Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Proces właścicieli zabytkowej synagogi. Oskarżono ich o doprowadzenie zabytku do ruiny. Jakiej kary zażądał prokurator?

Wiesław Pierzchała
Wiesław Pierzchała
Zabytkowa synagoga Reicherów stoi na podwórku posesji z kamienicą przy ul. Rewolucji 1905 roku nr 28 i jest w coraz gorszym stanie.
Zabytkowa synagoga Reicherów stoi na podwórku posesji z kamienicą przy ul. Rewolucji 1905 roku nr 28 i jest w coraz gorszym stanie. Wiesław Pierzchała
Proces w głośnej sprawie właścicieli zabytkowej, jedynej ocalałej w Łodzi podczas II wojny światowej synagogi, którym prokuratura zarzuciła doprowadzenie do jej fatalnego stanu, zakończył się w piątek 12 stycznia w Sądzie Rejonowym Łódź – Śródmieście.

Oskarżeni to 74-letnia Danuta K. i 72-letni Wojciech G. Oboje są emerytami i nie przyznają się do winy. Ona ma średnie wykształcenie, a on wyższe – jest inżynierem mechanikiem. Prokuratura zarzuciła im, że jako właściciele synagogi nie dopełnili obowiązku utrzymania obiektu w należytym stanie technicznym i estetycznym zgodnie z przepisami prawa budowlanego. W ten sposób dopuścili do nadmiernego pogorszenia właściwości użytkowych i sprawności technicznej w zakresie bezpieczeństwa konstrukcji i możliwości właściwego utrzymania stanu technicznego obiektu.

Proces w Łodzi: prokurator żąda grzywny

Podczas głosów stron prokurator Katarzyna Kuźnicka zażądała dla każdego z oskarżonych grzywny w wysokości 10 tys. zł, podczas gdy adwokat Ewa Bieńkuńska wnioskowała o ich uniewinnienie. Ze względu na zawiłość sprawy sędzia Edward Sabanty odroczył ogłoszenie wyroku do 26 stycznia.

Zdaniem Ewy Bieńkuńskiej, władającymi synagogą są nie oskarżeni, lecz gmina żydowska, która powinna ją wyremontować. Pani mecenas zwróciła uwagę na bardzo wysokie koszty remontu świątyni wynoszące nawet do czterech milionów złotych. Ponadto zaznaczyła, że mamy do czynienia ze specyficzną sytuacją, bowiem synagoga stoi dopiero na drugim podwórku posesji z kamienicą frontową i trzema oficynami.

Proces w Łodzi: prezydent w synagodze

Chodzi o mającą wartość artystyczną i historyczną synagogę zbudowaną na początku XX wieku przez rodzinę Reicherów przy obecnej ul. Rewolucji 1905 roku nr 28 w centrum miasta. Było o niej głośno m.in. wiosną 1998 roku, kiedy odwiedził ją prezydent Czech Vaclav Havel. Niestety, potem było coraz gorzej i dziś ten cenny, mający duże wartości historyczne obiekt, który przez właścicieli został niedawno zabezpieczony siatkami ochronnymi, wymaga pilnego i gruntownego remontu, bo inaczej – jak wykazał biegły – może dojść do jego zawalenia.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki