Przylecieli do Łodzi z całego świata. Pomagają innym za...

  Przylecieli do Łodzi z całego świata. Pomagają innym za darmo [ZDJĘCIA]

  Krystian Dobrzański

  Dziennik Łódzki

  Dziennik Łódzki

  Przylecieli do Łodzi z całego świata. Pomagają innym za darmo [ZDJĘCIA]
  1/21
  przejdź do galerii

  ©Grzegorz Gałasiński

  Sheila mieszka w Virgini, Stephen w Teksasie, Wojtek jest z Kanady, a Hailie ze Stanów Zjednoczonych. Ostatni tydzień spędzili w Łodzi. Są w grupie 85 wolontariuszy, którzy pomagają łodzianom. Remontują mieszkania, bawią się z dziećmi, uczą ich obcych języków. Mimo że są z różnych krajów i kultur, dzieli ich różnica wieku i kolor skóry, w Łodzi chodzi im o to samo… o pomoc drugiemu człowiekowi.
  Wszyscy dzielą się na grupy. Każda ma inne zadanie. Ci, którzy lubią malować, uczestniczą w warsztatach z dziećmi. Ci, którzy znają się na remontach, pomagają odnawiać mieszkania. Wszyscy są wolontariuszami. Przylecieli do Łodzi za swoje pieniądze, sami płacą za bursę, w której mieszkają.

  Jedno z pierwszych mieszkań, którym się zajęli, jest przy ulicy Gdańskiej. Pięcioosobowa grupa, mimo rekordowych upałów, pomaga odnowić małe mieszkanie pana Andrzeja. Pracują po 6 godzin dziennie. Na środku stoi przykryta plandeką sofa, obok porozstawiane drabiny.

  - Przyjechałem z Teksasu. Bardzo lubię ludzi w Polsce. Oni rozumieją, że nie mówię po polsku. Nawzajem staramy się jednak słuchać. Bardzo lubię też podróże - komentuje swoją pracę Stephen, pochodzący z Teksasu.

  - Nie jest dobrym mówcą, lepiej wychodzi mu praca - śmieją się koledzy.

  W mieszkaniu przy Gdańskiej pracuje też Sheila z Virgini. Na co dzień służy w amerykańskich Siłach Powietrznych w Arizonie.

  - To mój pierwszy raz w Polsce. Tutaj jest świetnie. Bardzo dobrze jest pomagać ludziom, to zawsze dobrze spędzony czas, gdy możesz dać im coś od siebie. Skoro zarabiamy więcej niż niektórzy ludzie, bardzo chętnie im pomagamy. Na pewno wrócę pomagać ludziom w Polsce - tłumaczy Sheila.

  Niektórzy wolontariusze byli już wcześniej w Europie. Jak mówi Jean, dla niego ogromnym przeżyciem był pobyt w Rumunii, gdzie także był wolontariuszem.

  - Sytuacja w tamtych miastach jest naprawdę zła, w Łodzi wygląda to lepiej. Pomagamy ludziom, których na świecie powinno być więcej - mówi Jean. - Każdy powinien myśleć nie tylko o sobie, ale także o innym człowieku. My mamy nadzieję, że niektórym ludziom dajemy nie tylko nowe mieszkanie, ale także nowe życie.

  Na Międzynarodowy Festiwal Wolontariatu do Łodzi przyjeżdżają także emigranci. Jednym z nich jest Wojtek, który do Kanady wyjechał, gdy miał 7 lat. Dziś kończy tam szkołę średnią.

  - Na co dzień dużo pomagam w kościele. Wśród nas są chrześcijanie różnych odłamów. Po przez pomoc innym ludziom, chcemy także mówić o Bogu. O projekcie dowiedziałem się od znajomego pastora. Bardzo spodobało mi się to, że będę mógł pomóc innym ludziom i zwiedzić Łódź - tłumaczy.

  Pracom w swoim mieszkaniu przy Gdańskiej bacznie przygląda się pan Andrzej. Wybrał już kolor farby na ściany - jasnopomarańczowy. Wolontariusze położą w jego mieszkaniu także wykładzinę oraz odnowią okna.

  - Dostałem propozycję z pomocy społecznej, że istnieje możliwość odnowienia mojego mieszkania. Oczywiście się zgodziłem. Nie wiem jeszcze, jak to wszystko będzie wyglądać. Oni tutaj wszystkim kierują, ale pytają mnie o wszystko, są bardzo sympatyczni - śmieje się pan Andrzej. - To bardzo dobrze, że takie projekty coraz bardziej się rozwijają w Polsce.
  1 »

  Czytaj treści premium w Dzienniku Łódzkim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (1)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Delegacje krajów trzeciego świata przybyły na Alternatywy 104 i pomagają.

  . (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 16 / 13

  Bareja mial prorocze wizje.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo