Lotnisko zanotowało w 2015 roku gigantyczna stratę w wysokości 55 milionów złotych, o kilkanaście milionów większą, niż w poprzednich latach. Właściciel, czyli Gmina Łódź pokrywa część tej straty z budżetu miasta. Dopłata sięga 9,6 miliona złotych. Pieniądze te zostaną przeznaczone na finansowanie działalności bieżącej oraz pokrywanie kosztów siatki połączeń. Nie jest to ostatni wydatek miasta, jeśli chodzi o lotnisko. Jesienią ma zostać przekazana kolejna transza – tym razem w wysokości 6 milionów złotych. Razem z przeszło 10 milionami przekazanymi wcześniej, daje to łączną kwotę 26 milionów złotych tylko w roku 2016. Spółka była też sowicie dotowana w latach poprzednich.
Lotnisko w Łodzi. Radni przekażą 9,6 mln zł na pokrycie gigantycznej straty
Radny PiS Włodzimierz Tomaszewski przypomniał, że prezydent Hanna Zdanowska publicznie deklarowała, że nie jest zainteresowana lotniskiem. Natomiast radna SLD Małgorzata Moskwa-Wodnicka zainteresowała się, czy w związku z wcześniejszym apelem radnych miejskich do samorządu wojewódzkiego o zwiększenie zaangażowania kapitałowego w lotnisko, magistrat ma sygnały z Urzędu Marszałkowskiego o podjęciu takich kroków. W odpowiedzi usłyszała, że póki co województwo, jako mniejszowściowy współudziałowiec, partycypuje w pokrywaniu strat spółki.
W przypadku spółki MAKiS, zarządzającej Atlas Areną, dofinansowanie wynosi nieco ponad 2 miliony złotych. Chodzi o pokrycie części straty wygenerowanej jeszcze w roku 2012. Pieniądze pójdą na bieżącą działalność.
Natomiast Technopark otrzyma 1,7 miliona złotych, co pozwoli pokryć straty spółki z lata 2004-05 oraz 2014-15.
Skąd pieniądze na te wydatki? Z innych spółek. Jednocześnie w budżecie zapisano bowiem zwiększenie dochodów gminy o kwotę dokładnie 13 415 166 złotych. Są to dywidendy od firm, które przyniosły zysk, a konkretnie z Łódzkiej Spółki Infrastrukturalnej (10,7 mln zł), Zakładu Wodociągów i Kanalizacji (3,7 mln zł), oraz ŁRH Zjazdowa (15 tys. zł).
Oprócz tego, wśród zmian w budżecie miasta, zapisano m.in. 2,2 mln zł dla Zarządu Inwestycji Miejskich na wypłatę odszkodowania za nieruchomości zajęte pod budowę nowoprojektowanej drogi w kwartale ulic Tuwima-Piotrkowska-Moniuszki-Sienkiewicza.
1,5 mln złl dostaje też Wydział Kultury UMŁ (w tym: 400 tys. – Teatr Arlekin, 300 tys. – Teatr Powszechny, 300 tys. – Teatr Nowy, 500 tys. – Teatr Muzyczny.
W związku ze zmianami, deficyt budżetowy zaplanowany na rok 2016 został zwiększony o 3,7 mln złotych i wynosi 174 237 053 złote.
Nowe połączenie z łódzkiego lotniska. Pierwsi pasażerowie odlecieli do Paryża
Strefa Biznesu: Polska istotnym graczem w sektorze offshore
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?