Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Rak szyjki macicy. Zamiast wierzyć mitom lepiej iść do ginekologa i zrobić badanie cytologiczne. Gdzie to zrobić w ramach NFZ?

Matylda Witkowska
Matylda Witkowska
Każda kobieta dla swojego zdrowia powinna raz do roku odwiedzić ginekologa
Każda kobieta dla swojego zdrowia powinna raz do roku odwiedzić ginekologa Lukasz Zarzycki / Echo Dnia
Rak szyjki macicy to groźna choroba kobieca. - Zgłaszajmy się na cytologię i szczepmy dzieci przeciw HPV, zamiast wierzyć w mity- apeluje do pań łódzki oddział NFZ.

Na raka szyjki macicy co roku choruje 3 tys. kobiet w Polsce. Niestety połowa z nich umiera. Zgonów byłoby mniej, gdyby kobiety regularnie odwiedzały ginekologa.

Niestety rak szyjki macicy potrafi rozwijać się latami. Kobieta tego nie zauważa, bo w początkowym okresie nowotwór nie daje wyraźnych objawów. Pierwszymi objawami choroby mogą być plamienia po współżyciu, plamienia między miesiączkami oraz uporczywe upławy.

Dlatego w profilaktyce raka szyjki macicy najważniejsze jest badanie cytologiczne, które pozwala bardzo wcześnie wykryć zmiany i skutecznie je wyleczyć.
Polega na pobraniu wymazu z szyjki macicy i ocenie pobranych komórek. Narodowy Fundusz Zdrowia prowadzi Program Profilaktyki Raka Szyjki Macicy. W jego ramach każda kobieta w wieku 25-59 lat raz na trzy lata może zrobić bezpłatnie cytologię, a kobiety z grup ryzyka - raz na rok. Kobiety w każdym wieku mogą też zrobić badanie poza programem podczas wizyty u ginekologa w ramach NFZ.

Cytologię można wykonać w gabinecie ginekologicznym, ale też podczas specjalnych kampanii w mobilnym cytobusie
Cytologię można wykonać w gabinecie ginekologicznym, ale też podczas specjalnych kampanii w mobilnym cytobusie Pawel Relikowski / Polska Press

Jak wygląda badanie cytologiczne?

Cytologia to szybkie i bezbolesne badanie. Ginekolog wkłada do pochwy pacjentki wziernik ginekologiczny i wkłada przez niego tzw. szczoteczkę cytologiczną. Pobiera nią komórki znajdujące się na ścianie i szyjce macicy. Pobrane komórki umieszczane są potem na szkiełku cytologicznym i oceniane pod mikroskopem. Jeśli wyniki są nieprawidłowe lekarz wykonuje kolejne badanie tzw. kolposkopię, czyli ogląda nabłonek szyjki macicy pod dużym powiększeniem i pobiera wycinek do biopsji.

Jak przygotować się do cytologii?

Badania nie należy wykonywać w czasie miesiączki. Najlepiej zgłosić się cztery dni po jej zakończeniu lub cztery dni przed rozpoczęciem kolejnej. Dobrze jest zachować kilkudniową abstynencję płciową.

Tu znajdziesz adresy gabinetów ginekologicznych wykonujących cytologię na NFZ w województwie łódzkim

Anna Leder z ŁOW NFZ przypomina, że kobiety powinny dbać o siebie. - Bez względu na wiek raz do roku odwiedzajmy ginekologa - apeluje.

Szczepienie przeciw HPV

Nowoczesną metodą profilaktyki raka szyjki macicy są szczepienia przeciw wirusowi brodawczaka ludzkiego (HPV), który wywołuje większość zachorowań. Szczepić się mogą dziewczęta i chłopcy od 9. roku życia. Od zeszłego roku szczepionka Cervarix przeciw HPV jest refundowana w 50 proc. przez NFZ. Pacjent za dawkę płaci 138,18 zł.

Badanie cytologiczne jest podstawowym sposobem profilaktyki raka szyjki macicy
Badanie cytologiczne jest podstawowym sposobem profilaktyki raka szyjki macicy Szymon Starnawski

Mity na temat raka szyjki macicy. Co jest prawdą a co fałszem?

Niestety na temat nowotworów, w tym raka szyjki macicy, wciąż pokutuje wiele fałszywych mitów. Jednym z nich jest to, że rak to wyrok śmierci. Absolutnie nie jest to prawda. Wcześnie wykryty rak szyjki macicy daje możliwość całkowitego wyleczenia. Dlatego nieprawdziwy jest też kolejny mit: że profilaktyka nic nie daje. Cytologia pozwala wykryć zmiany przednowotworowe na wiele lat przed rozwinięciem się nowotworu i usunąć je w prostym zabiegu.
Część kobiet boi się, że po rozpoznaniu raka szyjki macicy nie będzie mogła mieć dzieci. To też nie musi być prawdą. Wiele kobiet po wyleczeniu nowotworu rodzi. Ale nie jest też prawdą, że ciąża chroni przed zachorowaniem – po urodzeniu dzieci nadal trzeba regularnie się badać.

Są też osoby, które boją się szczepić dzieci przeciw wirusowi HPV. Tymczasem w krajach, gdzie prowadzone są szczepienia rak szyjki macicy w szczepionych grupach wiekowych praktycznie nie występuje. A główne skutki uboczne związane są z... samym wkłuciem igły.

Tu dowiedz się więcej na temat fałszywych mitów o raku szyjki macicy!

Rak szyjki macicy. Zamiast wierzyć mitom lepiej iść do ginekologa i zrobić badanie cytologiczne. Gdzie to zrobić w ramach NFZ?
NFZ

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki