Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Przebudowa pasażu Schillera. Pasaż będzie jak promenada

Agnieszka Magnuszewska
Agnieszka Magnuszewska
Na przełomie 2017 i 2018 roku może się rozpocząć półtoraroczna przebudowa pasażu Schillera. Powstanie na nim nowa fontanna, pojawi się 80 drewnianych ławek oraz 43 platany

Około 18 milionów złotych ma kosztować przebudowa pasażu Schillera, która powinna się rozpocząć na przełomie 2017 i 2018 roku. Zniknie z niego parking, z którego w dni robocze korzystają głównie urzędnicy. Zastąpi go fontanna, która będzie znacznie większa od obecnej. Składać ma się aż z czterystu dysz.

- Rewitalizacja to nie tylko duże projekty inwestycyjne, ale również tworzenie przestrzeni przyjaznej do życia. Pasaż Schillera odbiega od standardów, ostatnio był remontowany w latach 90., więc najwyższy czas, by zmienił swoje oblicze - twierdzi Hanna Zdanowska, prezydent Łodzi. - Chcemy z tego zrobić przestrzeń do eventów. Przekonaliśmy się, że ta przestrzeń fantastycznie gra, gdy odbywają się w niej przedstawienia teatralne. Można byłoby w niej również organizować jarmark bożonarodzeniowy.

Podczas przedstawień i koncertów scena byłaby ustawiana na froncie budynku Naczelnej Organizacji Technicznej. Założenie jest takie, że nowy plac miejski pomieści osiem tysięcy osób.

Żeby wygospodarować więcej przestrzeni na plenerowe imprezy oraz na nowy ogródek Hor - Cafe, konieczne będzie przesunięcie pomnika Schillera o kilka metrów w stronę al. Piłsudskiego. Przede wszystkim jednak pasaż Schillera ma się stać elegancką, miejską promenadą.

- Założenie jest takie, żeby powstał pasaż, który w zależności od danego fragmentu będzie albo placem miejskim albo promenadą. Powstanie w ten sposób przestrzeń do spacerowania o długości 450 metrów. Pasaż ma się ciągnąć od Kościuszki przez Piotrkowska 115 aż do Parku Sienkiewicza - tłumaczy Marcin Orzeszyna z firmy SUD Architekt, która współprojektowała rewitalizację kwartału V. - Spacer będzie możliwy w szpalerze drzew, bo dosadzimy 43 platany a pięć przesadzimy. Te, które są chore, będą musiały zostać wycięte.

Nawierzchnia placu ma zostać wymieniona na granitowe płyty. Stanie na niej aż osiemdziesiąt drewnianych ławek.

- Będą miały one różne konfiguracje, począwszy od dwudziestu ławek z oparciami po leżanki - mówi Orzeszyna.

Natomiast Marcin Obijalski, dyrektor Biura ds. Rewitalizacji dodaje, że w nowym pasażu mogą też zawisnąć hamaki.

- Modernizacja pasażu potrwa około półtora roku i ma zostać przeprowadzona w tym samym czasie, co przebudowa placu Komuny Paryskiej. Ten ostatni również mocno się zmieni, bo stanie na nim wielopoziomowy parking. - Zrezygnowaliśmy już z pomysłu budowy parkingów podziemnych, bo takie inwestycje się nie finansują. Dlatego będziemy budować parkingi naziemne - tłumaczy prezydent Hanna Zdanowska.

Z budowy parkingu podziemnego pod pasażem Schillera zrezygnowano już dawno. Taką inwestycję uniemożliwiłaby zbyt skomplikowana infrastruktura, która znajduje się pod pasażem.

- Racjonalny termin rozpoczęcia przebudowy pasażu to przełom 2017 i 2018 roku. Dokumentację związaną z unijnym dofinansowaniem będziemy mogli składać dopiero jak zostanie ogłoszony konkurs przez marszałka. Ma to nastąpić w pierwszym kwartale 2017 roku - mówi prezydent Hanna Zdanowska.

ZOBACZ |Wydarzenia minionego tygodnia w Łódzkiem

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki