MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Pułapki na ślimaki. Sprawdź, jak je przygotować! Tak pozbędziesz się ślimaków z ogrodu

Katarzyna Józefowicz
Ślimaków z ogrodu można pozbyć się m.in. dzięki specjalnym pułapkom. Można je kupić gotowe lub przygotować samodzielnie.
Ślimaków z ogrodu można pozbyć się m.in. dzięki specjalnym pułapkom. Można je kupić gotowe lub przygotować samodzielnie. ginasanders/123rf.com
Ślimaki, w szczególności bezskorupowe, to prawdziwe utrapienie ogrodników. Często zupełnie niszczą rośliny, zarówno ozdobne, jak i warzywa czy niektóre zioła. Radzimy, jak pozbyć się ślimaków z ogrodu. Warto do tego wykorzystać pułapki, które można przygotować samodzielnie. Podpowiadamy, jak to zrobić.

Spis treści

Ślimaki pojawiające się masowo w naszych ogrodach to prawdziwe utrapienie dla każdego ogrodnika. Pomimo iż mogą odżywiać się różnymi roślinami, szczególnie upodobały sobie rośliny uprawne, które wydają im się smaczniejsze od innych. W ich diecie czołowe miejsce zajmują warzywa takie jak np. sałata, marchewka czy kapusta, ale też rośliny ozdobne jak np. funkie, aksamitki, języczki pomarańczowe. Kiedy się do nich dobiorą, potrafią całkowicie ogołocić je z liści oraz kwiatów, pozbawiając nas plonów z warzywnika i oszpecając rośliny na rabatach.

Polecamy też: Ślimaki zjadają twoje rośliny? Te im nie smakują! Polecamy rośliny, które ozdobią ogród i których nie zjedzą ślimaki!

Preparaty chemiczne na ślimaki

Istnieją wprawdzie chemiczne preparaty na ślimaki, przy pomocy których łatwo i szybko możemy pozbyć się problemu, ale trzeba opamiętać, że są one silnie toksyczne. Jeśli dostaną się do podłoża, w którym uprawiamy warzywa (np. sałatę), zawarte w nich chemikalia przenikną do roślin, a potem trafią na nasze stoły i do naszego organizmu. Chemikalia mogą też zaszkodzić domowym zwierzętom, a także pożytecznym owadom, dlatego zamiast stosować chemię, walczmy ze ślimakami innymi, bardziej naturalnymi i ekologicznymi metodami, bezpiecznymi dla nas i dla środowiska.

Gotowe pułapki na ślimaki. Jak to działa?

Jedną z możliwości jest wykorzystanie w ogrodzie pułapek na ślimaki. Na rynku dostępne są gotowe pułapki mające postać specjalnych, plastikowych pojemników z daszkiem do których wlewa się produkt wabiący zwierzęta (np. piwo). Zwykle nie zawierają żyznych dodatkowych preparatów, ale czasami może być też do nich dołączony gotowy środek wabiący. Jeśli zdecydujemy się na takie rozwiązanie, wybierzmy pułapkę bez dodatkowych preparatów lub poszukajmy takiej, do której dołączono naturalne substancje wabiące (naturalne atraktanty mają na celu zwiększenie atrakcyjności zastosowanej w pułapce substancji wabiącej np. piwa), a nie ich chemicznie odpowiedniki. Wprawdzie chemikalia są skuteczniejsze niż środki naturalne, ale ich zastosowanie zawsze będzie wiązało się z ryzykiem skażenia środowiska i zatrucia zwierząt domowych oraz nas samych.

Pułapka na ślimaki – zrób to sam

Prostą, ale równie skuteczną jak gotowe produkty pułapkę na ślimaki możemy też jednak wykonać samodzielnie, nie ponosząc przy tym dodatkowych kosztów. Wystarczy, że w pobliżu najbardziej narażonych na atak ślimaków roślin zagłębimy częściowo w ziemi szklany, dość duży i wysoki słoik, który do połowy lub w 1/3 napełniamy piwem (jego zapach bardzo skutecznie zwabia ślimaki). Zamiast słoika możemy też użyć plastikowej butelki po napoju, jednak należy pamiętać, że naczynie musi mieć śliskie, gładkie ścianki, inaczej ślimaki łatwo się z niego wydostaną. Zwierzęta skuszone aromatem napoju wpełzną do wnętrza naczynia, a następnie wpadną do płynu i nie mogąc się z niego wydostać, zginą. Później wystarczy jedynie sprawdzić pułapki, oczyścić je ze schwytanych ślimaków i ponownie napełnić piwem. Jeśli pułapka ma być skuteczna, trzeba jednak pamiętać o zabezpieczeniu jej przed opadami (np. daszkiem), bo jeśli pozostanie odkryta, po deszczu wypełni się wodą i przestanie spełniać swoje zadanie.

Tak też pozbędziesz się ślimaków z ogrodu

Taki rodzaj domowej pułapki na ślimaki jest skuteczny i bezpieczny dla nas i dla zwierząt domowych, jeśli jednak wolimy wyłapywać żywe ślimaki, a następnie zwracać im wolność w miejscu oddalonym od naszego ogrodu (np. na dzikiej łące), możemy zastosować własnej produkcji żywołapkę. W tym celu umieszczamy przepołowioną, ceramiczną doniczkę, duży kawałek kory lub drewnianą deskę w cienistym, wilgotnym zakątku ogrodu w taki sposób, aby utworzyły rodzaj kryjówki, w której umieszczamy przysmaki ślimaków takie jak np. kawałki marchewki, listki sałaty, liście kapusty czy liście aksamitki. Żerujące nocą zwierzęta z pewnością wyczują i znajdą smakołyki, a następnie zgromadzą się w kryjówce na smaczny posiłek. Każdego dnia wczesnym rankiem, zanim jeszcze zwierzęta rozejdą się po okolicy, musimy sprawdzać pułapki, wybierać z nich ślimaki (np. do kartonowego pudełka) i uzupełnić zapas smakołyków. Jest o zajęcie bardzo żmudne i wymagające czasu, ale pozwalające ograniczyć liczebność ślimaków w ogrodzie i to w bardzo ekologiczny, etyczny i bezpieczny sposób.

Polecjaka Google News - RegioDom

Zadbaj o swój ogród przy pomocy niezbędnych narzędzi!

Materiały promocyjne partnera
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Koniec hotelu Marriott w Warszawie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki