Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Przy Wróblewskiego w Łodzi powstanie osiedle Art Modern [ZDJĘCIA]

Wiesław Pierzchała
Budowa osiedla ma ruszyć wiosną 2015 roku. Docelowo na chętnych będą czekały 374 mieszkania
Budowa osiedla ma ruszyć wiosną 2015 roku. Docelowo na chętnych będą czekały 374 mieszkania materiały promocyjne
Stylowa elektrownia z 1923 roku i aleja kasztanowców zdobią dużą działkę przy ul. Wróblewskiego 6/8, na której powstanie osiedle mieszkaniowe zbudowane przez grupę OPG (kapitał irlandzki). Budowa osiedla ma ruszyć wiosną 2015 roku. Docelowo na chętnych będą czekały 374 mieszkania.

Po dawnej fabryce rodziny Danzigerów pozostała jedynie elektrownia z dużymi arkadowymi oknami. Na razie stoi pusta i niszczeje.

Otwory na parterze zamurowano, aby złomiarze tam nie grasowali. O stanie obiektu najlepiej świadczy to, że na jego szczycie wyrosły... drzewka. Jednak to się zmieni. Elektrownia zostanie gruntownie odnowiona, a w jej wnętrzach pojawią się lofty. Na tym się nie skończy, bowiem wokół zabytku wyrośnie osiedle mieszkaniowe.

- W ramach pierwszego etapu, który zacznie się wiosną, od ulicy Wróblewskiego zbudujemy budynek mający 98 mieszkań - wyjaśnia Andrzej Szczepanik, menedżer projektu z grupy OPG. - Zachowamy też aleję kasztanowców oraz stare drzewa, które staną się parkiem z placem zabaw dla dzieci. W ramach drugiego etapu odnowimy zabytkową elektrownię, w której będzie 12 loftów.
Ponadto wybudujemy 70 mieszkań i garaż wielopoziomowy. Potem będą kolejne etapy, których realizacja będzie zależała od tempa sprzedaży mieszkań. Planujemy, że całe osiedle z 374 mieszkaniami, które zostanie ogrodzone, będzie gotowe w latach 2020-22.

Wizytówką osiedla będzie modernistyczna elektrownia. Stąd nazwa Art Modern i płaskorzeźby Poli Negri i Rudolfa Valentino przy wejściach do klatek schodowych pierwszego budynku z mieszkaniami. Skąd wybór tych gwiazd filmowych?

- Ponieważ rządziły one masową wyobraźnią i były ikonami tamtych czasów, gdy w sztuce i architekturze królował modernizm. Stąd wybór ich wizerunków, na co zgodę otrzymaliśmy od rodzin obu gwiazd - zaznacza rzecznik grupy OPG.

Wszystko to oznacza, że rozległy teren (2,2 ha) w rejonie ul. Wróblewskiego, Wólczańskiej i Skrzywana zmieni się nie do poznania.

Inwestorem jest grupa OPG. To właśnie do niej należy dawna fabryka Franciszka Ramischa w rejonie ul. Piotrkowskiej i Roosevelta, o której ostatnio głośno, bowiem w konkursie National Geographic została uznana za jeden z cudów Polski.

CZYTAJ DALEJ NA NASTĘPNEJ STRONIE
Pierwszym inwestorem na opisywanej parceli był Karl Saenger, który w 1823 roku przybył do Łodzi i z czasem przy ówczesnej ul. Kątnej (dziś Wróblewskiego) postawił farbiarnię i kilka innych, niewielkich obiektów fabrycznych, które nie przetrwały do naszych czasów.

Potem właściciele zmieniali się. Aż do 1887 roku, gdy na części działki Karol Weile i Stanisław Landau najpierw zbudowali fabrykę filcu, a potem przędzalnię i fabrykę kapeluszy. W tym samym czasie na innej części nieruchomości Karol Bayen założył drugą przędzalnię.

I tak było do 1911 roku, gdy budynki fabryczne Weilego, Landaua i Bayena przejęła rodzina Danzigerów. W okresie międzywojennym jej udziałowcami byli Józef, Zygmunt i Salomon Danzigerowie mający w pobliżu własne przedsiębiorstwo. Rodzinie niezbyt powodziło się w interesach, ponieważ w 1934 roku ogłoszono upadłość firmy. Trwała ona aż do wybuchu drugiej wojny światowej, podczas której fabryka znalazła się pod zarządem niemieckim.

Po wojnie fabryka Danzigerów została przejęta przez państwo. W miejscu tym powstały zakłady przemysłu bawełnianego, których patronem najpierw był Karol Liebknecht, a potem Feliks Dzierżyński. Następnie fabryka weszła w skład zakładów "Eskimo".

Na początku lat dziewięćdziesiątych ubiegłego wieku przedsiębiorstwo przy ul. Wróblewskiego 6/8 zostało zamknięte, a jego obiekty stopniowo były wyburzane, tak że została tylko dawna elektrownia. Kolejny przełom nastąpił w roku 2000, gdy grupa OPG zakupiła nieruchomość od Przedsiębiorstwa Usługowo-Handlowego "Lokanda". I tak jest do dzisiaj.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zwolnienia grupowe w Polsce. Ekspert uspokaja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki