Robert Lewandowski w cieniu ŁKS. 100 tys. ludzi oklaskiwało piłkarzy ŁKS w Barcelonie

Fragment meczu na otwarcie stadionu w Barcelonie. Brawa zebrali trzej piłkarze ŁKS
Piłka nożna. Piłkarski świat oszalał na punkcie Roberta Lewandowskiego. Jego prezentację w Barcelonie oglądało 57 tys. widzów. To jest jednak pikuś w porównaniu z osiągnięciami piłkarzy ŁKS na Camp Nou.

– Niewiele osób wie, że w tej samej Barcelonie ponad 100 tys. ludzi oklaskiwało piłkarzy ŁKS– przypomina Jacek Bogusiak kustosz tradycji ŁKS. – W polskiej drużynie wystąpili trzej piłkarze ŁKS:Henryk Szymborski, Władysław Soporek i Wiesław Jańczyk. Blaugrana pokonała Polaków 4:2, a gole dla naszej drużyny strzelili dwaj piłkarze ŁKS Henryk Szymborski i Waldemar Soporek. Ełkaesiacy stali się pierwszymi ludźmi na świecie, którzy strzelili gole Barcelonie na nowym stadionie.
24 września 1957 roku FCBarcelona zorganizowała mecz otwarcia nowo wybudowanego stadionu. Największy i najpiękniejszy w Europie. Imponująco wyglądała uroczystość otwarcia. Ponad 100 tys. ludzi na trybunach, a na boisku mecz Barcelona – Warszawa. Pierwszego gola na nowym stadionie zdobył w 11 minucie meczu Eulogio Martinez, a po chwili wyrównał ełkaesiak Henryk Szymborski. Akcja Polaków kończy się pięknym zrywem ełkaesiaka między dwoma przeciwnikami i ostrym strzałem nie do obrony. Piękna akcja Polaków wywołała burzę oklasków na widowni.
Na drugą połowę w polskiej drużynie Henryka Szymborskiego zastąpił Władysław Soporek i drugi ełkaesiak strzelił drugiego gola. Najpierw trafili Katalończycy, a kilka minut później po składnej akcji naszej drużyny nadbiegający z tyłu Władysław Soporek strzelił wspaniałą przerzutką nad bramkarzem.
Bez gola, ale z wysokimi ocenami za grę swój występ zakończył trzeci ełkaesiak Wiesław Jańczyk, który wykonał ogromną pracę w środku pola.
Poza wspomnianą trójką ełkaesiaków w meczu grali ponadto: Edward Szymkowiak, Stefan Floreński, Henryk Szczepański, Jerzy Woźniak, Edmund Zientara, Helmut Nowak, Lucjan Brychczy, Edward Jankowski, Krzysztof Baszkiewicz i Roman Korynt. A w drużynie Barcelony same gwiazdy: Antonio Ramallets, Joan Segarra, Marti Verges, Ladislao Kubala. Brawa dla ŁKS w Barcelonie! ą