Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Przybędzie biletomatów w pojazdach łódzkiego MPK i na przystankach

Agnieszka Magnuszewska
Paweł Łacheta
Liczba biletomatów, dostępnych w pojazdach łódzkiego MPK i stojących na przystankach, ma wzrosnąć ze 136 do 699 sztuk. W końcu znalazła się firma, która wydzierżawi MPK urządzenia. To Mera-Serwis SGL z siedzibą w Grodzisku Mazowieckim.

Zamontowanie biletomatów we wszystkich autobusach i tramwajach oraz 10 stacjonarnych na przystankach MPK planowało już od lutego 2013 roku. Jednak kilku przetargów nie udało się rozstrzygnąć, bo albo nie było chętnych na dostawę i obsługę biletomatów przez kilka lat, albo proponowano zaporowe ceny. Jedna z firm oczekiwała za usługę wynagrodzenia 62 mln zł, czyli dwa razy więcej niż zakładało MPK.

Dlatego obecnie łodzianie mogą korzystać tylko z 34 biletomatów w tramwajach kursujących poza Łódź, 100 w autobusach (marki Solaris i Volvo) oraz po jednym na lotnisku i dworcu Łódź Widzew. Niestety, w tramwajach i autobusach marki Solaris nie można płacić kartą. Ale już niedługo oferta MPK będzie znacznie bogatsza. Przewoźnik zdecydował się na dzierżawę urządzeń, co pozwoli rozłożyć wydatki, związane z biletomatami, na dłuższy okres.

MPK będzie dzierżawił aż 553 automaty mobilne i 10 stacjonarnych.

- Nie wiemy, ile będzie kosztował montaż. To jest koszt firmy, która dzierżawi nam biletomaty - mówi Sebastian Grochala, rzecznik MPK.

W nowych biletomatach będzie można kupować bilet okresowy oraz go kodować, podobnie jak migawkę, zakupioną przez internet.

Do końca sierpnia zostanie dostarczonych 200 mobilnych biletomatów i kolejne 200 do końca października. Następne 153 urządzenia dotrą do Łodzi do końca grudnia.

Natomiast w przyszłym roku zamontowanych zostanie 10 biletomatów stacjonarnych. Mają zostać dostarczone do końca lutego 2015 roku.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki