Przybywa zadłużonych biur podróży

  Przybywa zadłużonych biur podróży

  Alicja Zboińska

  Dziennik Łódzki

  Dziennik Łódzki

  Przybywa zadłużonych biur podróży

  ©123RF

  Niemieckie biuro podróży GTI Travel ogłosiło upadłość. Według niemieckich gazet, w Turcji przebywa około 300 turystów biura. Polski oddział GTI Travel nie złożył wniosku o ogłoszenie niewypłacalności, ale zawiesił sprzedaż wycieczek. To jedno z pierwszych biur, które w tym roku ma kłopoty. Jedno, bo w Krajowym Rejestrze Długów przybywa zadłużonych biur i agencji turystycznych, a ich zobowiązania rosną.
  Przybywa zadłużonych biur podróży

  ©123RF

  Pod koniec maja w KRD były informacje o 454 organizatorach wycieczek. Ich łączne zadłużenie to blisko 8,9 mln, a średni dług organizatora wynosi niespełna 20 tys. zł. To niedużo, ale gdy upadało biuro podróży Kopernik, jego dług widoczny w KRD wynosił właśnie niewiele ponad 20 tys. zł.

  - W rejestrze znalazły się 23 biura z województwa łódzkiego, a ich łączny dług to ponad 245 tys. zł - mówi Andrzej Kulik, rzecznik Krajowego Rejestru Długów.


  Wśród biur, widniejących w KRD, znajduje się m.in. Exim Tours z zadłużeniem nieznacznie przekraczającym 16 tys. zł. Do KRD to biuro wpisał LOT, a faktura na rzecz przewoźnika powinna być opłacona w sierpniu 2011 roku.

  Z łódzkich biur najbardziej zadłużone jest już nieistniejące Morskie Biuro Podróży, które mieściło się przy ulicy Sienkiewicza. Ponad 61 tys. zł to dług za odszkodowanie za bezumowne zajmowanie lokalu użytkowego.

  Ponad 51 tys. zł - jak wynika z rejestru KRD - to dług biura Szavel Travel, głównie za usługi transportowe. Ponad 29 tys. zł to z kolei dług Bravo Travel z Pabianic. Kolejne biura w KRD to: Orbita Travel z Tomaszowa z zadłużeniem blisko 8700 zł, Oaza LG z Łodzi (blisko 8100 zł), łódzkie Simtour (4800 zł), PPHU Viking znany jako Nevada Travel (niespełna 1550 zł).

  Od właściciela Bravo Travel usłyszeliśmy, że dług biura jest znacznie mniejszy i wynosi 8 tys. zł.

  - Są to należności sporne, wynikające ze złego wykonania usług na naszą rzecz przez kontrahentów - twierdzi właściciel biura. - Sprawa jest w sądzie. Wszystkie zobowiązania regulujemy w terminie, klienci mogą być spokojni.

  W polskiej centrali Exim Tours usłyszeliśmy, że temat długów biura nie jest im znany. Mężczyzna, który dotychczas reprezentował Szavel Travel, zaznaczył, że biuro zostało sprzedane, prowadzą je inne osoby, a on stał się osobą prywatną.

  Zdaniem doktora Krzysztofa Łopacińskiego, prezesa Instytutu Turystyki, sytuacja biur podróży jest trudna.

  - Popyt na usługi biur nie jest teraz mniejszy niż był w ostatnich latach, ale w grę wchodzi kwestia ceny - mówi doktor Łopaciński. - Opłaty za wycieczki nie były zmieniane przez kilka lat, a w tym czasie koszty touroperatorów rosły. Wiele zależy też od tego, czy kalkulując ceny wycieczek właściciele biur zastosowali właściwy przelicznik złotówki na euro i dolary. Jeśli nie, mogą na tym stracić.

  Krzysztof Łopaciński prognozuje, że w tym sezonie dojdzie także do upadków biur podróży, ale nie będzie ich aż tyle, ile było w ubiegłym roku.

  Specjaliści podpowiadają, jak sprawdzić biuro podróży przed wykupieniem wycieczki, by wakacje nie zamieniły się w koszmar.

  - Pierwszym krokiem bezwzględnie powinno być sprawdzenie biura turystycznego w Centralnej Ewidencji Organizatorów Turystyki i Pośredników Turystycznych, który prowadzi Ministerstwo Gospodarki - radzi Waldemar Sokołowski, prezes Rzetelnej Firmy. - Wpis firmy do ewidencji jest potwierdzeniem jej legalnej działalności. Koniecznie sprawdźmy również ważność polisy ubezpieczeniowej firmy, która wydawana jest na 12 miesięcy. Najważniejsza w polisie jest suma gwarancyjna, która musi być dopasowana do obrotów firmy, aby w razie upadłości kwota wystarczyła na pokrycie kosztów, związanych m.in. ze sprowadzeniem wszystkich turystów do kraju.

  Warto też zwrócić uwagę na renomę firmy i zapoznać się z opiniami na jej temat wśród znajomych i w sieci.

  Czytaj treści premium w Dzienniku Łódzkim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Mój reporter

  Zadaj pytanie swojemu reporterowi!

  Chcesz wiedzieć co wydarzyło się przed chwilą na Twojej ulicy?
  Zastanawiasz się gdzie zjesz w Łodzi najsmaczniejsze lody?
  Szukasz miejsc parkingowych w centrum?
  Chcesz wiedzieć ile zarabia prezydent?
  A może masz inne pytanie związane z naszym miastem?
  Zadaj je, a nasz reporter poszuka odpowiedzi!

  Dane kontaktowe

  Dziękujemy za przesłanie pytania, prosimy o cierpliwość. Opublikujemy je na stronie Mojego_reportera kiedy redakcja rozpocznie prace nad odpowiedzią.

  Oświadczenia:

  Użytkownik, który podał w powyższym formularzu dane osobowe klikając przycisk "WYŚLIJ" potwierdza, że: (czytaj dalej)
  • został poinformowany, że podanie danych osobowych jest dobrowolne, jednak konieczne do publikacji przekazanych materiałów
  • został poinformowany, że jego dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie przy ul. Domaniewskiej 45, dla celów korzystania i publikacji przekazanych materiałów w internecie i prasie drukowanej, oznaczenia ich imieniem i nazwiskiem / nazwą autora oraz kontaktu z Użytkownikiem i korzystania przez Operatora z udzielonej mu na podstawie Regulaminu przez Użytkownika licencji
  • został poinformowany, że Polska Press Sp. z o.o. jest administratorem danych osobowych. Właściciel danych ma prawo wglądu do swoich danych oraz ich poprawiania siedzibie spółki. Nadto ma prawo w każdym czasie wyrazić sprzeciw oraz cofnąć zgodę na przetwarzanie przez Spółkę danych w zakresie przewidzianym przez przepisy. Oświadczenia woli o w/w treści powinny by ze względów bezpieczeństwa wyrażone na piśmie.

  Komentarze (3)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Biuro podróży

  Daniel (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 16 / 14

  Mnie dziwi, zresztą, zawsze - nawet przed plagą upadków biur podróży dziwiło to, że ktoś ma odwagę jechać na wakacje z małym, często zupełnie nieznanym biurem. Ja jeżdżę od lat z Almaturem, to...rozwiń całość

  Mnie dziwi, zresztą, zawsze - nawet przed plagą upadków biur podróży dziwiło to, że ktoś ma odwagę jechać na wakacje z małym, często zupełnie nieznanym biurem. Ja jeżdżę od lat z Almaturem, to polskie biuro z tradycjami, od wielu lat dobrze trzyma się na rynku, do tego są stabilni finansowo, więc jadąc na wakacje, jestem spokojnyzwiń


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Biuro podróży

  Józef (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 1 / 1

  Nie wiem,czy masz 100% racji w tej materii.Istniało kiedyś jeszcze bardziej znane i wiarygodne Biuro Podróży "Orbis" i niestety-splajtowało.
  W obecnych warunkach wszyustko jest możliwe.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  www

  kik (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 30 / 26

  http://www.eximtours.pl/centrum-prasowe,386.html

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo