Ranking łódzkich liceów. Sprawdź, w których liceach przyrost...

  Ranking łódzkich liceów. Sprawdź, w których liceach przyrost wiedzy jest największy

  Maciej Kałach

  Dziennik Łódzki

  Aktualizacja:

  Dziennik Łódzki

  Ranking łódzkich liceów. Sprawdź, w których liceach przyrost wiedzy jest największy

  ©Grzegorz Gałasiński

  Wiemy, w których publicznych liceach ogólnokształcących w Łodzi przyrost wiedzy jest większy niż przeciętna w Polsce.
  Ranking łódzkich liceów. Sprawdź, w których liceach przyrost wiedzy jest największy

  ©Grzegorz Gałasiński

  13 spośród łódzkich ogólniaków to szkoły sukcesu w nauczaniu przedmiotów humanistycznych i ścisłych, ale tyle samo to szkoły potrzebujące pomocy w obu tych kategoriach.

  Pod uwagę braliśmy 31 liceów: 29 miejskich oraz dwa działające przy uczelniach (LO Politechniki Łódzkiej i Uniwersytetu Łódzkiego), które także nie wymagają od kandydatów czesnego, głębokiej religijności ani zdolności artystycznych.

  Jak powstała nasza tabela?

  Podległy ministerstwu edukacji Instytut Badań Edukacyjnych co roku mierzy przyrost wiedzy uczniów w polskich szkołach. Eksperci wyliczają tzw. edukacyjną wartość dodaną (EWD).

  W przypadku ogólniaków IBE porównuje wyniki egzaminu gimnazjalnego, z którym do liceum przychodzi pierwszoklasista, z wynikiem matury. Według IBE, dzięki temu można sprawiedliwie ocenić trud nauczycieli, bo inaczej pracuje się z orłami, a inaczej ze słabeuszami. Wskaźnik EWD dla każdego liceum określa się na tle wyników uzyskanych w całym kraju w ostatnich trzech latach (najbardziej aktualne dotyczą lat 2012 - 2014). Na ich podstawie możemy stwierdzić, czy mamy do czynienia ze szkołą: sukcesu, niewykorzystanych szans, wspierającą lub wymagającą pomocy.

  Do LO sukcesu najczęściej trafiają wychowankowie gimnazjów z dobrymi wynikami, a po trzech latach uczeń ma przyrost wiedzy i wynik matury lepszy, niż zapewnia to przeciętne gimnazjum w kraju. Eksperci IBE prezentują wyniki EWD szkół na wykresie, na którym można osiągnąć od -15 do +15 punktów. Wśród łódzkich ogólniaków sukcesu są takie, które mają prawie 10 pkt, ale nie brakuje też takich, które nieznacznie przekroczyły zero.

  Szkoła wymagająca pomocy zwykle przyjmuje słabeusza i nie potrafi z nim pracować. Tyle teorii związanej z EWD. Ale szukając szkoły w rekrutacji, nie powinniśmy skreślać ogólniaka z wartością ok. -1 czy -2.

  Wskaźnik lekko poniżej zera może zmienić na dodatni jeden pracowity rocznik absolwentów na maturze. Przykład? W badaniu z lat 2011 - 2013 ujemne EWD z przedmiotów humanistycznych miało LO PŁ (-1,8). Było wtedy szkołą niewykorzystanych szans, czyli taką, gdzie wyniki egzaminu końcowego są lepsze niż średnia, ale nie tak dobre, jak pozwalałby na to potencjał przyjmowanych pierwszaków. Teraz LO PŁ to szkoła sukcesu w obu kategoriach.

  W klasyfikacji IBE są też szkoły wspierające: najczęściej przyjmują słabszych kandydatów. Nie czynią z nich prymusów: wyniki egzaminu końcowego przeważnie są słabsze niż średnia. Ale i tak następuje znaczący przyrost wiedzy.

  ZOBACZ RANKING NA NASTĘPNEJ STRONIE
  « 2

  Czytaj treści premium w Dzienniku Łódzkim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (7)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  wow

  wow (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 4 / 1

  PLOUŁ wysoko! Tyle pracy ile mamy to chociaż procentuje w tym wyniku... pozdrawiam :)

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  ludzie nauczcie się czytać ze zrozumieniem

  lolo (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 2 / 1

  Lista nie jest ułożona od najlepszej do najgorszej szkoły, bo wynikałoby, że II LO jest szkołą sukcesu a jak widać nie jest. Najwyższe wyniki z przedmiotów ścisłych ma Liceum Politechniki Łódzkiej...rozwiń całość

  Lista nie jest ułożona od najlepszej do najgorszej szkoły, bo wynikałoby, że II LO jest szkołą sukcesu a jak widać nie jest. Najwyższe wyniki z przedmiotów ścisłych ma Liceum Politechniki Łódzkiej 9,1 (wyższa nota od Kopra) i niezły wynik z przedmiotów humanistycznych. Ale co ja tam wiem...;)zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Opinia

  lekko filozoficzny (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 9 / 7

  Bezsensowny ranking, właściwie nic nie pokazuje. Wiadomo, że do lepszych szkół pójdą lepsi uczniowie, więc wyniki będą lepsze. Powinno się badać jakość nauczania a nie wkład rodziców a korepetycje ;)


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  EWD

  bonbon (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 4 / 1

  Zanim użyje się słowa "bezsensowny" należałoby tego sensu poszukać i doczytać, co pokazuje wartość EWD. Ta wartość uwzględnia poziom wyjściowy uczniów.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  I LO

  maturzystka (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 10 / 4

  Kopernik ciągle w czołówce, bardzo się cieszę. Oby tak dalej! :)

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  1 LO - Kopernik

  !warren (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 7 / 4

  Praktycznie stale na pierwszym miejscu. Ciagle chwale sie, ze wlasnie tutaj otrzymalem mature w 1966 roku. Warto bylo i jak widac nadal jest.


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  BŁĄD W LICZENIU

  acerola (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 7 / 2

  Nie na pierwszym ,ale na czwartym wyprzedza je po podsumowaniu punktów- XIII,PŁ i XII

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo