Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Radioterapia dzięki nowym urządzeniom będzie skuteczniejsza

Patrycja Wacławska
Patrycja Wacławska
Prof. dr hab. Jacek Fijuth
Prof. dr hab. Jacek Fijuth Mat. prywatne
Rozmowa z prof. dr. hab. Jackiem Fijuthem, specjalistą radioterapii onkologicznej, kierownikiem Zakładu Teleradioterapii w Wojewódzkim Wielospecjalistycznym Centrum Onkologii i Traumatologii im. M. Kopernika w Łodzi.

Zakład Teleradioterapii Szpitala Kopernika w Łodzi wzbogacił się o nowe akceleratory. Na czym polega innowacyjność tych urządzeń?

Akceleratory, czyli przyspieszacze liniowe, są produktem amerykańskiego lidera w dziedzinie konstrukcji aparatury do radioterapii. Pierwszy z przyspieszaczy ma szeroki zakres energii promieniowania wykorzystywanego do leczenia napromienianiem. Spełnia najwyższe standardy nowoczesności, precyzji i bezpieczeństwa terapii. Będzie używany do prowadzenia radioterapii stereotaktycznej, tzw. radiochirurgii. Precyzyjnie skierowana wiązka promieniowania niszczy komórki nowotworu a otaczające tkanki prawidłowe otrzymują minimalną dawkę. Ta nowoczesna technika pozwala w wielu przypadkach zastąpić zabieg chirurgiczny w przypadku pierwotnych i przerzutowych nowotworów mózgu, płuc, wątroby, gruczołu krokowego, węzłów chłonnych i kości. Leczenie pozwala zniszczyć całkowicie chorą tkankę. Drugi aparat będzie służyć do prowadzenia standardowej terapii, ale z zapewnieniem najwyższego komfortu dla chorych. Urządzenie to przypomina kształtem tomograf komputerowy. Chory kładziony jest na stół terapeutyczny i jest przesuwany do pierścienia, w którym znajduje się system naprowadzania wiązki terapeutycznej. Przyspieszacz ten pracuje niezwykle cicho a wokół chorego nie poruszają się żadne elementy mechaniczne, znacząco zmniejsza się poziom stresu związanego z leczeniem, które dla wielu wciąż kojarzy się z chorobą popromienną czy wręcz bombą atomową. Urządzenie to ma także niezwykle precyzyjny system obrazowania narządów wewnętrznych, co zapewnia precyzję napromieniania i podnosi jego bezpieczeństwo.

Wojewódzkie Wielospecjalistyczne Centrum Onkologii i Traumatologii im. M. Kopernika w Łodzi znacząco poszerzyło możliwości leczenia chorych za pomocą precyzyjnych technik radioterapii. Czy wiąże się to z większym komfortem tak trudnej terapii, jaką jest terapia onkologiczna?

Na to pytanie częściowo odpowiedziałem wcześniej. Aktualnie posiadamy 6 nowoczesnych aparatów do radioterapii. Pozwala to zmniejszyć liczbę chorych leczonych na jednym aparacie. Możemy optymalnie rozplanować ruch chorych na aparatach, przeznaczyć więcej czasu dla pojedynczego chorego. Pracujemy bez pośpiechu i presji oczekujących w kolejce pacjentów. Dzięki nowej aparaturze możemy zapewnić pacjentom bardzo skuteczne leczenie przy minimalnym ryzyku powikłań. Radioterapia stereotaktyczna umożliwia skrócenie leczenia z kilku tygodni do kilku dni.

Czy nowa forma terapii daje pacjentom większą szansę na celowane leczenie raka, z oszczędzeniem innych narządów?

Taka jest właśnie idea radioterapii stereotaktycznej. Niektórzy mówią o punktowym napromienianiu. Rzeczywiście możemy napromieniać bardzo małe zmiany położone w trudno dostępnych lokalizacjach anatomicznych. Radioterapia stereotaktyczna to nowoczesna strategia niszczenia zmian przerzutowych w mózgu, węzłach chłonnych lub w kościach, wcześnie zaawansowanych raków płuca lub wątroby u chorych, którzy nie mogą być poddani zabiegowi operacyjnemu. To metoda zastępująca chirurgię w raku gruczołu krokowego. Zastosowanie technik radiochirurgicznych umożliwia skrócenie 6-7-tygodniowego cyklu leczenia do 5-6 zabiegów podanych w czasie półtora tygodnia.

Ilu pacjentów będzie mogło skorzystać z nowych urządzeń? Czy dzięki nim zwiększy się dostęp do opieki onkologicznej?

Radioterapia jest stosowana u około 60 proc. wszystkich chorych onkologicznych. Każdego roku, w Zakładzie Teleradioterapii Szpitala im. Kopernika w Łodzi napromieniamy ponad 3500 chorych i liczba ta niestety wciąż wzrasta. Codziennie w naszym Zakładzie poddawanych leczeniu napromienianiem jest około 250-260 chorych. Na każdym z nowych urządzeń możemy napromienić każdego dnia po około 40 chorych. Bez wątpienia instalacja nowych akceleratorów ułatwi dostęp do opieki onkologicznej w naszym regionie.

Ważne
Radioterapia jest stosowana u ok. 60 proc. chorych

Ze środków Ministerstwa Zdrowia i Urzędu Marszałkowskiego Województwa Łódzkiego kupiono dwa nowoczesne aparaty (akceleratory) do napromieniania, amerykańskiej firmy VARIAN Medical Systems: Halcyon i Truebeam. Ogólna wartość całej inwestycji wyniosła 19 889 354,79 zł.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Testy krwi prognozują ryzyko zawału serca

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki