Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Prof. Andrzej Paczkowski w Łodzi. Mówił o ofiarach totalitaryzmu

Anna Gronczewska
Prof. Andrzej Paczkowski w piątek odwiedził Łódź
Prof. Andrzej Paczkowski w piątek odwiedził Łódź Marcin Obara/Polskapresse
„Archeologia totalitaryzmu. Ślady represji (1939–1956)” to temat konferencji naukowej, którą razem ze Stowarzyszeniem Naukowym Archeologów Polskich Oddział w Łodzi oraz Instytutem Archeologii Uniwersytetu Łódzkiego zorganizował łódzki oddział Instytutu Pamięci Narodowej. Jednym z prelegentów był profesor Andrzej Paczkowski, który poruszył sprawy represji komunistycznych w Polsce w latach 1944–1956.

- Możemy się opierać na dokumentach i informacjach zebranych przez ówczesny aparat władzy – mówił prof. Andrzej Paczkowski. - Do 1954 roku w polskich więzieniach przebywało milion osób. Oczywiście nie wszyscy byli więźniami politycznymi. Jednak wielu tak.

Tylko Wojskowe Sądy Rejonowe wydały blisko cztery tysiące wyroków śmierci w sprawach o tzw. zdradę stanu. Jeśli dodamy do tego karę śmierci orzeczoną przez pozostałe sądy wojskowe to okaże się, że skazanych na nią zostało 5858 osób. Co najmniej 2689 wyroków zostało wykonanych. Natomiast w tym samym czasie sądownictwo wojskowe wydało od 2148 do 2244 wyroków śmierci. Nie wiadomo ile z nich wykonano. Wojskowy Sąd Rejonowy w Łodzi między 1946 a 1955 rokiem skazał na śmierć 201 osób. Z tego 186 wyroków uznaje się za „polityczne”.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki