Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Rodzice z Łodzi apelują do premiera w sprawie klimatu. Chcą ambitnej polityki klimatycznej. Można podpisać się pod petycją

Alicja Zboińska
Alicja Zboińska
Rodzice zbierający podpisy pod petycją w styczniu zorganizowali protest klimatyczny. Na Piotrkowskiej pojawili się z sankami i krzyczeli "Gdzie jest śnieg?"
Rodzice zbierający podpisy pod petycją w styczniu zorganizowali protest klimatyczny. Na Piotrkowskiej pojawili się z sankami i krzyczeli "Gdzie jest śnieg?" Grzegorz Gałasiński
Grupa rodziców z Łodzi i innych miast zbiera podpisy pod petycją do premiera Mateusza Morawieckiego. Domagają się zmian w podejściu do klimatu. Apelują o ambitną politykę klimatyczną.

- Chcemy żyć bez ciągłych obaw o przyszłość naszych dzieci - podkreśla łodzianka Dorota Herman z grupy Rodzice dla Klimatu, która przygotowała petycję. - Dlatego wzywamy polskich polityków, by przystąpili do realizacji celu polegającego na osiągnięciu neutralności klimatycznej do 2050 roku.
Rodzice piszą o swoim rozczarowaniu, gdy premier zdecydował o zwolnieniu Polski z osiągnięcia tego celu. Uważają, że jest to szkodliwa decyzja, a jej skutki będą miały wpływ na na wszystkie sektory życia społeczno-gospodarczego. Konsekwencje w największym stopniu poniosą dzieci:

"Katastrofa klimatyczna dzieje się już na naszych oczach: fale upałów i pogłębiające się susze, niedobory wody, wzrost cen żywności, anomalie pogodowe i problemy zanieczyszczonego powietrza - co roku pochłaniają dziesiątki tysięcy ofiar w samej Polsce. Naukowcy w Polsce i na całym świecie biją na alarm – jeśli nie powstrzymamy emisji gazów cieplarnianych i nie zatrzymamy wzrostu temperatury na poziomie 1.5 C, grożą nam niespotykane dotąd kryzysy światowe: utrudniony dostęp do wody pitnej, masowe wymieranie gatunków, załamanie rolnictwa i rybołówstwa, ogromne migracje ludności, konflikty zbrojne i polityczne."
Twórcy petycji podkreślają, że znajdujemy się w punkcie zwrotnym w dziejach świata. Każda kolejna tona emitowanego dwutlenku węgla przybliża do osiągnięcia momentu krytycznego, po którego przekroczeniu cywilizacja, a z nią dzieci i kolejne pokolenia, straci szansę przetrwania. I każda minuta politycznej bezczynności nieuchronnie kieruje ku takim scenariuszom.

"Apelujemy zatem do polskiego rządu o racjonalne wykorzystanie dostępnej wiedzy naukowej i podejmowanie decyzji w zgodzie z wolą większości opinii społecznej, oczekującej przyjęcia celu neutralności klimatycznej do 2050 roku. Apelujemy o priorytetowe potraktowanie życia przyszłych pokoleń, które dla nas rodziców ma pierwszeństwo przed doraźnymi interesami gospodarczo-politycznymi, w szczególności związanymi z przemysłem węglowym, energetycznym czy naftowym. Apelujemy o to, aby Polska, jej obywatelki i obywatele zostali aktywnie włączeni w proces transformacji gospodarczo-społecznej, jaki za sprawą Nowego Zielonego Ładu będzie miał miejsce w całej Unii Europejskiej, a z którego przez krótkowzroczność i bieżące interesy polskiego rządu możemy zostać wykluczeni" - piszą rodzice.

Podkreślają, że nie zgadzają się na dochodzenie do tego celu "na raty". Zaznaczają, że nie ma innej drogi jak konsekwentne odchodzenie od gospodarki opartej na paliwach kopalnych, nie ma taryf ulgowych.

"Nasze dzieci, które tysiącami uczestniczyły w strajkach klimatycznych i na co dzień organizują działania na rzecz klimatu, udowodniły swoją dojrzałość i determinację w walce z nadchodząca katastrofą. Dlatego teraz czas udowodnić, że my, dorośli - równie poważnie traktujemy obecne wyzwania, aby zapewnić naszym dzieciom przyszłość, na jaką zasługują. Właśnie takiej postawy oczekujemy też od rządu naszego kraju." - podsumowują.

Zbiórka podpisów trwa, można ją podpisać na stronie z petycjami obywatelskimi.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Niedziele handlowe mogą wrócić w 2024 roku

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki