Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Rewitalizacja Łodzi. Trwa remont ostatnich zabytkowych budynków na Księżym Młynie. Dawny blask odzyskują też podwórka. Gdzie trwają prace?

Wiesław Pierzchała
Wiesław Pierzchała
Rewitalizacja Łodzi. Trwa remont ostatnich zabytkowych budynków na Księżym Młynie. Dawny blask odzyskują też podwórka. Gdzie trwają prace?
Rewitalizacja Łodzi. Trwa remont ostatnich zabytkowych budynków na Księżym Młynie. Dawny blask odzyskują też podwórka. Gdzie trwają prace? Krzysztof Szymczak
Rewitalizacja Łodzi. Dawną świetność odzyskują ostatnie famuły i kamienice na zabytkowym, unikatowym w skali świata, osiedlu przemysłowo – mieszkaniowym Księży Młyn w Łodzi zbudowanym w drugiej połowie XIX wieku przez Karola Scheiblera i jego rodzinę.

Księży Młyn: ostatnie remonty

- Osiedle Księży Młyn zachwyca mieszkańców i turystów, a jego niepowtarzalny charakter inspiruje artystów. Jest tam realizowany końcowy etap programu rewitalizacji dofinansowanego ze środków Unii Europejskiej. Prace trwają w budynkach przy ul. Księży Młyn 7 i ul. Przędzalnianej 55. Zaawansowane roboty prowadzone są też w budynkach wspólnotowych przy ul. Księży Młyn 11 i ul. Przędzalnianej 65. Ponadto pod tym ostatnim adresem trwa wykup lokali w celu doprowadzenia do 100-procentowej własności miasta. Robotników zobaczymy również w famule przy ul. Przędzalnianej 53 – wyjaśnia Agnieszka Kowalewska-Wójcik, dyrektor Zarządu Inwestycji Miejskich w Łodzi.

Na Księżym Młynie odnowią też kolejną fabrykę Scheiblera i słynny dom Wendischa

Księży Młyn: zielone podwórka

To nie koniec, bowiem w najbliższych tygodniach wystartują dwie istotne inwestycje w budynkach wspólnotowych. W Domu Dziennego Pobytu przy ul. Fabrycznej 19 zostanie podłączone centralne ogrzewanie i ciepła woda, a przy ul. Fabrycznej 19A będzie wymieniony dach. Pojawią się też nowe okna i nowa instalacja elektryczna. Przy famułach zostaną zagospodarowane podwórka, na których pojawią się nowe nasadzenia oraz ławki i kosze na śmieci. Łącznie, razem z lokalami własnościowymi, zostanie wyremontowanych 71 mieszkań. Powstaną także dwie pracownie twórcze i dwa lokale użytkowe o łącznej powierzchni ponad 400 metrów kwadratowych.

Księży Młyn: na wzór angielski

- Księży Młyn to nie tylko łódzkie osiedle, to przede wszystkim gigantyczny zabytkowy kompleks fabryczny obejmujący dawne posiadłości rodziny Scheiblerów oraz Grohmanów. Został zbudowany w XIX stuleciu przez Karola Scheiblera, najbogatszego łódzkiego przemysłowca, na wzór angielskich osad przemysłowych. Stał się samowystarczalnym miastem w mieście. W 1971 roku Księży Młyn został uznany za zabytek architektury przemysłowej, zaś w 2015 nadano mu tytuł pomnika historii – przypomina Małgorzata Loeffler z Zarządu Inwestycji Miejskich.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Czy warto kupować dzisiaj mieszkanie?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki