Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Rekrutacja do łódzkich gimnazjów. Tłum chętnych do klas dwujęzycznych [TABELA]

Maciej Kałach
Grzegorz Gałasiński
Aż siedmiu chętnych na miejsce zgłosiło się do dwujęzycznej klasy w Gimnazjum nr 1. Nabór trwa do 31 marca. Oto nasz mały przewodnik dla kandydatów.

W naborze biorą udział szóstoklasiści ze szkół podstawowych, którzy po wakacjach muszą obowiązkowo trafić do gimnazjum. Takich uczniów jest prawie 5 tysięcy. Najłatwiejszą decyzją jest posłanie szóstoklasisty do gimnazjum w obwodzie zamieszkania. Szkoła rejonowa musi przyjąć absolwenta podstawówki bez względu na jego oceny. Taką decyzję podjęli w środę opiekunowie ok. 1500 dzieci.

Więcej uczniów - już ok. 1800 ubiega się o miejsce w gimnazjach spoza rejonu. W przypadku rekrutacji pozarejonowej gimnazjum samo dobiera kryteria przyjęć.

Wysokość edukacyjnej wartości dodanej dla miejskich gimnazjów sukcesu w Łodzi

Nr gimnazjum i jego adresdzielnicaprzedmioty humanistyczneprzedmioty ścisłe
1 - Sterlinga 24Śródmieściesukcesu (7,6)sukcesu (4,5)
8 - Żubardzka 26Bałutysukcesu (4,5)sukcesu (2,5)
13 - Wici 16Bałutysukcesu (4,1)sukcesu (3,7)
15 - Sowińskiego 50/56Bałutysukcesu (8)sukcesu (9,1)
17 - Traktorowa 35Bałutysukcesu (0,6)sukcesu (1,1)
18 - Mostowskiego 23Bałutysukcesu (2,6)sukcesu (3,3)
21 - Balonowa 1Polesiesukcesu (1)sukcesu (1)
22 - Kusocińskiego 100Polesiesukcesu (3,3)sukcesu (6)
26 - al. 1 Maja 89Środmieściesukcesu (2,5)sukcesu (3,5)
28 - Kopcińskiego 54Środmieściesukcesu (1,8)sukcesu (0,6)
29 - Jurczyńskiego 1/3Widzewsukcesu (5)sukcesu (5,6)
36 - Dąbrówki 1Widzewsukcesu (2,8)sukcesu (4)
43 - Powszechna 15Widzewsukcesu (3)sukcesu (2,5)
44 - Deotymy 1Widzewsukcesu (1,5)sukcesu (1,2)

173 chętnych do klasy

Ogromnie popularne są klasy dwujęzyczne. Rekord padł w prowadzonej w Gimnazjum nr 1 klasie dwujęzycznej z angielskim. Miejsc jest w niej 25, zaś na test sprawdzający znajomość tego języka przyszło 173 chętnych.

- Przyjęci będą mieli aż 6 godzin angielskiego w tygodniu, poza tym terminy w tym języku pojawią się także na matematyce, fizyce, informatyce i lekcjach wf. Wyniki testu językowego to jedyne kryterium przyjęcia do klasy - mówi Bogusław Olejniczak, dyrektor Gimnazjum nr 1.

Klasę dwujęzyczną z hiszpańskim prowadzi Gimnazjum nr 34 w Zespole Szkół Ogólnokształcących nr 1. Nauka hiszpańskiego dla pierwszaków jest tu prowadzona od podstaw, dlatego zamiast testu znajomości języka, obowiązuje test predyspozycji językowych.

- Na główny termin przyszło około 50 kandydatów, czyli dwa razy więcej niż miejsc - informuje Ewa Wachowicz, wicedyrektor ZSO nr 1, ds. Gimnazjum nr 34.

Z powodu dużego zainteresowania w czwartek drugi termin testu dla chętnych - o godz. 14. Oprócz 5 godzin hiszpańskiego w pierwszej klasie ten język pojawia się na lekcjach historii, wos i geografii. W szkole pracują Hiszpanie oraz nauczyciel z Peru.

W Łodzi można wybierać również w klasach dwujęzycznych z francuskim oraz niemieckim.

Biorąc pod uwagę całą rekrutację do szkół pozarejonowych, według informacji magistratu, szczególne popularne są gimnazja nr: 1,44, 34, 22, 18 oraz 28.

Testy i "przyrosty wiedzy"

Kandydaci i ich rodzice wybierający placówkę spoza rejonu często kierują się wynikami szkoły na egzaminie kończącym gimnazjum. W ramce obok przypominamy, które szkoły opisaliśmy jako najlepsze po testach w 2014 r. (na podstawie danych Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej w Łodzi). W tym zestawieniu uwzględniliśmy szkoły samorządowe i niesamorządowe. Te drugie zdecydowanie dominują.

Natomiast w ramce powyżej przypominamy numery miejskich "gimnazjów sukcesu" na podstawie wyliczeń, podległego MEN, Instytutu Badań Edukacyjnych.

IBE mierzy "Edukacyjną Wartość Dodaną", czyli postępy uczniów w danej szkole - porównując wyniki sprawdzianu na koniec podstawówki z wynikami egzaminu gimnazjalnego.

Do gimnazjum sukcesu zazwyczaj trafiają wychowankowie podstawówek z dobrymi wynikami, a po trzech latach uczeń ma przyrost wiedzy i wynik egzaminu gimnazjalnego lepszy, niż zapewnia to przeciętne gimnazjum w kraju. Eksperci IBE prezentują wyniki EWD szkół na wykresie, na którym można osiągnąć od -15 do 15 punktów. Wśród łódzkich szkół sukcesu są takie, które mają 10 pkt, ale nie brakuje takich, które nieznacznie przekroczyły zero.

W ramce powyżej są uwzględnione 14 z 41 miejskich gimnazjów, które są szkołami sukcesu jednocześnie z przedmiotów humanistycznych i ścisłych.

Księgarnia Dziennika Łódzkiego: www.ksiegarnia.dzienniklodzki.plKsięgarnia Dziennika Łódzkiego: www.ksiegarnia.dzienniklodzki.plKsięgarnia Dziennika Łódzkiego: www.ksiegarnia.dzienniklodzki.pl

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki