Puchar Tymbarku. Triumfatorami młodzi piłkarze Szkoły Gortata z Łodzi, trenują w ŁKS

Oto piłkarze Szkoły Gortata i ŁKS, którzy wygrali ogólnopolski finał Pucharu Tymbarku Fot. Puchar Tymbarku
Poznaliśmy zwycięzców XXIII edycji Pucharu Tymbarku. W wielkim finale, rozgrywanym na PGE Stadionie Narodowym, zostały wyłonione najlepsze w Polsce piłkarskie drużyny chłopców i dziewcząt w grupach wiekowych do 10 i 12 lat. Młodzi zawodnicy i zawodniczki oprócz tytułów zdobyli też prestiżowe nagrody: szansę spotkania piłkarzy reprezentacji Polski i możliwość obejrzenia na żywo meczu naszej kadry. Turniej w swoim roczniku wygrali chłopcy ze Szkoły Gortata (woj. łódzkie, kategoria U-10) i SMS Stali Rzeszów (woj. podkarpackie, U-12) oraz dziewczynki z SP 17 w Chorzowie (woj. śląskie, U-10) oraz SP w Krasnem (woj. podkarpackie, U-12).​

Zanim finaliści Pucharu Tymbarku awansowali do rozgrywek ogólnopolskich i zagrali na PGE Stadionie Narodowym, musieli przejść łącznie aż 4 etapy. Każdy z zespołów pokonał szczebel gminny i powiatowy, a na koniec najlepsze drużyny z kategorii U-10 i U-12 spotykały się z rówieśnikami w finałach wojewódzkich, których stawką był awans do etapu ogólnopolskiego. Do Warszawy przyjechały łącznie 64 drużyny dziewczęce i chłopięce w kategoriach do 10 i 12 lat.

Zwycięzcy zagrali tuż przed reprezentacją Polski

Dla finalistów, nagrodą za przejście wszystkich etapów Pucharu Tymbarku była szansa gry na murawie PGE Stadionu Narodowego o tytuł najlepszej drużyny w kraju. Wyjątkowe wrażenie robiło nie tylko miejsce, w którym odbyły się finały, ale także czas ich rozgrywania. Tego samego dnia, którego młodzi piłkarze i piłkarki wychodzili na murawę PGE Stadionu Narodowego, na warszawskim obiekcie odbędzie się też mecz reprezentacji Polski. Kadra Fernando Santosa zmierzy się w spotkaniu towarzyskim z kadrą Niemiec.

Być może w gronie finalistów Pucharu Tymbarku będą także przyszli kadrowicze: wielu z zawodników obecnie grających w reprezentacji występowało bowiem w finałach ogólnopolskich Turnieju. Wśród „absolwentów” tych zawodów jest m.in. Arkadiusz Milik (Juventus), Piotr Zieliński (SSC Napoli) czy Sebastian Szymański (Feyenoord Rotterdam). W kadrze do lat 17 mężczyzn, która wywalczyła trzecie miejsce na mistrzostwach Europy blisko 70 proc. stanowili uczestnicy Pucharu Tymbarku. Podobnie było w kadrze kobiet do lat 17, która na mistrzostwach starego kontynentu wywalczyła 5. miejsce - 86 proc. tego zespołu to uczestniczki Pucharu Tymbarku. To pokazuje, że uczestnictwo w rozgrywkach może być pierwszym krokiem na drodze do spełnienia piłkarskich marzeń i gry w narodowych barwach.

Rangę finałów podnosił też fakt, że transmisję meczów pokazało na swojej antenie TVP Sport, a spotkania prowadzili zawodowi sędziowie, Monika Mularczyk i Szymon Marciniak, którzy – podobnie jak ich koleżanki i koledzy we wcześniejszych etapach Turnieju – nie zabrali ze sobą żółtych i czerwonych kartek. Zamiast nich rozdawali zielone kartoniki za postawę zgodną z duchem fair play.

Wielki finał na PGE Stadionie Narodowym

Pierwszy gwizdek finałów ogólnopolskich, sędziowanych m.in. przez Szymona Marciniaka, jedynego sędziego na świecie, który sędziował finały Mistrzostw Świata, Ligi Mistrzów i Pucharu Tymbarku oraz Monikę Mularczyk, sędziującą spotkania Ligi Mistrzyń, usłyszeliśmy o godzinie 9:30, gdy na murawie PGE Stadionu Narodowego rozpoczynał się najważniejszy mecz dziewcząt w kategorii do 10 lat. Po zaciętym i pełnym wrażeń spotkaniu wygrała drużyna SP 17 z Chorzowa, która pokonała 5:2 zespół Unia Grabów-Leopoldów. Po nich na murawę obiektu wyszły najlepsze zespoły w kategorii U-10 chłopców. Lepszy okazał się zespół Szkoły Gortata, który pokonał drużynę Zagłębiaków (SPMS Sosnowiec) z wynikiem 2:0. Finał dziewcząt w kategorii 12-latków na swoją korzyść rozstrzygnęła drużyna SP Krasne, pokonując 3:1 ekipę AP PSP Klimontów. Zwieńczeniem spotkań finałowych był mecz zespołów SMS Stal Rzeszów i SP 7 Leszno. Spotkanie, zakończone rezultatem 4:1, zapewniło zwycięstwo ekipie z Rzeszowa, która po końcowym gwizdku cieszyła się z wygranej.

Jak poradzili sobie inni reprezentanci naszego województwa?

W kategorii dziewcząt U10 drużyna ZSP Opoczno zajęła 12 miejsce, w kategorii dziewcząt U12 drużyna SP 10 Sieradz zajęła 12 miejsce, a w kategorii chłopców U12 zespół Szkoły Gortata z Łodzi uplasował się na 13 pozycji.
Zapisy do kolejnej edycji rozpoczną się już po wakacjach.
XXIII edycja Pucharu Tymbarku odbywa się pod Patronatem Honorowym Prezydenta RP Andrzeja Dudy. Patronat nad Pucharem objęło również Ministerstwo Edukacji i Nauki, Ministerstwo Sportu i Turystyki oraz Ministerstwo Zdrowia.
Indywidualną nagrodę dla najlepszego piłkarza (MVP) turnieju w kategorii U 10 otrzymał Maksymilian Lindner (Szkoły Gortata, ŁKS). Zapamiętajcie to nazwisko.

Młodych piłkarzy i piłkarki swoim dopingiem wspierali licznie zgromadzeni kibice, wśród których byli wyjątkowi goście. Z trybun Stadionu Narodowego mecze oglądał m.in. prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda, który po zakończeniu spotkań wręczył nagrody dla najlepszego zawodnika oraz zawodniczki Turnieju w kategoriach U-10 oraz U-12. Oprócz głowy państwa, spotkania oglądał też prezes Polskiego Związku Piłki Nożnej Cezary Kulesza, sekretarz generalny PZPN Łukasz Wachowski, a także współwłaściciele Grupy Maspex Krzysztof Pawiński i Sławomir Rusinek oraz dyrektor zarządzający Robert Wawro.