Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Punkt katechetyczny przy kościele adwentystów w Wieluniu

Zbigniew Rybczyński
Zbigniew Rybczyński
Sześcioro dzieci wiernych Kościoła Adwentystów Dnia Siódmego w Wieluniu też będzie mieć ocenę z religii na szkolnych świadectwach.

Przy zborze adwentystów powstanie pierwszy w Wieluniu pozaszkolny punkt katechetyczny. Organizowanie zajęć religii poza szkołą gwarantuje związkom wyznaniowym prawo.

- Czekamy na dopięcie wszystkich formalności, tak aby od drugiego półrocza zajęcia religii w naszym zborze odbywały się w ramach punktu katechetycznego - mówi Alina Bagińska, członkini wieluńskiego Kościoła Adwentystów Dnia Siódmego.

Dziecko pani Aliny chodzi do czwartej klasy podstawówki. Oprócz niego w zborze jest pięcioro dzieci w wieku od 6 do 13 lat. Nawet gdyby cała szóstka uczęszczała do jednej szkoły, raczej niemożliwe byłoby zorganizowanie tylko dla nich osobnych lekcji religii w murach placówki. Zgodnie z rozporządzeniem ministra edukacji narodowej, jeśli uczniów jest mniej niż siedmiu, naukę religii organizuje się w grupie międzyszkolnej albo właśnie w punkcie katechetycznym. W tym przypadku dzieci chodzą do szkół, prowadzonych przez kilka samorządów, dlatego potrzebne są pisemne porozumienia. Radni Wielunia wyrazili już zgodę.

- Uchwała upoważnia burmistrza do podpisania umów o sposobie finansowania zajęć religii w punkcie katechetycznym. Radni nie musieli natomiast wyrażać zgody na jego utworzenie, ponieważ to gwarantują kościołom obowiązujące przepisy - tłumaczy Andrzej Dąbrowski, dyrektor zakładu obsługi placówek oświatowo-wychowawczych.

Zajęcia dla dzieci są już organizowane w kaplicy adwentystów, jednak katecheta nie jest zatrudniony przez szkołę i nie ma możliwości wpisania oceny z religii na świadectwie. Po zorganizowaniu punktu katechetycznego to się zmieni.

Jak wygląda katecheza? - Naszym podręcznikiem jest Pismo Święte. Przekazujemy przede wszystkim dzieciom, kim jest Jezus, co dla nas uczynił. Czytamy fragmenty Biblii i rozważamy ich sens. Stopień trudności jest dostosowany do wieku dziecka - przekonuje Alina Bagińska.

Po utworzeniu punktu katechetycznego status osoby nauczającej religii zmieni się: - Katecheta będzie zatrudniony w jednej ze szkół, której dyrektor będzie sprawował nad nim nadzór w takim samym zakresie, jak nad każdym nauczycielem religii. Nie oznacza to ingerencji w merytoryczną stronę zajęć- zaznacza Andrzej Dąbrowski.

Obecnie wspólnota wieluńskich adwentystów liczy 21 osób. Oficjalnie są tu od 1972 roku, kiedy poświęcono kaplicę przy Krakowskim Przedmieściu. Adwentyści spotykają się w tym skromnie urządzonym miejscu do dziś. Przy zborze działa filia Chrześcijańskiej Służby Charytatywnej. Adwentyści ogromną rolę przywiązują do diety, dlatego działa też klub zdrowia, w którym mogą uczestniczyć osoby innych wyznań. Podobnie zresztą jak w nabożeństwach i zajęciach z religii.

CZYTAJ TEŻ: Dwóch Adwentystów przeniosło egzamin dla 1400 osób

Katecheza poza szkołą
Pozaszkolny punkt katechetyczny przy kościele Adwentystów Dnia Siódmego w Wieluniu to pierwsza tak inicjatywa w mieście (oprócz kościołów katolickich jest tutaj też m.in. parafia ewangelicko-augsburska). A jak jest w innych miastach regionu? Szkoły w Łodzi, poza katolickimi, zatrudniają katechetów dziesięciu wyznań. W Piotrkowie Trybunalskim punkt działa przy parafii ewangelicko-augsburskiej. Kuratorium Oświaty w Łodzi nie było nam jednak w stanie podać, ile dokładnie punktów katechetycznych funkcjonuje w naszym województwie. Niekoniecznie jednak powstają one tylko w dużych ośrodkach. Przykładem może być Zelów, gdzie lekcje religii w porozumieniu z samorządem prowadzi parafia ewangelicko-reformowana.

ryb

Najważniejsze wydarzenia minionego tygodnia w skrócie
4 stycznia 2016 roku - 10 stycznia 2016 roku

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki