Profesorowie nie chcą dostawać kwiatów. Wolą...

  Profesorowie nie chcą dostawać kwiatów. Wolą...

  Ewelina Romańska

  Dziennik Łódzki

  Dziennik Łódzki

  Profesorowie UŁ nie chcą dostawać kwiatów

  Profesorowie UŁ nie chcą dostawać kwiatów ©Piotr Krzyżanowski/archiwum Polskapresse

  "Za kwiaty dziękujemy" - to akcja, skierowana do studentów Uniwersytetu Łódzkiego. Polega na tym, że zamiast kwiatów, które są wyrazami wdzięczności za pomoc w tworzeniu pracy magisterskiej lub licencjackiej, studenci wręczają po egzaminie swoim promotorom kartki okolicznościowe.
  Profesorowie UŁ nie chcą dostawać kwiatów

  Profesorowie UŁ nie chcą dostawać kwiatów ©Piotr Krzyżanowski/archiwum Polskapresse

  Ich autorami są dzieci z fundacji Happy Kids i Krwinka, które malują bukieciki, a centrum promocji UŁ przerabia je na kartki z podziękowaniami.

  - Pomysł zrodził się w 2009 roku wśród grona profesorskiego UŁ. Argumentowali go tym, że bukiety, które wręczają im studenci, to kosztowny podarunek, ale nietrwały. Już wcześniej pracownicy uczelni organizowali pomoc dla maluchów z domów dziecka.
  Profesorowie doszli do wniosku, że można robić to na większą skalę. A włączenie się w charytatywną pomoc dzieciom sprawi przyjemność im oraz studentom - mówi Julita Czernecka, pełnomocnik rektora ds. promocji UŁ.

  - Pomysł jest dobry. Zamiast wręczać bukiety, które zwiędną po kilku dniach, dajemy kartki jako wyraz nie tylko naszej wdzięczności, ale i chęci pomocy innym. Ja z takiego rozwiązania skorzystam - mówi Irmina, studentka dziennikarstwa UŁ.

  Akcja cieszy się dużą popularnością nie tylko wśród studentów, ale też osób postronnych.

  - Coraz częściej kartki z życzeniami kupują ludzie niezwiązani z uczelnią - na śluby, komunie lub inne uroczystości. Kosztują 15 zł, a kwota z ich sprzedaży jest przeznaczona na szczytny cel - dodaje Julita Czernecka.

  W latach 2009-2011 podczas trwania akcji udało się zebrać blisko 30 tys. złotych i przekazać je fundacjom. Kartki można kupić w CP UŁ przy ulicy Lindleya 8 i na stronie uczelni.

  Czytaj treści premium w Dzienniku Łódzkim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Mój reporter

  Zadaj pytanie swojemu reporterowi!

  Chcesz wiedzieć co wydarzyło się przed chwilą na Twojej ulicy?
  Zastanawiasz się gdzie zjesz w Łodzi najsmaczniejsze lody?
  Szukasz miejsc parkingowych w centrum?
  Chcesz wiedzieć ile zarabia prezydent?
  A może masz inne pytanie związane z naszym miastem?
  Zadaj je, a nasz reporter poszuka odpowiedzi!

  Dane kontaktowe

  Dziękujemy za przesłanie pytania, prosimy o cierpliwość. Opublikujemy je na stronie Mojego_reportera kiedy redakcja rozpocznie prace nad odpowiedzią.

  Oświadczenia:

  Użytkownik, który podał w powyższym formularzu dane osobowe klikając przycisk "WYŚLIJ" potwierdza, że: (czytaj dalej)
  • został poinformowany, że podanie danych osobowych jest dobrowolne, jednak konieczne do publikacji przekazanych materiałów
  • został poinformowany, że jego dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie przy ul. Domaniewskiej 45, dla celów korzystania i publikacji przekazanych materiałów w internecie i prasie drukowanej, oznaczenia ich imieniem i nazwiskiem / nazwą autora oraz kontaktu z Użytkownikiem i korzystania przez Operatora z udzielonej mu na podstawie Regulaminu przez Użytkownika licencji
  • został poinformowany, że Polska Press Sp. z o.o. jest administratorem danych osobowych. Właściciel danych ma prawo wglądu do swoich danych oraz ich poprawiania siedzibie spółki. Nadto ma prawo w każdym czasie wyrazić sprzeciw oraz cofnąć zgodę na przetwarzanie przez Spółkę danych w zakresie przewidzianym przez przepisy. Oświadczenia woli o w/w treści powinny by ze względów bezpieczeństwa wyrażone na piśmie.

  Komentarze (7)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Jaka pomoc?

  M.U. (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 9 / 1

  Akcja bardzo fajna, ale jest jedno "ale" - za co? Na UŁ, szczególnie na Wydziale Zarządzanie, nie ma czegoś takiego jak pomoc przy pisaniu pracy. Promotor przychodzi w kratkę, nie odpisuje przez...rozwiń całość

  Akcja bardzo fajna, ale jest jedno "ale" - za co? Na UŁ, szczególnie na Wydziale Zarządzanie, nie ma czegoś takiego jak pomoc przy pisaniu pracy. Promotor przychodzi w kratkę, nie odpisuje przez tydzień na wiadomości oraz sam nie zna wytycznych prac. A kiedy mówi, że już przeczytał okazuje się, że nawet tego nie zrobił, bo samemu wyłapuje się swoje błędy. Więc za co mamy im dziękować? Bo nie wiem...zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Ile procent z tego trafia do potrzebujących dzieci?

  an.na (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 19 / 22

  Kartki z życzeniami kosztują 15 zł. Czy pani redaktor mogłaby się dowiedzieć, ile z tej kwoty trafia realnie na pomoc dzieciom, a ile pochłaniają koszty "obsługi"? Będę wdzięczny za informację.


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  koszty wyprodukowania kartek

  Michał Kędzierski (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 22 / 5

  Dzień dobry,

  W przypadku tej akcji nie ma żadnych kosztów "obsługi" a jedynie koszty ich wyprodukowania. Z kwoty 15 zł do fundacji trafia 11 zł (od każdej sprzedanej kartki). Pozostałe pieniądze...rozwiń całość

  Dzień dobry,

  W przypadku tej akcji nie ma żadnych kosztów "obsługi" a jedynie koszty ich wyprodukowania. Z kwoty 15 zł do fundacji trafia 11 zł (od każdej sprzedanej kartki). Pozostałe pieniądze pokrywają koszt produkcji oraz podatek od towarów i usług (wiadomo...)

  Pozdrawiam serdecznie!zwiń


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Opodatkowana dobroczynność

  an.na (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 9 / 4

  Dziękuję za szybką i rzeczową odpowiedź! Napisał Pan, że od kart jest opłacany podatek od towarów i usług, czyli VAT, zapewne w wysokości 23%. Jeśli tak jest, to by znaczyło, że w Polsce...rozwiń całość

  Dziękuję za szybką i rzeczową odpowiedź! Napisał Pan, że od kart jest opłacany podatek od towarów i usług, czyli VAT, zapewne w wysokości 23%. Jeśli tak jest, to by znaczyło, że w Polsce działalność charytatywna jest obłożona podatkiem, jak np. produkcja butów. Czy próbowali Państwo uzyskać zwolnienie od tego haraczu? zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  oby

  ona (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 12 / 11

  oby tak było, bo w wielu przypadkach jak wpłaci sie 5 zł to na pomoc idzie 0,50 zł.


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Za kwiaty dziękujemy

  Michał Kędzierski (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 14 / 3

  @ona: zaręczam Pani, że tak właśnie jest. Jestem jednym z organizatorów tej akcji, jestem w jej przebiegu wystarczająco dobrze zorientowany, aby dać za to głowę :)
  Pozdrawiam


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Gajusz

  Pl (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 2 / 6

  A Gajusz?

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo