Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Prezes koncernu Orlen Daniel Obajtek: mamy zielone światło do budowy SMR – ów w Polsce

Jerzy Mosoń
Jerzy Mosoń
SMRy to gwarancja taniej energii i ciepła dla miast – napisał na portalu X prezes Daniel Obajtek
SMRy to gwarancja taniej energii i ciepła dla miast – napisał na portalu X prezes Daniel Obajtek Adam Jankowski/PPG
Ministerstwo Klimatu i Środowiska wydało zgodę dla lokalizacji małych reaktorów atomowych (SMR). O sprawie poinformował na serwisie X (dawniej Twitter) prezes koncernu multienergetycznego Orlen Daniel Obajtek.

Spis treści

Na taką decyzję czekał nie tylko zarząd Orlenu, ale także polski biznes, który od kilku lat obawia się, że Polska może nie zdążyć z transformacją energetyczną, co sprawiłoby, że nad Wisłą produkcja przestanie być opłacalna.

–@MKiS_GOV_PL wydał decyzję zasadniczą dla lokalizacji małych reaktorów atomowych. Tym samym mamy zielone światło do budowy SMRów w Polsce, z których pierwszy powstanie do 2030 roku. To bardzo dobra wiadomość dla Polaków i polskiej gospodarki, bo SMRy to gwarancja taniej energii i ciepła dla miast – napisał na portalu X prezes Daniel Obajtek

.

Wpis prezesa Obajtka to reakcja na decyzje ministra klimatu i środowiska w sprawie budowy sześciu obiektów energetyki jądrowej w technologii BWRX-3- dla spółek Ornel Synthos Green Energy. Decyzje dotyczą lokalizacji: Włocławek, Stawy Monowskie, Stalowa Wola, Ostrołęka, Nowa Huta, Dąbrowa Górnicza. Warto przypomnieć, że wydawania przez ministra decyzja na wczesnym etapie inwestycji jest potwierdzeniem tego, że jest ona zgodna z interesem publicznym i realizowaną przez państwo polityką. Decyzja zasadnicza określa także dozwolone parametry techniczne w obszarze budowy obiektu energetyki jądrowej, jak również uprawnienia do ubiegania się o uzyskanie decyzji o ustalenia lokalizacji oraz innych koniecznych decyzji.

Nie ma już odwrotu. Małe reaktory powstaną w Polsce

Decyzja Ministerstwa Klimatu i Środowiska to kolejny przełom w rozwoju energetyki jądrowej w Polsce, która musi zmierzyć się z wyzwaniem zeroemisyjności, a atom jest obecnie jedynym pewnym źródłem energii, który może zastąpić wycofywaną energetykę opartą na paliwach kopalnych. Według szacunków fachowców, w Polsce powinno powstać co najmniej kilkadziesiąt małych reaktorów o mocy 300 MWe każdy. Tylko wówczas można będzie mówić o tym, że ten segment energetyki jądrowej będzie podporą dla rozwoju dużych bloków elektrowni atomowych. Pierwsza z nich może pojawić się w Polsce najwcześniej za dziesięć lat.

Jakie reaktory powstają obecnie w świecie?

Warto przypomnieć, że Międzynarodowa Agencja Energii Atomowej (IAEA) uznaje za SMR–y reaktory jądrowe o mocy do 300 MWe. Niektóre środowiska naukowe uznają za SMR-y także reaktory o mocy 470 MWe. Taką konstrukcję stworzył np. Rolls-Royce’a. Literatura fachowa do grona SMR–ów zalicza jednak również znacznie mniejsze konstrukcje, jak mikroreaktor amerykańskiej firmy USNC o mocy 5 MWe. Łącznie w technologii szeroko pojmowanej jako SMR powstaje obecnie ponad 80 różnych reaktorów. Prym w tej dziedzinie wiodą amerykańsko-japońskie GE-Hitachi i amerykańskie X-Energy oraz NuScale. Jak zatem rozpoznać, że konstrukcja to reaktor SMR?

Kiedy wiadomo, że reaktor atomowy należy uznać za SMR?

Najważniejszym elementem w konstrukcji SMR–ów odróżniających te reaktory od innych jest nie ich wielkość, a modułowość. Chodzi o to, aby można było łączyć reaktory oraz aby sama konstrukcja reaktora składał się z elementów, które można przenieść z fabryki na miejsce powstania elektrowni i szybko je tam zmontować. Aby było to możliwe, konieczna jest masowa produkcja ustandardyzowanych elementów.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Dlaczego chleb podrożał? Ile zapłacimy za bochenek?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiał oryginalny: Prezes koncernu Orlen Daniel Obajtek: mamy zielone światło do budowy SMR – ów w Polsce - Strefa Biznesu

Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki