MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Przebadali truskawki kupione od rolnika. Co w nich znaleziono. Czy naprawdę są lepsze i zdrowsze od owoców kupionych w marketach?

Dariusz Gabryelski
Dariusz Gabryelski
Fundacja Pro-Test zbadała polskie truskawki z bazaru i od rolnika na zawartość pestycydów, by się przekonać czy takie truskawki są rzeczywiście lepsze od tych z dużych sieci handlowych
Fundacja Pro-Test zbadała polskie truskawki z bazaru i od rolnika na zawartość pestycydów, by się przekonać czy takie truskawki są rzeczywiście lepsze od tych z dużych sieci handlowych Pixabay.com
Fundacja Pro-Test przebadała polskie truskawki, które kupiła na bazarku i bezpośrednio od rolnika. Później przebadała te owoce i sprawdziła czy zawierają pestycydy. Czy takie truskawki są naprawdę lepsze i zdrowsze od tych z dużych sieci handlowych? Zobacz!

Według powszechnej opinii, najlepsze i wolne od pozostałości pestycydów i oprysków są tylko truskawki kupione na targowisku prosto od rolnika. Sami rolnicy często zapewniają kupujących, że ich truskawki są bez pestycydów i nie były pryskane. Do truskawek z targowisk i bazarów konsumenci też mają zaufanie. Z kolei do truskawek oferowanych przez duże sieci handlowe podchodzą z dystansem.

 
Dlatego Fundacja Pro-Test sprawdziła, czy pozostałości pestycydów znajdują się również w polskich truskawkach kupionych w dwóch miejscach: na jednym z warszawskich bazarków oraz od rolnika sprzedającego swoje owoce od lat bezpośrednio z samochodu w Warszawie. W badaniach w akredytowanym laboratorium porównano w truskawkach zawartość ponad 540 pestycydów.

Oto najważniejsze ustalenia testu:

  • Wszystkie badane truskawki zawierały pozostałości kilku pestycydów, jednak żadna z próbek nie przekroczyła dopuszczalnych limitów ustalonych przez europejskie normy.
  • W truskawkach z bazarku badacze wykryli pozostałości aż sześciu różnych pestycydów, natomiast w truskawkach od rolnika było ich pięć.

Przypomnijmy, że w poprzednim teście w polskich truskawkach z Lidla Fundacja Pro-Test wykryła trzy różne pestycydy, zaś w truskawkach z Biedronki – siedem.

 
Wyniki badań Fundacji Pro-Test obalają więc mit głoszący, że truskawki od rolnika czy z bazarku są mniej zanieczyszczone pozostałościami pestycydów od innych.

Fundacja podkreśla jednak, że nie ma zdrowych pestycydów. Mimo że wykryte ilości pestycydów w badanych truskawkach nie przekraczały dopuszczalnych norm, to i tak wyniki testu budzą niepokój ze względu na dużą liczbę różnych szkodliwych związków. Nawet jeżeli pojedynczo mieszczą się one w granicach normy, to efekty działania mieszanki wielu różnych pestycydów na nasze zdrowie wciąż nie są dobrze poznane. Badania pokazują, że toksyczność poszczególnych pestycydów może wzrosnąć, jeśli wejdą w reakcję z innymi.

W linkach poniżej poprzednie badania warzyw na obecność pestycydów kupionych w popularnych marketach.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Ceny złota na nowym, historycznym poziomie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki