Rewitalizacja Akademii Muzycznej za 22 mln zł [ZDJĘCIA]

  Rewitalizacja Akademii Muzycznej za 22 mln zł [ZDJĘCIA]

  Łukasz Kaczyński

  Dziennik Łódzki

  Aktualizacja:

  Dziennik Łódzki

  Rewitalizacja Akademii Muzycznej za 22 mln zł. We wtorek władze uczelni podpisały umowę na kompleksową rewitalizację zespołu pałacowo-parkowego.
  1/15
  przejdź do galerii

  Rewitalizacja Akademii Muzycznej za 22 mln zł. We wtorek władze uczelni podpisały umowę na kompleksową rewitalizację zespołu pałacowo-parkowego. ©Łukasz Kasprzak

  Do jednego z najcenniejszych pałaców województwa łódzkiego - rezydencji Karola Poznańskiego, w której mieści się obecnie Akademia Muzyczna w Łodzi - wchodzą ekipy remontowo-konserwatorskie. We wtorek władze uczelni podpisały umowę na kompleksową rewitalizację zespołu pałacowo-parkowego. Zajmie się nią konsorcjum firm: Vik-Bud Stanisława Wiktorowicza z Łasku i Przedsiębiorstwa Konserwacji Obiektów Zabytkowych Sławomir Ostrowski z Łodzi (konsorcjum to realizuje już m.in. rozbudowę i rekonstrukcję ruin zamku Kazimierza Wielkiego w Inowłodzu).
  Wartość projektu to ponad 22 mln zł, z czego 15 mln zł pozyskano z Unii Europejskiej, a 4 mln zł z Ministerstwa Kultury. Resztę stanowi wkład uczelni.

  Rewitalizacja pałacu odbędzie się według założeń tzw. szkoły włoskiej.

  - Taka rewitalizacja nakazuje pozostawić na obiekcie znaki wpływu czasu. Jeśli jest gdzieś jakieś pęknięcie, to je zabezpieczamy, by można było poczuć, że budynek jest wiekowy - mówi Andrzej Malikowski, menedżer opiekujący się projektem, który obejmuje m.in.
  renowację elewacji, stolarki okiennej, rolet, drzwi zewnętrznych od strony dziedzińca i od strony podjazdu, remont ogrodzenia od strony ul. Gdańskiej i dachu wraz z kopułami ogrodu zimowego, rewaloryzację przypałacowego parku.

  Wszelkie tzw. dobudówki powstałe po zakończeniu budowy pałacu, głównie w czasach PRL, zostaną usunięte. Do pierwotnego kształtu powróci np. jedno z kunsztownych okien od strony dziedzińca, które kilkadziesiąt lat temu zostało częściowo zamurowane.

  - Na pewno nie jest to wszystko, co chcemy jeszcze zrobić w przyszłości - zapewnia Cezary Sanecki, rektor Akademii Muzycznej.

  Pałac wzniesiony był w latach 1904-08 dla Karola Poznańskiego, jednego z dyrektorów spółki akcyjnej wyrobów bawełnianych, syna słynnego fabrykanta Izraela K. Poznańskiego.

  Czytaj treści premium w Dzienniku Łódzkim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Mój reporter

  Zadaj pytanie swojemu reporterowi!

  Chcesz wiedzieć co wydarzyło się przed chwilą na Twojej ulicy?
  Zastanawiasz się gdzie zjesz w Łodzi najsmaczniejsze lody?
  Szukasz miejsc parkingowych w centrum?
  Chcesz wiedzieć ile zarabia prezydent?
  A może masz inne pytanie związane z naszym miastem?
  Zadaj je, a nasz reporter poszuka odpowiedzi!

  Dane kontaktowe

  Dziękujemy za przesłanie pytania, prosimy o cierpliwość. Opublikujemy je na stronie Mojego_reportera kiedy redakcja rozpocznie prace nad odpowiedzią.

  Oświadczenia:

  Użytkownik, który podał w powyższym formularzu dane osobowe klikając przycisk "WYŚLIJ" potwierdza, że: (czytaj dalej)
  • został poinformowany, że podanie danych osobowych jest dobrowolne, jednak konieczne do publikacji przekazanych materiałów
  • został poinformowany, że jego dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie przy ul. Domaniewskiej 45, dla celów korzystania i publikacji przekazanych materiałów w internecie i prasie drukowanej, oznaczenia ich imieniem i nazwiskiem / nazwą autora oraz kontaktu z Użytkownikiem i korzystania przez Operatora z udzielonej mu na podstawie Regulaminu przez Użytkownika licencji
  • został poinformowany, że Polska Press Sp. z o.o. jest administratorem danych osobowych. Właściciel danych ma prawo wglądu do swoich danych oraz ich poprawiania siedzibie spółki. Nadto ma prawo w każdym czasie wyrazić sprzeciw oraz cofnąć zgodę na przetwarzanie przez Spółkę danych w zakresie przewidzianym przez przepisy. Oświadczenia woli o w/w treści powinny by ze względów bezpieczeństwa wyrażone na piśmie.

  Komentarze (2)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Moja Porombana Ziemia Obiecana

  Moja Porombana Ziemia Obiecana (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 9 / 14

  Akademia słynie z licznych koncertów w pałacu na Gdańskiej oraz w świeżo wybudowanej własnej sali na Włókniarzy. Nie wspominając o koncertach w innych miejscach - parkach, szkołach, salach innych...rozwiń całość

  Akademia słynie z licznych koncertów w pałacu na Gdańskiej oraz w świeżo wybudowanej własnej sali na Włókniarzy. Nie wspominając o koncertach w innych miejscach - parkach, szkołach, salach innych uczelni, muzeach. Nasza Akademia umila życie mieszkańcom i edukuje młodzież wszędzie gdzie się da..
  Chwała urzędom, że to doceniły i dorzuciły kasiorki.
  Można powiedzieć, że to pryszcz na nosie przy miliardach topionych w betonowym grobowcu na Fabrycznym, można powiedzieć, że w akademii są fachowcy, którzy potrafią wyciągnąć publiczną kasę, tylko po co?
  Przykład idzie z góry.
  Lokalną tradycją naszego miasta są władze, które zostawiają po sobie pomniki na miarę własnej estetyki i inteligencji. Aż się prosi hasło Kropiwnicki wróć! Zamiłowania do form vaginalnych byłego Pana Prezydenta były przynajmniej nieco tańsze.
  Nie mogą się one jednak równać z kolejnymi piramidami z betonu stawianymi przez Panów Rektorów.
  Wszyscy, po kolei, bez wyjątku.
  Chwała i dziennikarzom, że to wszystko widzą i opisują.

  PS
  Muszę odszczekać „porombanie” rektora Filmówki.
  Jedyna łódzka uczelnia ciesząca się autentyczną renomą w świecie, nie zasłużyła się na tyle, żeby jej postawić kolejną piramidę.
  A może po prostu blichtr by ją szpecił.
  Ktoś myśli?
  zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  na temat "remontów"

  muzyka dawna (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 27 / 27

  szkoda że za to wszystko muszą płacić uczniowie akademii

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo