ZOBACZ
  ZDJĘCIA

  Wielkie krety wywiercą tunel pod Łodzią

  Rozwiń
  Punkt katechetyczny przy kościele adwentystów w Wieluniu

  Punkt katechetyczny przy kościele adwentystów w Wieluniu

  Zbigniew Rybczyński

  Dziennik Łódzki

  Dyrektor szkoły będzie sprawował nadzór nad katechetą, ale nie może ingerować w treść zajęć - mówi Andrzej Dąbrowski

  Dyrektor szkoły będzie sprawował nadzór nad katechetą, ale nie może ingerować w treść zajęć - mówi Andrzej Dąbrowski ©Zbyszek Rybczyński

  Sześcioro dzieci wiernych Kościoła Adwentystów Dnia Siódmego w Wieluniu też będzie mieć ocenę z religii na szkolnych świadectwach.
  Dyrektor szkoły będzie sprawował nadzór nad katechetą, ale nie może ingerować w treść zajęć - mówi Andrzej Dąbrowski

  Dyrektor szkoły będzie sprawował nadzór nad katechetą, ale nie może ingerować w treść zajęć - mówi Andrzej Dąbrowski ©Zbyszek Rybczyński

  Przy zborze adwentystów powstanie pierwszy w Wieluniu pozaszkolny punkt katechetyczny. Organizowanie zajęć religii poza szkołą gwarantuje związkom wyznaniowym prawo.

  - Czekamy na dopięcie wszystkich formalności, tak aby od drugiego półrocza zajęcia religii w naszym zborze odbywały się w ramach punktu katechetycznego - mówi Alina Bagińska, członkini wieluńskiego Kościoła Adwentystów Dnia Siódmego.

  Dziecko pani Aliny chodzi do czwartej klasy podstawówki.
  Oprócz niego w zborze jest pięcioro dzieci w wieku od 6 do 13 lat. Nawet gdyby cała szóstka uczęszczała do jednej szkoły, raczej niemożliwe byłoby zorganizowanie tylko dla nich osobnych lekcji religii w murach placówki. Zgodnie z rozporządzeniem ministra edukacji narodowej, jeśli uczniów jest mniej niż siedmiu, naukę religii organizuje się w grupie międzyszkolnej albo właśnie w punkcie katechetycznym. W tym przypadku dzieci chodzą do szkół, prowadzonych przez kilka samorządów, dlatego potrzebne są pisemne porozumienia. Radni Wielunia wyrazili już zgodę.

  - Uchwała upoważnia burmistrza do podpisania umów o sposobie finansowania zajęć religii w punkcie katechetycznym. Radni nie musieli natomiast wyrażać zgody na jego utworzenie, ponieważ to gwarantują kościołom obowiązujące przepisy - tłumaczy Andrzej Dąbrowski, dyrektor zakładu obsługi placówek oświatowo-wychowawczych.

  Zajęcia dla dzieci są już organizowane w kaplicy adwentystów, jednak katecheta nie jest zatrudniony przez szkołę i nie ma możliwości wpisania oceny z religii na świadectwie. Po zorganizowaniu punktu katechetycznego to się zmieni.

  Jak wygląda katecheza? - Naszym podręcznikiem jest Pismo Święte. Przekazujemy przede wszystkim dzieciom, kim jest Jezus, co dla nas uczynił. Czytamy fragmenty Biblii i rozważamy ich sens. Stopień trudności jest dostosowany do wieku dziecka - przekonuje Alina Bagińska.

  Po utworzeniu punktu katechetycznego status osoby nauczającej religii zmieni się: - Katecheta będzie zatrudniony w jednej ze szkół, której dyrektor będzie sprawował nad nim nadzór w takim samym zakresie, jak nad każdym nauczycielem religii. Nie oznacza to ingerencji w merytoryczną stronę zajęć- zaznacza Andrzej Dąbrowski.

  Obecnie wspólnota wieluńskich adwentystów liczy 21 osób. Oficjalnie są tu od 1972 roku, kiedy poświęcono kaplicę przy Krakowskim Przedmieściu. Adwentyści spotykają się w tym skromnie urządzonym miejscu do dziś. Przy zborze działa filia Chrześcijańskiej Służby Charytatywnej. Adwentyści ogromną rolę przywiązują do diety, dlatego działa też klub zdrowia, w którym mogą uczestniczyć osoby innych wyznań. Podobnie zresztą jak w nabożeństwach i zajęciach z religii.

  CZYTAJ TEŻ: Dwóch Adwentystów przeniosło egzamin dla 1400 osób

  Katecheza poza szkołą
  Pozaszkolny punkt katechetyczny przy kościele Adwentystów Dnia Siódmego w Wieluniu to pierwsza tak inicjatywa w mieście (oprócz kościołów katolickich jest tutaj też m.in. parafia ewangelicko-augsburska). A jak jest w innych miastach regionu? Szkoły w Łodzi, poza katolickimi, zatrudniają katechetów dziesięciu wyznań. W Piotrkowie Trybunalskim punkt działa przy parafii ewangelicko-augsburskiej. Kuratorium Oświaty w Łodzi nie było nam jednak w stanie podać, ile dokładnie punktów katechetycznych funkcjonuje w naszym województwie. Niekoniecznie jednak powstają one tylko w dużych ośrodkach. Przykładem może być Zelów, gdzie lekcje religii w porozumieniu z samorządem prowadzi parafia ewangelicko-reformowana.

  ryb


  Najważniejsze wydarzenia minionego tygodnia w skrócie
  4 stycznia 2016 roku - 10 stycznia 2016 roku

  Czytaj treści premium w Dzienniku Łódzkim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo