Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Rewitalizacja w Łodzi. Dawny, zabytkowy dom Majewskiego przy ul. Włókienniczej zachwyca wnętrzami. Będzie można je zwiedzać

Wiesław Pierzchała
Wiesław Pierzchała
Odnowiony, zabytkowy dom słynnego architekta Hilarego Majewskiego przy ul. Włókienniczej 11 jest największą ozdobą tej ulicy i perłą łódzkiej rewitalizacji.
Odnowiony, zabytkowy dom słynnego architekta Hilarego Majewskiego przy ul. Włókienniczej 11 jest największą ozdobą tej ulicy i perłą łódzkiej rewitalizacji. Urząd Miasta w Łodzi
Efektownie odnowiony dawny dom słynnego architekta Hilarego Majewskiego przy ul. Włókienniczej 11 uważany jest perłę i wizytówkę łódzkiej rewitalizację. Już wkrótce stanie się on siedzibą Międzynarodowego Centrum Kultury i Rewitalizacji. Tymczasem będzie można go zwiedzać i podziwiać wspaniałe wnętrza.

Rewitalizacja Łodzi: wspaniały dom znanego architekta

Dwie pierwsze wycieczki z przewodnikiem po domu Majewskiego i wyremontowanej ul. Włókienniczej odbędą się w niedzielę 1 października o godz. 11 i 14. Każdy ze spacerów potrwa około dwóch godzin. Kolejne wycieczki zaplanowano na 4, 8, 11 i 13 października.

- Ulica Włókiennicza, po żmudnej i gruntownej rewitalizacji, która całkowicie odmieniła jej wizerunek, stała się wizytówką programu rewitalizacji centrum Łodzi, a dom Majewskiego, w którym architekt mieszkał i pracował w latach 1883–1886, jest jej wyjątkową ozdobą. Dawny architekt miejski zbudował swoją rezydencję, tak aby stanowiła jego najlepszą reklamę. Pokoje, w których przyjmował klientów, były udekorowane polichromiami, boazerią i tapetami robionymi na zamówienie. Remont domu Majewskiego był jedną z najbardziej wymagających inwestycji w programie rewitalizacji, a konserwatorzy włożyli mnóstwo pracy w przywrócenie mu świetności. Wnętrza zachwycają bogactwem ozdób – podkreślają inwestorzy z magistratu.

Rewitalizacja Łodzi: ozdoba ul. Włókienniczej

Dawny dom Majewskiego z 1886 roku jest najcenniejszy i najpiękniejszy przy ul. Włókienniczej. Jego pierwszy właściciel zaprojektował go w swoim ulubionym stylu nawiązującym do renesansu.
Wewnątrz przetrwały kunsztowne polichromie i sztukaterie. Ale nie tylko. Zachowały się też boazerie, wykusze okienne i zabytkowa stolarka.

Rewitalizacji tej perełki architektonicznej kosztowała ponad 14 mln zł, z czego przeszło 7 mln zł pochłonęły prace konserwatorskie. W budynku pojawi się Międzynarodowe Centrum Kultury i Rewitalizacji z warsztatami artystycznymi i działalnością wystawienniczą.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki