Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Propozycje Ministerstwa Finansów korzystne dla MSP i konsumentów

Mariusz Korzeb, FPP
Mariusz Korzeb, wiceprzewodniczący Federacji Przedsiębiorców Polskich.
Mariusz Korzeb, wiceprzewodniczący Federacji Przedsiębiorców Polskich. FPP
Rząd zapowiada szereg zmian w prawie podatkowym, których założeniem jest wsparcie przedsiębiorców. Szczególnie uporządkowanie stawek VAT i obniżka CIT-u dla małych firm to korzystne propozycje. Ich wdrożenie może rzeczywiście ułatwić funkcjonowanie przedsiębiorstw i wspomóc ich rozwój. Zapowiedzi nie rozwiązują jednak najistotniejszego problemu, z którym borykają się podatnicy – braku pewności prawa.

Minister Finansów zapowiedziała wprowadzenie zmian w prawie obejmujących m. in. likwidację tzw. kilometrówki, podwyższenie limitu amortyzacji samochodu, wprowadzenie specjalnej stawki CIT dla dochodów z innowacji, obniżenie stawki CIT z 15 do 9 proc. dla małych przedsiębiorstw oraz ujednolicenie stawek podatku VAT. Szczególnie dwie ostatnie propozycje są oczekiwane przez przedsiębiorców i mają szansę realnie wpłynąć na prowadzenie działalności gospodarczej w Polsce.

Do resortu finansów od dawna docierają głosy, że obecnie funkcjonujący podział stawek VAT jest skomplikowany, nieintuicyjny i utrudnia wykonywanie działalności. Problem dotyczy w szczególności branży spożywczej i budowlanej. Niejednolita linia interpretacyjna w zakresie stawek podatku VAT skutkuje bowiem licznymi sporami z organami administracji skarbowej, a w konsekwencji powoduje poczucie braku pewności prawa wśród podatników. Ujednolicenie stawek spowoduje zatem uproszczenie systemu. Ponadto odejście od systemu PKWiU i zastąpienie go klasyfikacją statystyczną na potrzeby celne (CN) pozwoli wystąpić o wiążącą informację dot. właściwej stawki podatku. Na zmianach skorzystają również konsumenci, gdyż zgodnie z zapowiedziami stawki mają zostać ujednolicone w dół – w związku z czym większość produktów pierwszej potrzeby stanieje.

Obniżenie stawki CIT dla małych przedsiębiorstw z 15 do 9 proc. powinno z kolei zdynamizować rozwój przedsiębiorczości i zachęcić do rozpoczynania własnej działalności gospodarczej. Jest to bez wątpienia dobra propozycja, która w dłuższej perspektywie okaże się korzystna dla polskiej gospodarki. Zasadne wydaje się jednak wprowadzenie udogodnień dla przedsiębiorców, którzy prowadzą swoją działalność nie tylko w ramach spółek handlowych, a np. przez jednoosobową działalność gospodarczą i rozliczają się podatkiem PIT. Byłby to kolejny krok odczuwalny dla rozwoju przedsiębiorczości w Polsce.

Zapowiedziane przez Minister Finansów zmiany należy ocenić pozytywnie. To dobrze, że ministerstwo chce wyjść naprzeciw oczekiwaniom przedsiębiorców i pracuje nad propozycjami, które wspomogą prowadzenie działalności gospodarczej. Równolegle jednak do prac nad przedstawionymi przez Minister Finansów zmianami należy poszukiwać rozwiązań, które w pierwszej kolejności ujednolicą linię interpretacyjną i orzeczniczą przepisów prawa podatkowego oraz spowodują, że system podatkowy wreszcie stanie się spójny i sprawiedliwy. Wszelkie – nawet najkorzystniejsze – zmiany tracą bowiem na znaczeniu w sytuacji, gdy organy administracji skarbowej są nieprzychylnie nastawione do podatnika, rozstrzygają wątpliwości na jego niekorzyść i dowolnie interpretują przepisy – co skutkuje nieuzasadnionymi sporami administracyjnymi i sądowo-administracyjnymi. Jeśli Minister Finansów udałoby się zmienić mentalność urzędników skarbowych i usprawnić obsługę podatników przez właściwe urzędy – nawet pozostawienie stawek podatkowych na dotychczasowym poziomie nie wzbudziłoby sprzeciwu przedsiębiorców.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wskaźnik Bogactwa Narodów, wiemy gdzie jest Polska

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiał oryginalny: Propozycje Ministerstwa Finansów korzystne dla MSP i konsumentów - Strefa Biznesu

Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki