Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Rekrutacja do przedszkoli w Łodzi na rok szkolny 2021/2022 od początku kwietnia. Po raz pierwszy z punktami za szczepienia

Maciej Kałach
Maciej Kałach
Rekrutacja do przedszkoli w Łodzi na rok szkolny 2021/2022 rozpocznie się z początkiem kwietnia. Taką informację UMŁ przekazał rodzicom łódzkich maluchów w czwartek (21 stycznia). Jego urzędnicy przypomnieli, iż po raz pierwszy w naborze będzie uwzględniane nowe kryterium - pojawi się premia za dotrzymanie obowiązku poddania dziecka obowiązkowym szczepieniom.Piotr Bors, szef Departamentu Pracy, Edukacji i Kultury w łódzkim magistracie, wyliczył w czwartek, że w samorządowych przedszkolach jest ok. 18 tys. miejsc, co gwarantuje zapewnienie opieki w roku szkolnym 2021/2022 każdemu ze zgłoszonych maluchów (zresztą z polskiego prawa wynika, iż jakąkolwiek placówkę gmina musi zgłoszonemu dziecku na swoim terenie zapewnić, ale może ona być daleka od miejsca zamieszkania czy pracy rodzica).CZYTAJ DALEJ >>>>...
Rekrutacja do przedszkoli w Łodzi na rok szkolny 2021/2022 rozpocznie się z początkiem kwietnia. Taką informację UMŁ przekazał rodzicom łódzkich maluchów w czwartek (21 stycznia). Jego urzędnicy przypomnieli, iż po raz pierwszy w naborze będzie uwzględniane nowe kryterium - pojawi się premia za dotrzymanie obowiązku poddania dziecka obowiązkowym szczepieniom.Piotr Bors, szef Departamentu Pracy, Edukacji i Kultury w łódzkim magistracie, wyliczył w czwartek, że w samorządowych przedszkolach jest ok. 18 tys. miejsc, co gwarantuje zapewnienie opieki w roku szkolnym 2021/2022 każdemu ze zgłoszonych maluchów (zresztą z polskiego prawa wynika, iż jakąkolwiek placówkę gmina musi zgłoszonemu dziecku na swoim terenie zapewnić, ale może ona być daleka od miejsca zamieszkania czy pracy rodzica).CZYTAJ DALEJ >>>>... Filip Kowalkowski / archiwum Polska Press.jpg
Rekrutacja do przedszkoli w Łodzi na rok szkolny 2021/2022 rozpocznie się z początkiem kwietnia. Taką informację UMŁ przekazał rodzicom łódzkich maluchów w czwartek (21 stycznia). Jego urzędnicy przypomnieli, iż po raz pierwszy w naborze będzie uwzględniane nowe kryterium - pojawi się premia za dotrzymanie obowiązku poddania dziecka obowiązkowym szczepieniom.

PUNKTY ZA SZCZEPIENIA W REKRUTACJ DO PRZEDSZKOLI

Piotr Bors, szef Departamentu Pracy, Edukacji i Kultury w łódzkim magistracie, wyliczył w czwartek, że w samorządowych przedszkolach jest ok. 18 tys. miejsc, co gwarantuje zapewnienie opieki w roku szkolnym 2021/2022 każdemu ze zgłoszonych maluchów (zresztą z polskiego prawa wynika, iż jakąkolwiek placówkę gmina musi zgłoszonemu dziecku na swoim terenie zapewnić, ale może ona być daleka od miejsca zamieszkania czy pracy rodzica).

W rekrutacji biorą udział dzieci urodzone w latach 2015 - 2018. Według danych demograficznych, które posiada magistrat, w łódzkiej populacji jest ponad 22 tys. maluchów z tych roczników, ale nie wiadomo, ile z nich faktycznie mieszka w Łodzi i czy rodzice wszystkich z nich będą zainteresowani wychowaniem przedszkolnym w samorządowych placówkach (stąd zapewnienie Piotra Borsa).

Rekrutacja do przedszkoli w Łodzi. Najważniejsze terminy w 2021 r.

Jak wyglądają plany władz Łodzi na przedszkolną rekrutację na rok szkolny 2021/2022?

Najpierw - w połowie marca - będzie tzw. etap kontynuacji. Rodzice dzieci obecnie korzystających z przedszkoli będą mogły "zaklepywać" ich miejsca także na następny rok szkolny (chyba, że maluch idzie już do podstawówki - albo rodzice chcą np. zmienić przedszkole dla swojej pociechy).

Po etapie kontynuacji (to w nim rozchodzi się większość z 18 tys. miejsc), 1 kwietnia rozpocznie się rekrutacja dla nowych kandydatów (również dla dzieci zmieniających przedszkole). W łódzkim naborze rodzic wybiera placówkę, w której najchętniej widziałby swojego malucha, tzn. z pierwszej preferencji, oraz dwie "rezerwowe" – a jeśli punktów nie wystarczy na żadną z nich, zazwyczaj dziecko bierze udział w „dogrywce” rekrutacji z mniej popularnymi przedszkolami. Albo położonymi w gorszych lokalizacjach.

Nowe kryterium w naborze do przedszkoli w Łodzi

Każdy samorząd ma prawo ustalania własnych kryteriów w rekrutacji do swoich przedszkoli. Są one brane pod uwagę po kryteriach tzw. państwowych, których jest siedem – każde warte 100 punktów – np. wielodzietność rodziny kandydata albo niepełnosprawność dziecka.

Jeśli kryteria państwowe nie rozstrzygną, które maluchy znajdą się w wybranym przez rodziców przedszkolu, brane są pod uwagę te samorządowe.

Tegoroczna nowość w Łodzi, czyli liczba dodatkowych punktów od samorządu za poddanie dziecku obowiązkowym szczepieniom to – według uchwały łódzkich radnych z maja 2020 r. – 20. Zatem nowe kryterium będzie dosyć znaczące w ubieganiu się o wybrane przedszkole: na drugim miejscu po rodzeństwie w wybranej placówce (32 punkty) – ale już przed premią w przypadku, gdy oboje rodzice pracują lub się uczą (16).

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dyskusja o wynagrodzeniach w ochronie zdrowia. Problem pielęgniarek

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki