MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Ranking wymiany pieców w ramach programu Czyste Powietrze. Jak wypada Łódź i inne miasta regionu? Raport Polskiego Alarmu Smogowego

Matylda Witkowska
Matylda Witkowska
Grzegorz Olkowski/Polska Press
Łódź jest na podium wśród gmin z największą wymianą pieców z programu Czyste Powietrze. Jednak jeśli przyrówna się to liczby domów to jest raczej w ogonie. W regionie dużo lepiej wypadają Zduńska Wola i Wieruszów, a liderami są miasta ze Śląska.

Gminy aktywne w programie Czyste Powietrze. Raport Polskiego Alarmu Smogowego

Polski Alarm Smogowy podsumował aktywność gmin w ramach rządowego programu Czyste Powietrze. To działający od 2018 roku program w ramach którego mieszkańcy domków jednorodzinnych mogą ubiegać się o dofinansowanie wymiany kopciuchów na nowoczesne piece. Program prowadzony jest przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w całym kraju.

Gmina Łódź znalazła się na trzecim miejscu w kraju pod względem liczby złożonych wniosków . W latach 2018-2023 mieszkańcy złożyli ich 3053, więcej było tylko w dwóch miastach na Śląsku: Częstochowie (3490) oraz w Rybniku (6481).

Jednak zestawienie to niewiele mówi o zaangażowaniu łodzian w wymianę pieców. Polski Alarm Smogowy przygotował też bowiem drugi ranking gmin ułożonych według liczby wniosków w stosunku do liczby budynków jednorodzinnych. Tu Łódź znalazła się już na szarym końcu, zajmując 1963 miejsce na 2477 gmin w Polsce. Wyprzedziło ją prawie 80 proc. gmin.

W województwie łódzkim najlepiej wypadło pod tym względem miasto Zduńska Wola, gdzie co prawda złożono 1152 wnioski, jednak przy dużo mniejszej liczbie domków dało to Zduńskiej Woli miejsce 73. W zestawieniu 103. miejsce zdobył Wieruszów z 658 wnioskami, a 130 gmina Zduńska Wola, na terenie której złożono 825 wniosków.

Z programu Czyste Powietrze najbardziej korzystają miasta ze Śląska

Jednak łódzkim gminom nadal daleko jest do najlepszych w rankingach gmin ze Śląska. Numerem jeden jest Radlin, gdzie na 17,5 tys. mieszkańców złożono aż 1053 wnioski. Zaś w liczącym 132 tys. mieszkańców Rybnika wymiana 6,5 tys. pieców z Czystego Powietrza i kilku tysięcy z innych źródeł doprowadziła do spektakularnej poprawy jakości powietrza. Jeszcze w 2018 roku odnotowano 108 smogowych dni, w 2021 - 67, a w 2023 zaledwie 13 dni. Z badań zleconych przez Polski Alarm Smogowy wynika, że w 71 proc. za te zmiany odpowiadały działania ekologiczne, a tylko za 29 proc. cieplejsze zimy.

Programy samorządowe wymiany pieców w Łódzkiem

Zarówno w Łodzi jak i w mieście i gminie Zduńska Wola działają też gminne programy wymiany kopciuchów, które poszerzają grono uprawnionych do dofinansowania, pozwalając na występowanie o dotacje także np. wspólnotom mieszkaniowym. W Łodzi w ramach miejskich dotacji od roku 2017 do 2023 wymieniono 4697 pieców.

Zgodnie z obecnie obowiązującą uchwałą antysmogową sejmiku województwa łódzkiego termin na wymianę najgorszych, pozaklasowych kopciuchów w Łódzkiem upływa z końcem 2024 roku. Rok dłużej będą mogły pracować np. kominki bez redukcji pyłów.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Tomasz Adamek na gorąco komentuje swój pierwszy występ we freakach

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki