Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Remont zabytkowej fabryki w centrum miasta. Powstaną w niej biura i lokale usługowe. Pojawi się też pasaż

Wiesław Pierzchała
Wiesław Pierzchała
Trwa rewitalizacja zabytkowych, pofabrycznych budynków przy ul. Sienkiewicza 61 A w centrum Łodzi, w pobliżu pasażu Schillera i parku Sienkiewicza.
Trwa rewitalizacja zabytkowych, pofabrycznych budynków przy ul. Sienkiewicza 61 A w centrum Łodzi, w pobliżu pasażu Schillera i parku Sienkiewicza. Urząd Miasta w Łodzi
Trwa rewitalizacja zabytkowych, pofabrycznych budynków przy ul. Sienkiewicza 61 A w centrum Łodzi, w pobliżu pasażu Schillera i parku Sienkiewicza. Po gruntownym remoncie, który pochłonie prawie 97 mln zł, powstaną tam biura i lokale użytkowe.

Dawna fabryka wyróżnia się tym, że jej mury są otynkowane, podczas gdy zdecydowana większość fabryk z końca XIX wieku ma ceglane ściany nawiązujące do typowej dla tego okresu architektury neogotyckiej. To się zmieni, ponieważ po remoncie fabryka odzyska ceglane mury, czyli swój pierwotny wygląd. Z kolei na parterze pojawi się brama, przez którą będzie biegł nowy pasaż w kierunku ul. Nawrot i ul. Piotrkowskiej.

Zobacz więcej zdjęć

Rewitalizacja Łodzi: zabytkowe wnętrza i elewacje fabryki

Co dzieje się na budowie? Wykonawca wzmacnia konstrukcję budynku oraz prowadzi prace przy oczyszczaniu elewacji od strony południowej. Za kilka tygodni rozpocznie się montaż stolarki okiennej i drzwiowej. Zaczną się też prace przy odnowie elewacji od strony pasażu Schillera. Pojawi się nowa instalacja, zaś stropy zostaną wzmocnione i wymienione. Zachowana zostanie zabytkowa wartość budynków, zarówno na elewacji, jak i w ich wnętrzach.

Przeczytaj też o rewitalizacji placu Wolności w Łodzi, na którym pojawi się pomnik z kostkami i nazwiskami

- Fabryka będzie miała nowy dach i odnowione elewacje. W wyniku podniesienia poddasza oraz dobudowania części budynków zwiększy się ich powierzchnia użytkowa. Po remoncie biura Urzędu Miasta znajdą się na czterech piętrach. Na czwartej i piątej kondygnacji powstanie pięć lokali użytkowych, w tym gastronomicznych. Dolny pasaż z kawiarnią i zielonym tarasem widokowym połączy winda. Na parterze zostanie wydzielona przestrzeń dla dzieci, która przez wejście od strony ul. Piotrkowskiej 118 połączy się z miniogródkiem – wyjaśnia Małgorzta Loeffler z Zarządu Inwestycji Miejskich w Łodzi.

od 12 lat
Wideo

Niedzielne uroczystości odpustowe ku czci św. Wojciecha w Gnieźnie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki