Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Przegląd filmów rowerowych w Łodzi

Roman Czubiński
Podróż po wyspach Japonii, akrobacje w snowparkach i szalone zjazdy w dół po ośnieżonych zboczach. Wszystko to mogli obejrzeć na wielkim ekranie goście Łódzkiego Domu Kultury. Sala kinowa ŁDKu gościła w ostatni weekend (28-29 stycznia) zimową edycję Międzynarodowego Przeglądu Filmów Rowerowych.

Łódź była pierwszym z siedmiu polskich miast goszczących przegląd. - Impreza, którą organizujemy, jest jedyną tego rodzaju nie tylko w Polsce, ale i w Europie - zdradza Paweł Zajączkowski ze Stowarzyszenia "RowerEko". - Tak przynajmniej twierdzą Niemcy i Szwedzi, którzy przysłali nam nagrane przez siebie filmiki. Nagrania przesłano też ze Słowacji, Finlandii, Kanady i USA.

Wyczynową jazdę rowerem w warunkach zimowych można uprawiać na kilka sposobów, korzystając przy tym z różnych typów sprzętu. - W niektórych rowerach zastępuje się koła płozami - wyjaśnia Zajączkowski. - Powstaje w ten sposób skibike lub snowbike. Pierwszy z nich jest pozbawiony hamulców, za to drugi przypomina bardziej rower BMX. Inne rozwiązanie to KTRAK - pojazd, w którym miejsce tylnego koła zajmuje gąsienica - tłumaczy.

Ale przegląd w ŁDKu składał się nie tylko z filmików wyczynowych. Widzowie zobaczyli m. in. reportaż z podróży Benji Rodgersa-Wilsona. Australijski podróżnik jest w trakcie drogi rowerem dookoła świata. - Obecnie zatrzymał się na Hokkaido, gdzie pracuje w przetwórni ryb, zarabiając na dalszy ciąg podróży. Zamierza dostać się przez Rosję do Polski.

Stowarzyszenie RowerEko chce przyciągnąć młode pokolenie do uprawiania sportów rowerowych. - Szkoda, że na widowni było taki mało młodzieży szkolnej. Musimy lepiej promować się wśród uczniów - mówi Zajączkowski.

- Wbrew pozorom, o wiele łatwiej nauczyć się zimowej jazdy rowerem, niż jazdy na nartach lub snowboardzie - twierdzi. - A sprzęt można przystosować do tego w warunkach domowych. Jeden z filmików pokazuje prosty sposób przygotowania zimowej opony.

Oprócz organizowania pokazów, RowerEko zajmuje się działaniami na rzecz środowiska naturalnego. - Przy okazji tworzenia legalnych i bezpiecznych torów zjazdowych sprzątamy lasy, likwidujemy dzikie wysypiska... - wylicza Paweł Zajączkowski. Choć jej członkowie skupiają się na terenach górskich, łączą poważne plany także z Łodzią i okolicami.

- Będziemy rozmawiać z nadleśnictwem na temat utworzenia trasy w Łagiewnikach. Myślimy też o trasie freeride'owej w Parku Krajobrazowym Wzniesień Łódzkich - mówią. - Już teraz zapraszamy wszystkich rowerzystów i działaczy ekologicznych, którzy mają pomysł na wspólne działanie, do kontaktu z nami za pośrednictwem strony www.rowereko.pl.

Zapisz się do newslettera

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki