Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Prezydent Komorowski w Łodzi na otwarciu BioNanoParku

Piotr Brzózka
mat. prasowe
Prezydent Bronisław Komorowski otworzy w poniedziałek w Łodzi BioNanoPark - jeden z największych i najnowocześniejszych w Polsce kompleksów naukowych. Wybudowany przez łódzki Technopark ośrodek będzie pracował na potrzeby przemysłu i innych naukowców.

BioNanoPark został wybudowany przy ulicy Dubois w Łodzi w rekordowym tempie. Otwierany jest po zaledwie 20 miesiącach od wbicia pierwszej łopaty w ziemię. Pierwotnie w harmonogramie zakładano, że prace zakończą się dopiero w październiku 2013 roku. Inwestycja ma pochłonąć 76 milionów złotych, z czego 53 miliony wyłożyła Unia Europejska. Niemal połowę stanowią nakłady na wyposażenie laboratoriów.

Kompleks będzie się składał z dwóch części. Pierwsza to rozbudowywany obecnie Łódzki Inkubator Technologiczny, gdzie znajdą się powierzchnie biurowe dla 50 startujących i rozwijających się firm z branży nowych technologii. Magnesem dla nich ma być druga część kompleksu - ta, która wzbudza największe emocje. Tu znajdzie się Laboratorium Biotechnologii Przemysłowej, a także Laboratorium Biofizyki Molekularnej i Nanostrukturalnej.

Pierwsze będzie świadczyć usługi komercyjne dla różnych branż przemysłu, opracowywać i sprzedawać technologie przyjazne środowisku, np. technologie biodegradacji skażeń i substancji toksycznych. Będzie się tu wdrażać nowe biomateriały do przemysłu oraz medycyny, naukowcy będą się zajmować także biopaliwami i technologią bakteryjnego zgazowania węgla brunatnego.

Drugie laboratorium zajmie się problemem oddziaływania nowych biomateriałów i produktów nanotechnologii z komórkami, tkankami i płynami fizjologicznymi. Prowadzone tu mają być też badania porównawcze leków generycznych oraz nowych substancji dla przemysłu farmaceutycznego.

- Naszym celem jest skuteczny transfer nauki do przemysłu i stworzenie przyjaznego środowiska dla rozwoju innowacyjnych firm. Pierwsze efekty już mamy. To właśnie tutaj od ponad roku działa Pracownia Indywidualnych Implantów Medycznych, która wytwarza modele implantów "szytych na miarę" - mówi Andrzej Styczeń, prezes łódzkiego Technoparku.

Pracownia, za zgodą Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości, została uruchomiona już w 2011 r. w starym budynku Technoparku. Na razie w części laboratoryjnej działa sześć pracowni. To mniej więcej jedna trzecia tego, co jest planowane w przyszłości. Zatrudnionych jest tam dziewięć osób, docelowo ma ich być dwadzieścia. W marcu ma się odbyć drugi etap rekrutacji. Pierwszy, zakończony latem, cieszył się ogromnym zainteresowaniem.

Zgłosiło się około 100 naukowców, a więc dziesięciu na jedno miejsce. Wśród kandydatów były osoby, które kiedyś wyjechały za granicę i do dziś pracują w podobnych placówkach we Włoszech i Stanach Zjednoczonych.

***

Technologia XXI wieku

W Polsce jest 13 parków technologicznych. Trzy z nich związane są z bionanotechnologią - w Łodzi, Poznaniu i Krakowie. Zadaniem technoparków jest wspieranie innowacyjnych firm, oferujących zaawansowane technologicznie produkty bądź usługi. Łódzki techno-park, który wybudował na swoim terenie BioNanoPark, działa od kilku lat przy ul. Dubois. Jego udziałowcami są m.in. gmina Łódź, Uniwersytety Łódzki oraz Medyczny. Nanotechnologia to nazwa zestawu technik i sposobów tworzenia rozmaitych struktur z użyciem pojedynczych atomów i cząsteczek.

Damy ci więcej - zarejestruj się!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: RPP zdecydowała ws. stóp procentowych? Kiedy obniżka?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki