się mieszka, jak Kopenhaga, Barcelona, czy Wiedeń mają wygodny i sprawny transport szynowy. My też taki mamy.

  Komentarze (4)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Kurka wodna ! Znów ominęła mnie taaaaka atrakcja ! Zawsze dowiaduję się po czasie a wczoraj po

  godzinach objazdów komunikacją szynową tramwajową trafiłem na fabryczny bo inaczej nie da rady (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 5 / 2

  wszystko jedzie na dworzec i do stajni ( poinformujcie wcześniej o imprezie powitania japan (?) jednorożca bo czegoś takiego nie może przeoczyć nawet niedouczony i nieobyty w świecie kultury i...rozwiń całość

  wszystko jedzie na dworzec i do stajni ( poinformujcie wcześniej o imprezie powitania japan (?) jednorożca bo czegoś takiego nie może przeoczyć nawet niedouczony i nieobyty w świecie kultury i biznesu plebs) i stałem ponad pół godziny wśród kilkunastu użytkowników peronów mpk w oczekiwaniu na autobus, który nie dojechał z powodu zakorkowania komunikacji nieszynowej. Nie zauważyłem tłumów witających to cacko chlebem i solą techniczną. Dworzec jak zwykle ział swoim pustostanem i nieziemsko pasował do BRAMY MIASTA. To miasto jest coraz bardziej prywatne i obce. Coraz bardziej nie chce mi się opuszczać swojej niezrewitalizowanej ulicy i oglądać pogrodzone płotami prywatne własności bandziorów którym dano to co komuchy odebrały takim bandziorom na użytek wszystkich albo zabetonowane biurobramy. Nie dziwne że po zniszczeniu przez solidarnych jedynych właściwych łódzkiego przemysłu państwowego który był znany na całym świecie, nie mając perspektyw ucieka z miasta bo tylko parę osób z odpowiednim zawodem i wykształceniem dla których nawet szarpnięto się na dodatkowe dokształcenie by mogli zostać "biznesmenami" reszta niewolniczo kończy swoją karierę zawodową na dyskontowych kasach sieciówek wojennych okupantów którzy za zagrabiony we wojnę polski majątek pozakładali biznesy i teraz dzięki solidarnym obrońcom narodu przed komuchem mogą dalej doić i wykupywać kraj. zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Taak

  Stan (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 6

  Pięknie, ale może ktoś przyjedzie do nas i zrobi reportaż o kursujacych u nas pociągach tych wyprodukowanych w czasach komuny,

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Coś się temu redaktoru pomieszało, bo napisał, że to było wczoraj

  dzisiaj jest piątek 14 września 2018 r. (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 5

  aktualizacja: temu redaktorowi

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Hanka była, a może oba Rauły?

  Pidatnik Ucki (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 4 / 1

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo