Rada Miejska w Łowiczu uchwaliła 60-procentową bonifikatę...

  Rada Miejska w Łowiczu uchwaliła 60-procentową bonifikatę opłaty przekształceniowej

  Rafał Klepczarek

  Dziennik Łódzki

  Aktualizacja:

  Dziennik Łódzki

  Radni z Klubu PiS i Niezależnych

  Radni z Klubu PiS i Niezależnych ©Rafał Klepczarek

  Łowiczanie, którzy zdecydują się jednorazowo wnieść do kasy miejskiej opłatę przekształceniową, zostaną objęci 60-procentową bonifikatą. Przepadł natomiast wniosek radnych z Klubu PiS i Niezależnych o wprowadzenie ulgi w wysokości 99-procent.
  Radni z Klubu PiS i Niezależnych

  Radni z Klubu PiS i Niezależnych ©Rafał Klepczarek

  Po burzliwej dyskusji Rada Miejska w Łowiczu w czwartek (24 stycznia) ustaliła ulgi związane z przekształceniem prawa wieczystego użytkowania w we własność.

  Z początkiem tego roku to pierwsze automatycznie zostało przekształcone w prawo własności gruntu. Stało się tak za sprawą rządowej ustawy, która weszła w życie na początku października 2018 roku. Strona rządowa szacuje, że obejmie ona 2,5 mln właścicieli mieszkań i domów, którzy co rok płacą opłatę za użytkowanie wieczyste gruntu w wysokości 1 proc.
  jego wartości. W Łowiczu będzie to 362 właścicieli budynków jednorodzinnych oraz ok. 2,3 tys. mieszkańców bloków, które są posadowione na gruntach dzierżawionych wieczyście przez użytkowników od Urzędu Miejskiego w Łowiczu.

  Nowe prawo obejmuje tylko te grunty, na których stoją domy jednorodzinne oraz budynki wielorodzinne, w których co najmniej jedno mieszkanie ma wyodrębnioną własność, czyli jego właściciel jest także posiadaczem ułamkowej części działki i płaci opłatę dzierżawną bezpośrednio w urzędzie gminy. Oczywiście dotyczy to także spółdzielni mieszkaniowych, które mają bloki na gruncie dzierżawionym wieczyście od gminy.

  Zgodnie z ustawą przez 20 lat użytkownicy wieczyści będą płacili tzw. opłatę przekształceniową. Będzie ona równa wysokości opłaty rocznej z tytułu użytkowania wieczystego, która będzie obowiązywać w dniu przekształcenia, czyli 1 stycznia tego roku. W przypadku Łowicza jej wysokość jest taka sama, jak w ubiegłym roku. Co roku do ratusza wpływało z tego tytułu 700 tys. zł.

  Zważywszy na to, że właściciele do tej pory wieczyście użytkujących grunty na cele mieszkaniowe średnio płacili rocznie 500 – 600 zł roczne, to przy maksymalnym upuście zapłacą jednorazowo ok. 4-5 tys. zł.

  Robert Wójcik z koalicyjnego klub radnych z Łowickie.pl jeszcze w ubiegłym roku zaproponował, aby osoby prywatne i spółdzielnie mieszkaniowe objąć 60-procentową bonifikatą w opłacie przekształceniowej. Aby taką uzyskać, należy w tym roku wnieść opłatę jednorazową. Jeśli ktoś zrobi to w przyszłym roku będzie mógł liczyć na 50-procentową ulgę. W kolejnych jej wysokość będzie spadać o 10 proc. rocznie. Będzie więc ona w różnych wysokościach obowiązywać w latach 2019-2024.

  Jacek Wiśniewski w imieniu radnych z Klubu PiS i Niezależnych złożył wniosek, aby ulga obowiązywała tylko w tym roku, ale za to wynosiła 99 proc.

  - Wieczyste użytkowanie było prawem wprowadzonym w 1961 roku, aby ugruntować zasadę, że grunty w miastach należą do państwa – mówił na sesji Jacek Wiśniewski. – Czas, aby zlikwidować ten relikt PRL.

  Radny Robert Wójcik wskazywał natomiast, że takie rozwiązanie byłoby społecznie niesprawiedliwe, gdyż ustawodawca objął właśnie 60-procentową bonifikatą właścicieli gruntów, które były wieczyście dzierżawione od Skarbu Państwa. Taka sama powinna więc być wysokość ulgi dotyczącej gruntów gminnych.

  Opór koalicji rządzącej sprawił, że opozycja próbowała przesunąć ten temat na lutową sesję Rady Miejskiej w Łowiczu. Nie zgodziła się na to jej większość. Ostatecznie 60-procentową bonifikatę poparło 15 radnych, a przeciw było 6.

  Ratusz w tym roku zobligowany jest dostarczyć właścicielom przekształconych gruntów zaświadczenie potwierdzające ten fakt. Jeśli miejscy urzędnicy przekażą taki dokument adresatowi po 31 grudnia tego roku, to będzie mógł on skorzystać z 60-procentowej bonifikaty do 29 lutego 2020 roku.

  Czytaj treści premium w Dzienniku Łódzkim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo