Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Przysłowiowy Kowalski już nie zadowoli się zwykłym pogrzebem. Takie są dziś oczekiwania

Jerzy Mosoń
Jerzy Mosoń
Wideo
od 16 lat
Co w ostatnich latach zmieniło się w sposobie, jaki dbamy o pochówek bliskich? Okazuje się, że naprawdę sporo. Robert Czyżak, prezes Polskiej Izby Branży Pogrzebowej, w rozmowie z Jerzym Mosoniem, mówi o coraz bardziej powszechnym korzystaniu z usług mistrza ceremonii oraz przełamywaniu tabu, jakim do niedawna była kremacja zwłok.
od 16 lat

Czy może Pan potwierdzić, że dziś pochówek zmarłej osoby, w zasadzie niewiele różni się od tego jak to wyglądało dziesięć czy dwadzieścia lat temu?

Sposób organizacji ceremonii pogrzebowej uległ diametralnej zmianie na przestrzeni ostatnich lat. Dzisiaj rodziny osób zmarłych mogą liczyć na pełen profesjonalizm i mogą mieć pewność, że ceremonia pogrzebowa zostanie zorganizowana w godny sposób. Branża pogrzebowa może spełnić praktycznie każde życzenie rodziny, począwszy od przeprowadzenia balsamacji osoby, wyboru trumny czy też urny, aż po oprawę kwiatową i muzyczną. Może też zapewnić mistrza ceremonii pogrzebowej, co jest pewnego rodzaju novum w Polsce. Kompleksowa usługa obejmuje też wykonanie nagrobka na cmentarz. Rodzina osoby zmarłej, przychodząc do domu pogrzebowego, nie musi się martwić o to, że jakiś ważny szczegół zostanie zapomniany lub ktoś coś pominie.

Jakie są obecnie najpopularniejsze trendy związane z pogrzebem?

Obecnie coraz częściej rodziny osób zmarłych decydują się na pochówek urnowy, czyli na kremację. W niektórych rejonach Polski ten rodzaj pochówku stanowi już ponad połowę wszystkich. To trend, który z każdym rokiem zyskuje na popularności.

Już jutro dzień Wszystkich Świętych, a w środę Dzień Zaduszny. Gdy jednak zaczynamy odwiedzać groby bliskich, to okazuje się, że obok tych często odwiedzanych, udekorowanych i oświetlonych, są też te zapomniane. Czy liczne akcje, również kwesty, mające na celu przeciwdziałać takim przykrym widokom, zmieniły choć trochę tę sytuację?

Niestety, w dalszym ciągu sporo grobów nie jest konsekrowanych. Duża część grobów wymaga też sprzątania. Słyszymy niejednokrotnie sygnały z różnych stron Polski o likwidacji nagrobka, którym nikt się nie interesuje od dekad, i tym samym nie wnosi opłat cmentarnych ujętych w regulaminie cmentarza. To zatem wciąż istotny problem.

Może choć częściowo udałoby się rozwiązać ten problem, poprzez ponowne zwiększenie dodatku pogrzebowego? Nagrobek wykonany z kamienia lub metalu zdecydowanie łatwiej utrzymać w czystości niż ziemny.

Zasiłek pogrzebowy jest na zbyt niskim poziomie. Od dawna nie był on rewaloryzowany, a jak wiemy wszystkie koszty i również te funeralne zdrożały, w związku z szalejąca inflacją. Obecna kwota jest na niewystarczającym poziomie.

A może warto zrobić coś więcej? Osoby pozostawione przez zmarłych, często nie radzą sobie ze stratą. Jeśli nieszczęście dotyka kogoś pozbawionego szerszego grona bliskich, np. bezdzietną wdowę czy wdowca, to taka osoba staje się z miejsca samotna. Co Pan sądzi o zapewnieniu komuś takiego wsparcia ze strony psychologa?

Polska Izba Branży Pogrzebowej zapewnia jej członkom, a tym samym rodzinom osób zmarłych, których ceremonię pogrzebową obsługują firmy zrzeszone w PIBP pomoc psychologów, po stracie osoby bliskiej, w tym również po stracie dziecka. Ta pomoc przydaje się w szczególności osobom, które doświadczyły śmierci samobójczej kogoś bliskiego. Współpracujemy też na co dzień z różnego rodzaju fundacjami, które wspierają nas w zakresie swoich specjalizacji.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiał oryginalny: Przysłowiowy Kowalski już nie zadowoli się zwykłym pogrzebem. Takie są dziś oczekiwania - Strefa Biznesu

Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki