Renta i odszkodowanie za wypadek przy pracy

  Renta i odszkodowanie za wypadek przy pracy

  Paulina Czubińska, Paweł Patora

  Dziennik Łódzki

  Dziennik Łódzki

  Renta i odszkodowanie za wypadek przy pracy
  1/3

  Przejdź do
  galerii zdjęć

  Choć pracodawcy na ogół dbają o bezpieczeństwo swoich pracowników, niejednokrotnie dochodzi do zdarzeń, które z definicji uznaje się za wypadek przy pracy. Osobie, której przydarzyła się taka sytuacja, przysługuje prawo do świadczeń. Należy jednak pamiętać o formalnościach, które trzeba spełnić, by świadczenia te zostały wypłacone.
  Za wypadek przy pracy uważa się nagłe zdarzenie wywołane przyczyną zewnętrzną, powodujące urazy bądź śmierć i które nastąpiło w związku z pracą. Za „związek z pracą" uznaje się wykonywanie przez pracownika czynności lub poleceń służbowych, jak również czynności wykonywane przez pracownika na rzecz pracodawcy także bez polecenia. Jako trzeci przypadek, kwalifikowany jako wypadek przy pracy, wymienia się zdarzenie w czasie, gdy pracownik pozostawał w dyspozycji pracodawcy w drodze między siedzibą pracodawcy a miejscem wykonywania obowiązku, wynikającego ze stosunku pracy.

  Na równi z wypadkiem przy pracy, w zakresie uprawnienia do świadczeń określonych w ustawie, traktowany jest wypadek, któremu pracownik uległ w czasie podróży służbowej, w okolicznościach innych niż określone wyżej - chyba że wypadek spowodowany został postępowaniem pracownika, które nie pozostaje w związku z wykonywaniem powierzonych mu zadań, np. podczas szkolenia w zakresie powszechnej samoobrony lub przy wykonywaniu zadań zleconych przez działające u pracodawcy organizacje związkowe.

  Za wypadek przy pracy uważa się również nagłe zdarzenie wywołane przyczyną zewnętrzną powodujące uraz lub śmierć, które nastąpiło m.in. w okresie ubezpieczenia wypadkowego podczas uprawiania sportu w trakcie zawodów i treningów przez osobę pobierającą stypendium sportowe; wykonywania odpłatnie pracy na podstawie skierowania do pracy, w czasie odbywania kary pozbawienia wolności lub tymczasowego aresztowania, jak również podczas odbywania szkolenia, stażu lub przygotowania zawodowego w miejscu pracy przez osobę pobierającą stypendium w okresie odbywania tego szkolenia czy stażu; w czasie przygotowania zawodowego dorosłych lub przygotowania zawodowego w miejscu pracy na podstawie skierowania wydanego przez powiatowy urząd pracy lub inny podmiot kierujący.

  Komentarze (1)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  DUŻE Odszkodowania Moc WYGRYWANIA!

  duzeodszkodowania.com (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 1

  Bezpłatne porady prawne w sprawach o odszkodowania:
  801 022 310
  www.DuzeODSZKODOWANIA.com

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Polecamy

  Menadżer Roku 2018

  Menadżer Roku 2018

  Najlepsze prezenty dla kobiety na urodziny i imieniny

  Najlepsze prezenty dla kobiety na urodziny i imieniny

  Smartfon pod choinkę? Okazje w świątecznej ofercie Orange

  Smartfon pod choinkę? Okazje w świątecznej ofercie Orange

  Szamanie na ekranie - nowy program kulinarny

  Szamanie na ekranie - nowy program kulinarny