Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Rewitalizacja kamienicy przy ul. Rewolucji 1905 roku w Łodzi. Było o niej głośno z powodu katastrofy budowlanej

Wiesław Pierzchała
Wiesław Pierzchała
Ozdobą zabytkowej kamienicy przy ul. Rewolucji 1905 roku nr 29 w centrum Łodzi są liczne detale i ozdoby na fasadzie.
Ozdobą zabytkowej kamienicy przy ul. Rewolucji 1905 roku nr 29 w centrum Łodzi są liczne detale i ozdoby na fasadzie. Grzegorz Gałasiński
Kończy się rewitalizacja kamienicy przy ul. Rewolucji 1905 roku nr 29, jednej z piękniejszych w centrum Łodzi. Zabytkowy budynek, który był w fatalnym stanie, zmienił się nie do poznania. O kamienicy było głośno jesienią 2019 roku, kiedy zawaliła się część oficyny w podwórku, którą teraz odbudowano.

- Wszystkie prace zostały praktycznie ukończone. Pozostały jeszcze do uzupełnienia elementy małej architektury na podwórku: ławki i kosze na śmieci. Budynek pomyślnie przeszedł odbiory Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Łodzi, a Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego w Łodzi udzielił pozwolenia na użytkowanie odbudowanej oficyny. Pozostała część kamienicy oczekuje na odbiory przeprowadzone przez sanepid i straż pożarną – mówi Agnieszka Kowalewska-Wójcik, dyrektor Zarządu Inwestycji Miejskich w Łodzi.

Zobacz więcej zdjęć

Rewitalizacja Łodzi: perełka architektury

Ta perełka architektury z bogatymi detalami i ozdobami na fasadzie, która przed remontem miała okna zabite deskami i była w opłakanym stanie, została gruntownie wyremontowana. Ma odnowione piwnice i nowy dach, wzmocnione i wymienione stropy oraz nową stolarkę okienną i drzwiową. Fachowcy położyli nowe instalacje i podłączyli kamienicę do sieci centralnego ogrzewania. Ponadto położyli nowe tynki oraz odnowili i odbudowali klatki schodowe.

Rewitalizacja Łodzi: dzieło znakomitego architekta

- W kamienicy powstało 26 mieszkań komunalnych z osobnymi kuchniami lub aneksami kuchennymi, cztery lokale usługowe i miejsce do sąsiedzkich spotkań, czyli przyjazne, zielone podwórko. Wartość inwestycji to 9,8 mln zł – wyjaśnia Małgorzata Loeffler z Zarządu Inwestycji Miejskich w Łodzi.

Kamienica powstała w połowie lat 90. XIX wieku. Jej uroda nie dziwi, powiem autorem projektu był mistrz Gustaw Landau – Gutenteger, jeden z najlepszych architektów w dziejach Łodzi. Pierwszym właścicielem kamienicy był Jakub Rosen, a potem – w latach 20. XX stulecia – należała do Szai Wiślickiego. Po drugiej wojnie światowej została przejęta przez państwo.

od 7 lat
Wideo

Konto Amazon zagrożone? Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki