Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Prokuratorzy bezpłatnie doradzą ofiarom przestępstw

Wiesław Pierzchała
Darmowe porady śledczych i prawników będzie można otrzymać w ramach Tygodnia Pomocy Ofiarom Przestępstw, który zaczął się w poniedziałek, 23 lutego.

Ogólnopolska akcja to okazja, by bez problemu dotrzeć do prokuratorów, których zwykle trudno zastać. bo często przebywają poza swoją siedzibą: w sądach, na policji lub na miejscu przestępstwa. Tym razem prokuratorzy w województwie łódzkim będą dyżurować całe dnie przy biurkach. Z jakimi problemami przychodzą do nich pokrzywdzeni?

- Podczas Tygodnia Pomocy Ofiarom Przestępstw do każdej prokuratury przybywa kilkadziesiąt osób. Sprawy, z którymi przychodzą, najczęściej dotyczą przemocy i konfliktów w rodzinie, kiedy to kobiety są bite przez mężczyzn. Ponadto odbieramy sygnały, że lekarze popełniają błędy w sztuce lekarskiej. Są też skargi na urzędy i urzędników - mówi Krzysztof Kopania, rzecznik Prokuratury Okręgowej w Łodzi.

Podczas akcji akcent położono na osoby, które padły ofiarą przestępstw. Bywa jednak, że nie zawsze takie osoby się orientują, czy doszło do przestępstwa, czy też wykroczenia. Oczywiście te wątpliwości będzie można rozwiać w prokuraturach, ale nie tylko, bo do akcji przystąpiły różne organizacje i stowarzyszenia. Wśród nich jest Fundacja Interwencji Kryzysowej i Pomocy Psychologicznej "Subvenio" w Łodzi.

- W ramach akcji będziemy udzielać informacji prawnej i pomocy psychologicznej. Dyżury będą pełnić nie tylko nasi prawnicy i psycholodzy, lecz także zaproszeni prokuratorzy, radcy prawni i kuratorzy sądowi - zapewnia Celina Maciejewska, prezes "Subvenio".

ZOBACZ, GDZIE DYŻURUJĄ PROKURATORZY: Prokuratorzy zapraszają na bezpłatne porady

Do "Subvenio" także docierają sprawy rodzinne, ale nie zawsze dotyczą one przemocy. Bywają sytuacje, że seniorzy w ramach darowizny przekazali dzieciom dom, mieszkanie lub gospodarstwo w zamian za opiekę. I tu pojawia się problem, bo w wyniku tego posunięcia nie uzyskali należytej opieki. Stąd pytania o możliwość zmiany darowizny.

W akcji Tydzień Pomocy Ofiarom Przestępstw weźmie też udział łódzki oddział Centrum Praw Kobiet, które udziela pomocy w sprawach przemocy fizycznej, psychologicznej, ekonomicznej lub seksualnej.

- Nie przyjmujemy mężczyzn, którzy doświadczyli przemocy, ale za to przyjmujemy tych mężczyzn, którzy wspierają prześladowane kobiety - mówi Agata Zakrzewska, dyrektorka Centrum Praw Kobiet w Łodzi.

Pełna lista miejsc w województwie łódzkim, w których dyżury będą pełnić m.in. prokuratorzy dostępna na stronie internetowej Ministerstwa Sprawiedliwości: ms.gov.pl.

Księgarnia Dziennika Łódzkiego: www.ksiegarnia.dzienniklodzki.plKsięgarnia Dziennika Łódzkiego: www.ksiegarnia.dzienniklodzki.plKsięgarnia Dziennika Łódzkiego: www.ksiegarnia.dzienniklodzki.pl

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki